“Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali” Başlıyor!

Bu yıl 5’incisi düzenlenen “Ataşehir Belediyesi Klasik Müzik Festivali”, 5 – 18 Şubat tarihleri arasında Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde (MSKM) gerçekleşecek. Festivalde Türkiye’de klasik müziğin öne çıkan isimleri, orkestralar ve müzik toplulukları yer alacak.


“Ataşehir Belediyesi Klasik Müzik Festivali”

Tarih: 5 – 18 Şubat 2023
Yer: Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi, Ataşehir / İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Festivalin konukları konser bölümünde Golden Horn Brass, İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı ile İzmir 9 Eylül Üniversitesi Konservatuvarı, Adıyaman Filarmoni Quartet, Şirin Pancaroğlu, Viva l’Opera! Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası, Anadolu Quartet ve söyleşi programında Serhan Bali olacak.

Festival, 5 Şubat Pazar günü Golden Horn Brass ile açılırken, 6 Şubat Pazartesi günü İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi Konservatuvarı ortaklığı ile “Çağdaş Türk Bestecilerinden Piyano Eşlikli Şarkılar” konseri sanatseverlerle buluşacak. Festivalin konser bölümü 10 Şubat Cuma günü Adıyaman Filarmoni Quartet ile sürecek. 11 Şubat Cumartesi günü Türkiye’de önemli arpistlerinden biri olan Şirin Pancaroğlu “Türk Arpı” başlıklı konser programıyla dinleyenlerle buluşurken, konser programı öncesinde arp enstrümanı ile ilgili merak edilenleri bir söyleşi programıyla sunacak.

12 Şubat Pazar günü festivalde geleneksel hale gelen “Genç Yetenkler” bölümünde “Operalardan Seçmeler” programıyla Viva l’Opera topluluğu sahne alırken. 14 Şubat Salı günü ise Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası festival için hazırladığı özel programları ile dinleyicilerle bir araya gelecek.

Festivalin konser bölümünün son iki programında ise 17 Şubat Cuma günü Anadolu Quartet sahne alırken, 18 Şubat Cumartesi günü İstanbul Opera Topluluğu festivalin kapanış konserini gerçekleştirecek. Konserlerin hepsi başlama saati 20.00 olacak.

Festivalin söyleşi bölümünde ise Şirin Pancaroğlu’nun yanı sıra 18 Şubat Cumartesi günü Serhan Bali, “Beethoven’den 19. Yüzyıl Sonuna Uzanan Müzik Tarihinde Romantik Dönem” adlı programla festivalde yer alacak. Bali, aynı zamanda yeni kitabı “Beethoven: Erken Dönem”e de değinerek imza günü gerçekleştirecek.

Festival hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşılabilir.