(Folkart Gallery)’de “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” Sergisi…

Folkart Gallery, Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı sergiye 21 Nisan’a kadar ev sahipliği yapıyor. Sergide Şevket Dağ’ın 60 eseri, kişisel eşyaları ve birçok yazışması yer alıyor.


“Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ”
Sergi

Küratör: Özdemir Erdem
Tarih: 24 Ocak – 21 Nisan 2023
Yer: Folkart Gallery, Bayraklı / İzmir


42 farklı koleksiyoner ve eser sahibi kurumun eserlerini verdiği “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisinde Şevket Dağ‘ın başyapıtı olarak gösterilen “Ayasofya İçi” adlı eser sanatseverlerin izlemine sunuluyor. Serginin proje direktörlüğünü Fahri Özdemir, küratörlüğünü ise Özdemir Erdem üstleniyor. Sergide 60 adet eserin yanı sıra ressam Şevket Dağ‘ın eskiz defterleri, kullandığı paleti, şövalesi, boya kutusu, fotoğrafları gibi kişisel eşyaları ve de birçok yazışması da yer alıyor.

Sergiye “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı Türkçe ve İngilizce, 320 sayfalık bir albüm de eşlik ediyor. Albümde, Sinan Genim, Fahri Özdemir, Evrim Altuğ, Malik Aksel, Cemal Tollu ve Şeref Akdik‘in yazılarının yanı sıra eserleri ve kendisiyle ilgili doküman ve objelere de yer veriliyor.

Sergi, pazartesi günleri hariç, hafta içi 10.00 – 19.00, hafta sonu ise saat 10.00 – 18.00 saatleri arasında Folkart Gallery‘de ziyaret edilebilir.