Göç ve Hafıza Üzerine Proje: “Taşlı Köprüde Yayalar”

Manisa, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Bursa’da, taş köprüler üzerinde gerçekleştirilecek çağdaş dans performansları ve sürece dair İzmir’de gerçekleşecek bir dokümantasyon sergisini kapsayan “Taşlı Köprüde Yayalar” projesi, 31 Mart’a kadar izleyicilerle buluşuyor.


“Taşlı Köprüde Yayalar” Projesi

Tarih: 25 Şubat – 31 Mart 2023
Yer: Manisa – İzmir – Balıkesir – Çanakkale – Bursa


British Council Türkiye “Creative Collaborations” 2023 hibe programı desteğiyle Teos Kültür Sanat Derneği tarafından Açık Stüdyo iş birliğiyle hayata geçirilen proje, gittiği yerlerde sürdürülebilir ortaklıklara alan açan, her ayağında mekâna özgü içeriklerle durmaksızın çoğalacak nitelikte tasarlandı. Projenin sonunda üretilecek sanat kitabının yapımı, SAHA Derneği tarafından finanse ediliyor.

“Taşlı Köprüde Yayalar” projesi yersiz yurtsuzlaşma, mülksüzleşme, göç ve hafıza üzerine düşünürken, taş köprüleri metaforik anlamda belleği taşıyan, bir yakadan diğerine aktaran, toplumlararası geçişkenliği sembolize eden ve anlık karşılaşmalara vesile olan kentsel mekânlar olarak ele alıyor. Projede aile fotoğrafları, dünle bugün arasında köprü kuran, belleğin bedende uyandırdığı duyumlara aracılık eden mecralar olarak ele alınıyor. Batı Anadolu’da yaşayan ve aile geçmişinde göç deneyimi taşıyan bireylerle gerçekleştirilecek fotoğraf ve bellek üzerine çalışmalarda toplanan ses kayıtları, özgün kompozisyonlarla şekillenecek. Disiplinlerarası dokümantasyon pratikleri, şiirler ve hareket tasarımları iç içe geçiyor olacak.


Konsept, Tasarım: Şafak Ersözlü
Uygulama, Ses Tasarımları, Editöryel İşler: Sarp Keskiner
Dokümantasyon: Jack Nelson
Medya ve İletişim: Bahar Nihal Ersözlü
Grafik Tasarım, Baskıya Hazırlık: Emre Duygu
Müzikal Kompozisyonlar: Nick Rothwell
Koreografi, Performans: Metehan Kayan – Yazı Ece Köz
Şiirler: Ünal Ersözlü


Ayrıntılı bilgi için: www.instagram.com/acikstudyo