(Mixer)’de Yeni Sergi: “Manzaradan Öte”

Ci Demi, Unutursan Darılmam Serisi, 2019

Ci Demi ve Umut Toros’un “Manzaradan Öte” adlı sergisi, 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında Mixer’de ziyaretçilerle buluşuyor.


“Manzaradan Öte”
Sergi

Sanatçı: Ci Demi, Umut Toros
Tarih: 4 Şubat – 18 Mart 2023
Yer: Mixer, Karaköy / İstanbul


Farklı disiplinlerden etkilenerek üretimler yapan iki sanatçının eserlerinin kesişimlerine değinen “Manzaradan Öte” adlı sergi, şehir ve doğa manzaralarını farklı bakış açılarından ele alarak birbirini kapsayan bir beraberlik önerisi sunuyor. Doğa ve şehir manzaralarını kadrajına ve kompozisyonlarına dâhil eden sanatçılar üretim biçimlerinin olanaklarıyla farklı pratiklerde birbirini besleyen konulara odaklanıyor.

Ci Demi, İstanbul’un detaylarını, sahnelerini ve manzaralarını kullanarak, otobiyografik bir varoluş haritası yaratırken, Umut Toros ise haritasız yaptığı yolculuklar sırasında kentsel bir sistematiğin olmadığı coğrafyalarda kente dair nesneleri soyutlayarak üretimler yapmaktadır. Sanatçıların çalışmalarına yansıyan şehir kesitleri, doğanın içinde yer alan kentsel kalıntılar, terk edilmiş mekanlar, tahrip edilmiş manzaralar aynı zamanda eş zamanlı bir psiko – coğrafya okuması niteliği taşıyor.

“Manzaradan Öte” sergisi, Ci Demi ve Umut Toros’un farklı üretim biçimleri ile oluşan çalışmalarını birbirine denk düşen kompozisyonlarla izleyiciye sunan bir sergi deneyimi sunuyor.