Kenzo Tange İmzalı “Kagawa Prefectural Gymnasium” Binasına Yıkım Kararı!

Dünya Anıtlar Fonu. Fotoğraf: Noriyuki Kawanishi

Pritzker Mimarlık Ödüllü mimar Kenzo Tange tasarımı Kagawa Prefectural Gymnasium yapısının yıkılacağına dair bir açıklama yapıldı.  Açıklamanın ardından Takamatsu, Japonya’da yer alan ve Savaş Sonrası dönemin önemli yapılarından biri olan spor kompleksinin yıkımının durdurulması için bir imza kampanyası başlatıldı.

1950’lerde Tange tarafından tasarlanan ve inşası 1964 yılında tamamlan Kagawa Prefectural Gymnasium, 2014 yılında beton çatısını destekleyen askı halatlarının paslanarak sızıntı yapması üzerine ziyarete kapatılmıştı. Yapıyı kentin simgelerinden biri haline getiren özgün formunun ise tamir sürecini zorlaştırdığı belirtilmişti.

Dünya Anıtlar Fonu. Fotoğraf: Noriyuki Kawanishi

Yıkım kararı, yerel mimarlık camiasında tepkiyle karşılandı ve binanın korunması için Kagawa Prefectural Gymnasium Koruma Derneği tarafından imza kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar yaklaşık 4.000 imzanın toplandığı biliniyor.

Binanın yıkım kararının valilik tarafından halkın görüşüne sunulmadan alınması; yapıyı korumak için açılan fona Japon hükümeti ve büyük şirketlerin yeterli katkıyı sunmamış olması da tartışma konuları arasında yer alıyor.

Dünya Anıtlar Fonu. Fotoğraf: Noriyuki Kawanishi

Kagawa Prefectural Gymnasium sahasının geleceği, SANAA tarafından tasarlanan ve Takamatsu’da inşa edilmekte olan yeni spor tesisi sonucunda belirlenecek. Dünya Anıtlar Fonu daha önce, bu yeni mekânın spor salonunun geleceği için bir tehdit olabileceği uyarısını yaparak binayı 2018 Dünya Anıtlar İzleme Listesi‘ne dahil etmişti. Yıkım tehlikesi yaşayan sekiz miras alanından biri arasına alınan yapı, koruma çabaları için ayrılan 1 milyon $’lık fonu da paylaşıyordu.

SANAA mimarlık ofisi tarafından tasarlanan ve Takamatsu’da Kagawa Prefectural Gymnasium yapısına çok yakın bir alanda inşa edilmekte olan spor tesisinin Tange’nin yapısının geleceğini etkileyeceği düşünülüyor. Dünya Anıtlar Fonu daha önce, bu yeni yapının, spor salonunun geleceği için bir tehdit olabileceği uyarısında bulunarak binayı 2018 yılında Dünya Anıtlar İzleme Listesi‘ne dahil etmişti. Yıkım tehlikesi yaşayan sekiz miras alanından biri arasına alınan yapı, koruma çabaları için ayrılan 1 milyon $’lık fondan da faydalanıyordu. paylaşıyordu.

Dünya Anıtlar Fonu. Fotoğraf: Noriyuki Kawanishi

Yapının korunması için Kagawa Prefectural Gymnasium Koruma Derneği tarafından yürütülen imza kampanyasına ve ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Japonya’nın bir diğer ikonik yapısı olan ve Metabolizm akımının öncüleri arasında sayılan Nakagin Kapsül Kulesi‘nin yıkımına da Nisan 2022’de başlanmıştı.

bi_özet‘te yayınlanan ayrıntılı haber için:

“Nakagin Kapsül Kulesi”nin Yıkımına Başlandı…


Kaynak: www.dezeen.com/2023/02/21/kenzo-tange-kagawa-prefectural-gymnasium-demolition/
Çeviri: Aslı Erdem