“Serbest MİMAR” Dergisinin 46. Sayısı Yayında!

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin süreli yayını Serbest MİMAR dergisi 46’ncı sayısı ile dijital erişime açıldı.

Masaüstü bölümü, henüz tamamlanmış ya da halen devam eden projelerden bir seçki içeriyor. Bu sayıda FREA Mimarlık ve Ercan Çoban Mimarlık ofislerinin projeleri yer alıyor.

SMD’lerden bölümü, İstanbulSMD, İzmirSMD ve TürkSMD’nin son dönemde yapmış olduğu etkinlik haberlerini içeriyor.

Yaka Resmi bölümü, yakınlarda kaybettiğimiz Cevat Erder, Murat Balamir ve Erkin Aytaç‘ın ardından Okan Üstünkök, Kadri Atabaş ve Tülin Çetin‘in kaleme aldıkları anma yazılarını içeriyor.

İyi Şeyler bölümünde, engelli ve farklı erişim kriterine sahip kişilerin sosyal ortamlarda yaşadıkları eşitsizlikleri azaltmak için mekanları ve toplumu daha kapsayıcı hale getirecek çözümler üreten bir sosyal girişim olan PinGOin ile gerçekleştirilen röportaj yer alıyor.

“Bir Yıkımın Öyküsü: Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası” başlıklı söyleşi bölümüne proje müelliflerinden Arif Nafiz Aköz konuk oluyor.

Yarışma bölümünde, “100. Yıl Çarşısı ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması” ve “İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması”na odaklanılıyor.

Yeni bölümünde, FREA ve SCRA Mimarlık‘ın tasarımını üstlendiği Havelsan Teknoloji Kampüsü ile Cumhur Gürel Mimarlık imzalı Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Hizmet Binası yer alıyor.

Mimarlık Eğitimine Dair başlığı altında Turhan Kayasü, “ODTÜ Mimarlık Fakültesi 1969-71 Döneminde Lisansüstü Programı için Yapılan Bazı Çalışmalar Üzerine” bir değerlendirme yapıyor.

Modern Mimari Eserlere Geziler dizisinin dokuzuncu bölümünde; Modern Kültürel Mirasın Korunması” dersi kapsamında Setbaşı’ndaki Devlet
Su İşleri Sosyal Tesisleri’ne yapılan bir geziye tanıklık ediliyor.

Modern’i Koruma bölümünde, Zeren Önsel Atala, Ayça Özmen ve Ömer Dursunüstün,“Kaybolan Miras: Cebeci İnönü Stadyumu”; Meral Ekincioğlu’na ait “Marcel Breuer Tasarımı ‘Geller I’ Evinin Yıkımının Ardından” başlıklı yazıları yer alıyor.

Oradaydık bölümü, İlhan Kural’ın Atina kentinden kesitler aktardığı “Atina: Bir Şehir ve İki Yapının Hikayesi” başlıklı yazısını içeriyor.

Serbest MİMAR‘ın 46. sayısına bu linkten ve Dergilik uygulamasından ücretsiz ulaşabilirsiniz.