“L’Internationale Konfederasyonu”ndan Depremlere İlişkin Açıklama…

Hatay, 10 Şubat 2023. Fotoğraf: Ateş Alpar.

Türkiye’den Salt da dahil olmak üzere yedi büyük Avrupa sanat kurumunu bir araya getiren L’Internationale Konfederasyonu, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlerle ilgili 13 Şubat 2023 tarihinde bir açıklama paylaştı:

L’Internationale Konfederasyonu olarak Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli deprem haberleriyle yıkıldık. Hayatını kaybedenlerin sayısı şimdiden 30.000’in üzerinde ve milyonlarca insanın evi veya yeterli bir barınağı yok. Kış mevsiminin sert hava koşullarında bir haftadır durmak bilmeden sürmekte olan arama kurtarma çalışmalarının sonucunda hâlâ umut veren mucizevi kurtarmalar gerçekleşiyor. Her şeyden önce, şu anda organize edilen uluslararası gayret afetzedelere odaklanmalı, onlara hem maddi hem de manevi bakım ve destek sağlanmalıdır.

Bu trajediden etkilenen tüm insanlarla ve özellikle konfederasyon kapsamında yakın iş birliği yaptığımız Salt’taki meslektaşlarımız ve arkadaşlarımızla dayanışmamızı göstermek istiyoruz. Kararlılıklarını korumalarına ve geleceği yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak için şimdi ve bu felaketin hemen sonrasında onların yanındayız.

Uluslararası sanat camiasındaki tüm dost ve meslektaşlarımızı yardım çalışmalarına bağışta bulunmaya davet ediyoruz. (…)

Metnin tamamına ve ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.