(Pera Müzesi)’nden Çevrim İçi Kaçış Oyunu: “Geleceğin Mirası”

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Escapist iş birliğiyle yetişkinlere yönelik çevrim içi bir kaçış oyunu sunuyor. “Geleceğin Mirası” adlı oyunda, müzenin koleksiyon sergileri bulmacalar aracılığıyla keşfediliyor, sergilerle bağlantılı şifreler çözülüyor ve sanat eserleri kurtarılıyor.


“Geleceğin Mirası”
Oyun

Tarih: 27 Ocak – 19 Nisan 2023
Mecra: Zoom Meeting
Katılım: Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Dil: Türkçe, İngilizce


“Dijital Bir Avrupa için Yenilikçi Müzeler” (InnoMaDE) projesi kapsamında yetişkinlere yönelik hazırlanan çevrim içi kaçış oyunu “Geleceğin Mirası”, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi koleksiyonundan ilhamla şekillendirildi. Creative Business Network iş birliğiyle, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa koordinasyonunda yürütülen proje uyarınca tasarlanan oyuna Pera Müzesi web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Takımlar halinde oynanan bu oyunda katılımcılar, Pera Müzesi’nin koleksiyon sergilerini şifreleri ve bulmacaları çözerek keşfederken, oyun süresince insanlığın Yapay Zekâ ile mücadelesinden galip çıkması için çaba harcıyorlar. Yarışmacıları müze izleyicisi olmanın ötesine taşıyan oyun, onları sergilenen sanat eserlerini kurtarma serüvenine dâhil ediyor.

“Geleceğin Mirası” oyun seansları, Türkçe ve İngilizce olarak iki dil seçeneğiyle sunuluyor.