Schindler Evi Şubat’ta “Alex Katz: Sunrise” Sergisiyle Kapılarını Açıyor!

Alex Katz , Sunrise 12, 2021. © Alex Katz / VAGA at Artists Rights Society (ARS), NY Gladstone Gallery ve sanatçının izniyle.

Çatı restorasyonu sebebiyle Ekim 2022’den Şubat 2023 tarihine kadar ziyarete kapalı olan Schindler Evi, MAK Sanat ve Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği “Alex Katz: Sunrise” sergisi ile 15 Şubat 2023 tarihinde ziyarete açılıyor.


“Alex Katz: Sunrise”
Sergi

Sanatçı: Alex Katz
Açılış Tarihi:
15 Şubat 2023 Çarşamba
Tarih:
16 Şubat 2023 Perşembe – 12 Mart 2023 Pazar
Yer:
Schindler Evi, North Kings Yolu, Batı Hollywood, Kaliforniya/ABD


Ünlü mimar Rudolph Michael Schindler‘in 1922 yılında kendi için ev ve stüdyo olarak tasarladığı Schindler Evi, Los Angeles’ın en özgün mimari örnekleri arasında yer alıyor. MAK Sanat ve Mimarlık Merkezi tarafından 1994’ten beri MAK – Avusturya Uygulamalı Sanatlar Müzesi‘nin bağımsız bir kuruluşu olarak işletilen yapı, kurumun genel merkezi olarak da hizmet veriyor. Ekim 2022’de çatı restorasyonu sebebiyle geçici süreliğine ziyarete kapatılan yapının bakımı  Friends of the Schindler House (FOSH) koruma grubu tarafından üstlenilmekte. 

Schindler Evi, Los Angeles

Schindler Evi restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, “Alex Katz: Sunrise” sergisi ile 15 Şubat tarihinde tekrar ziyarete açılacak. Sergi, 95 yaşındaki Alex Katz‘ın “bölünmeler” olarak adlandırdığı serisinin yeni parçası. Katz, özel bir kesme tekniğiyle Édouard Manet‘nin şapkalı kadınları resmettiği eserlerinden aldığı ilham ile erken kübizmden parçalanmış imgeleri ve Rainer Werner Fassbinder‘in 1971 tarihli “Beware of a Holy Whore” filmini bir araya getiriyor. Ortaya çıkan portrelerse, günlük hayatın içindeki bakışın gelip geçici doğasını özetlemeyi amaçlıyor.

Ayrıntılı bilgi: www.makcenter.org/exhibitions/alexkatz


Alex Katz
İkonik portreleri ve empresyonist manzara tasvirleriyle tanınan, 95 yaşındaki sanatçı, ressamlara nesiller boyu ilham kaynağı oldu. Çalışmaları, Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art ve New York’taki Whitney Museum of American Art dahil olmak üzere dünya çapında yüzden fazla müzenin kalıcı koleksiyonlarında yer almaktadır. Katz, New York’ta yaşamakta ve çalışmaktadır. 

Çeviri: Aslı Erdem