2023 Venedik Bienali’nden “Biennale College Architettura” için Açık Çağrı!

Fondazione La Biennale di Venezia tarafından 2023 Venedik Bienali kapsamında bu yıl ilki düzenlenecek “Biennale College Architettura” uluslararası eğitim programı, 17 Şubat 2023 tarihine kadar başvuruları bekliyor.


“Biennale College Architettura”
Açık Çağrı

Başvuru: Ücretsiz, Çevrim içi
Son Başvuru Tarihi:
17 Şubat 2023 Cuma | saat: 19.00
Sonuçların Açıklanması: Mart 2023
Etkinlik Tarihi: 25 Haziran – 22 Temmuz 2023
Yer: 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi, Venedik Bienali


“Biennale College Architettura” lisansüstü öğrencilerine, 30 yaşın altındaki mezunlara, kariyerinin başındaki akademisyenlere (doktora adayları, araştırmacılar, yardımcı doçentler, öğretim görevlileri vb.) ve 35 yaşın altındaki profesyonellere açıktır. Bu sene ilk kez düzenlenecek eğitim programı sinema, dans, müzik, tiyatro ve sanat ışığında, 2023 Venedik Mimarlık Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi‘ni zenginleştirmeyi hedefliyor. Süreç, sergi kapsamında gösterilecek bir belgesel ile son bulacak.

Program, The Laboratory of the Future (Geleceğin Laboratuvarı) temasıyla düzenlenecek mimarlık disiplinine ilişkin anlayışı genişletme konusundaki temel amacına uygun olarak, peyzaj mimarlığı, kentsel tasarım, iç mimarlık, proje mühendisliği ve yapılı çevreyi odağına alan diğer disiplinlerden başvuruları teşvik ediyor. 

Uluslarası Venedik Bienali Mimarlık Sergisi”nin bu seneki direktörlüğünü üstlenen Lesley Lokko tarafından verilecek nihai karar sonucu 50’ye yakın katılımcı seçilecek. Katılımcılar, geleceğin mimarlık eğitimi için farklı ölçeklerde bir dizi tasarım projesiyle yeni olasılıkların haritasını çıkaran dünyaca ünlü uygulayıcılar, akademisyenler ve profesyonellerden oluşan bir kadroyla çalışma fırsatı yakalayacak.

Bu eğitim deneyimi, tematik ve fiziksel olarak Venedik’teki 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamında yer alacak. Katılımcılar, 2023 Venedik Mimarlık Bienali‘nde sergilenen çalışmalara doğrudan erişim hakkına sahip olacaklar. Biennale College Architettura bir dizi deneysel stüdyo, seminer, konferans ve halka açık incelemeler aracılığıyla, son elli yılda mimarlık eğitiminde su yüzüne çıkan radikal ve dönüştürücü pedagojilerin zengin tarihine odaklanacak. 

Programa başvurmak için gerekli tüm materyallerin, 17 Şubat 2023 tarihinde saat 19.00’a kadar çevrim içi başvuru formları aracılığıyla İngilizce olarak sunulması gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi: https://www.labiennale.org/en/architecture/2023/biennale-college-architettura-2023


Çeviri: Aslı Erdem