Bill Viola’nın “Sal” İsimli Video Yerleştirmesi (OMM)’un “Yas ve Haz” Sergisinde!

Bill Viola, Sal, 2004, Video Yerleştirme

Geçen yıl Eylül ayında Odunpazarı Modern Müze’de (OMM) izleyiciyle buluşan, ulusal ve uluslararası 38 sanatçıyı bir araya getiren sergi “Yas ve Haz”, Bill Viola’nın “Sal” adlı eserini seçkisine ekliyor.

Bill Viola’nın “Sal” (2004) adlı video yerleştirmesi, farklı ekonomik ve etnik kökenlerden gelen 19 erkek ve kadından oluşan bir grubun görüntüsü ile başlıyor. Ağır çekimde kaydedilen “Sal”, kültürel ve sınıfsal farklılıkların geçiciliğine dikkat çekerken, katastrofik olaylar karşısında birbirlerine kenetlenen insanların hikâyesini anlatıyor. Eser, eski çağlardan beri doğa olayları karşısında çaresiz kalan insanlığı, Antik Yunan ve Roma frizlerini andıran görsel bir dille “Yas ve Haz” sergisine farklı bir boyut katıyor.

Fotoğraf Hüseyin Atiş, OMM, 2022

OMM’un “Yas ve Haz” sergisi, insan olmaya dair mutluluk, beğeni, üzüntü, öfke, korku, şaşkınlık, iğrenme, küçümseme ve utanç gibi duygularla birlikte aynı bedende yas ve haz gibi çelişkili halleri de eşzamanlı olarak mümkün kılan tüm mekanizmaları odağına alıyor.​​ Seçkide, resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye kadar uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş eserler yer alıyor. İnsanın çağdaş bedeninin sınırlarını ve inceliklerini, geçmişten günümüze ait olduğu karmaşık ilişkilerdeki rolünü ve etik – sosyal parametrelerini ele alan sergi, toplumun değişen değer ve normlarına beden üzerinden ayna tutuyor.

Fotoğraf Barış Özçetin, OMM, 2022

“Yas ve Haz” sergisinde Ali İbrahim Öcal, Alpin Arda Bağcık, Annemarie Busschers, Asger Carlsen, Ayça Telgeren, Begüm Yamanlar, Bill Viola, Bruce Nauman, CANAN, Catherine Opie, Cindy Sherman, Elif Uras, Erdoğan Zümrütoğlu, Erwin Wurm, filip custic, Francesco Albano, Hicham Benohoud, Iiu Susiraja, Ata Doğruel, İnci Eviner, John Coplans, Julian Opie, Lea Colombo, Mamali Shafahi, Mustafa Ata, Onur Mansız, Ömer Uluç, Pınar Yolaçan, Robert Mapplethorpe, Saelia Aparicio, Shadi Ghadirian, Sibel Horada, Theo Triantafyllidis, Universal Everything, Vito Acconci, Willi Dorner, Yüksel Arslan ve Zhang Huan’ın eserleri yer alıyor.

“Yas ve Haz” adlı sergi, 30 Temmuz 2023’e kadar OMM’da görülebilir. Sergi hakkında detaylı bilgi için bi-özet‘in ilgili haberi incelenebilir:

(OMM) Açılışının 3. Yıl Dönümünü “Yas ve Haz” Sergisiyle Karşılıyor!