(binbirgüzergah)’dan Depremzedelere Geçici Barınma Çözümü

Binbirgüzergah, deprem sonrası bölgedeki ihtiyaç sahipleri için hızlı üretilebilecek barınma çözümleri sunan projesini paylaştı.

Dr. Mimar Büşra Dilaveroğlu ve Dr. Adayı Burcu Nimet Dumlu tarafından 2017 yılında kurulan, açık kaynak mimarlık haritaları üreten binbirgüzergah, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana’da 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen şiddetli depremler sonrası bölgedeki ihtiyaç sahipleri için hızlı üretilebilecek barınma çözümleri için proje geliştirdi.

Proje buluntu malzemeler veya kolaylıklar bulunabilir malzemelerden üretilme esasına dayandırıldı. Yapı kullanıldıktan sonra hızlıca demonte olabildiği için aynı zamanda sürdürülebilirdir, yeniden başka bir bölgede kurulabilir. Bu öneri 24 adet 279 x 399 x 223 mm boyutlarında şişe kutusu, 5 adet kontroplak, çatı şiltesi ve çatı kaplaması, bir adet pencere ve kapı ile oluşturulabilir. Tasarım iki kişilik oluşturulmuş olup, bölgeye ve duruma göre adapte edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.binbirguzergah.com