(CultureCIVIC) “Sanatsal Üretim Fonu” Başvuruları için Son Gün: 15 Mart

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında sağlanan “Sanatsal Üretim Fonu” için başvurular 15 Mart Çarşamba günü, saat 18.00’de sona eriyor. Türkiye’de yaşayan ve görsel sanatlar alanındaki sanatçılara açık olan program, seçilen projelere bütçe ve mentorluk desteği sağlayacak.


CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı
Sanatsal Üretim Fonu

Başvuruların Başlangıcı: 1 Şubat 2023
Başvuru için Son Tarihi: 15 Mart 2023 | Saat: 18.00
Başvuru Platformu: Goethe-Institut’un Hibe Başvuru Portalı


Görsel sanatlar alanında çalışan 25 ile 45 yaşları arasındaki sanatçıların başvurusuna açık olan “Sanatsal Üretim Fonu” yararlanıcılarına, kültür – sanat alanından veya akademik çevreden yetkin isimlerin danışmanlığında geliştirecekleri eserler için destek veriyor. “Sanatsal Üretim Fonu”yla desteklenen sanatçılara yeni eserler üretme olanağı sağlanmasıyla birlikte, deneyim paylaşımı, ağ kurma ve sanat dünyasına erişim için alan yaratılması hedefleniyor. Bu açık çağrı sonucunda desteklenecek toplam 15 sanatsal üretimin 10 tanesi, İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki diğer şehirlerden yapılan başvurular arasından seçilecek.

Üç açık çağrı ile toplam 45 sanat projesini destekleyecek olan “Sanatsal Üretim Fonu”, her proje için maksimum 3.000 avroya kadar katkı sağlıyor.  Her açık çağrı döneminde Türkiye’de yerleşik 15 sanatçının ya da sanatçı grubunun projesini destekleyecek olan programa ortak başvuru yapılabiliyor. Başvuranların, görsel sanat alanında en az 2 yıllık faaliyet geçmişlerini paylaşmaları gerekiyor. Başvurular, görsel sanatlar alanı içinden resim, çizim, baskı teknikleri, heykel, seramik, fotoğraf, ses, video ve yerleştirme mecralarında bir projeyle veya bu mecralardan birkaçını içeren disiplinlerarası bir işe yönelik olarak gerçekleştirilebiliyor.

Adaylar, başvurularını Goethe Enstitüsü‘nün başvuru portalı üzerinden yapabilir, koşullarla ilgili detaylara Başvuru Rehberi ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarından ulaşabilir.