“Türkiye’de Virginia Woolf” Etkinlik Dizisi Başlıyor!

British Council’ın “Yaratıcı İş Birlikleri için Hibe Çağrısı” kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Virginia Woolf Projesi”, İstanbul ve Ankara’da çeşitli mekân ve kurumlarla ilişkilenerek hayata geçiriliyor.

“Türkiye’de Virginia Woolf Projesi”, Woolf’un bu çağrısına kulak verip hem onu hem de onun Türkiye’deki izlerini kelimeler ve resimler aracılığıyla anlamayı hedefliyor. Oluşturulan kapsamlı programla proje, modernizm, eleştirel teori, mimarlık, tiyatro, kültürel çalışmalar ve edebiyat gibi çeşitli alanlarda üretim yapan yazar, çevirmen, akademisyen, sanatçı, dramaturg ve oyunculardan oluşan ulusal ve uluslararası aktörleri bir araya getiriyor. Proje, yaratıcı iş birlikleri ve farklı mecralarla etkileşimi amaçlıyor.

Projenin yaratıcıları ve yürütücüleri; “Türkiye’de Virginia Woolf Araştırmaları İnisiyatifi” kurucuları Mine Özyurt Kılıç ve Demet Karabulut Dede, Müze Evliyagil direktörü Can Akgümüş ve müzenin koordinatörü İrem Hasçiftçi Kurt.


Proje Kapsamındaki Etkinlikler:

Woolf’un Sesi Olmak: Çevirmenler Buluşması ve Çeviri Atölyesi
Söyleşi

Tarih: 26 Ocak 2023
Yer:
Galeri KAIROS, Beyoğlu / İstanbul

İki Woolf çevirmeni Alev Bulut ve Fatih Özgüven, Woolf’un eserlerini Türkçeye çevirmek üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek. Konuşmacılar, panelde çevirmen olarak yazarla kurdukları ilişkiyi ve çeviri sürecinde edindikleri deneyimleri paylaşacak. Söyleşiyi, Woolf’un çalışmalarından seçilen metinler aracılığıyla katılımcılarına uygulamalı bir deneyim yaşatmayı amaçlayan bir çeviri atölyesi izleyecek.

Türkiye’de Virginia Woolf Sempozyumu
Sempozyum

Tarih: 28 Ocak 2023
Yer:
Pera Müzesi, Beyoğlu / İstanbul

Maggie Gee’nin (OBE, RSLVC) açılış konuşmasını yaptığı bir günlük bu sempozyumda konuk konuşmacılar Virginia Woolf’un Türkiye seyahatini, Türkiye ve İstanbul hakkındaki görüş ve izlenimlerini, bu ziyaretin onun edebî üslubunu ve eserlerinin Türkiye’deki edebî mirası nasıl etkilediğini ele alacak.

Kendimize Ait Bir Metin: Türkiye’de Kendine Ait Bir Oda
Gösterim – Söyleşi

Tarih: 29 Ocak 2023
Yer:
Tiyatro Boyalı Kuş, Beyoğlu / İstanbul

Woolf’un aynı adlı eserinden uyarlanan “Kendine Ait Bir Oda” adlı oyun, Tiyatro Boyalı Kuş tarafından özel olarak KOMA Sahnesi’nde 29 Ocak 2023’te sahnelenecek. Yolculuğunun başlangıcında mekâna özgü olarak kurgulanan , Virginia Woolf’un edebî üslubunun değişim ve yeniden yaratım potansiyeline ayna tutarak, Virginia Woolf’un düşüncelerini ifade etme yollarını yeniden ele almaya devam eden oyun ekibi, sahne serüvenlerine izleyicileri de ortak edecek. Gösterinin ardından Tiyatro Boyalı Kuş’un kurucusu ve oyunun yönetmeni Jale Karabekir ve ekibi, Woolf ile sahnedeki yolculuklarını anlatacakları bir söyleşi gerçekleştirecek.

Satır Araları: Yasemin Bahloul Nirun “Kendine Ait Bir Oda Podcast Dizisi”
Söyleşi

Tarih: 18 Şubat 2023
Mecra:
Çevrim İçi

“Virginia Woolf Türkiye”e Proje ekip üyeleri, “Kendine Ait Bir Oda” Podcast Serisinin yaratıcısı ve yapımcısı Yasemin Bahloul Nirun ile çevrim içi bir söyleşi gerçekleştirecek. “Kendine Ait Bir Oda” podcastının ortaya çıkma süreci ve Woolf ile kurulan bağlantıdan yola çıkarak proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler hakkında konuşulacak.

“Walking Unshadowed”
Sergi

Tarih: 25 Şubat – 2 Nisan 2023
Yer:
Müze Evliyagil, İncek / Ankara

Virginia Woolf’un yaratıcılığını kutlayan ve sanatçılara ilham vermenin çok yönlü yollarını vurgulayan “Walking Unshadowed” sergisi, Virginia Woolf’tan ve Türkiye’deki diğer çalışmalardan ilham alan genç soluklu çağdaş sanat üretimlerine odaklanıyor. British Council desteğiyle “Türkiye’de Virginia Woolf” projesi kapsamında gerçekleşen “Walking Unshadowed” sergisi, 25 Şubat – 2 Nisan 2023 tarihleri arasında Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin gerçekleştiği ArtOda‘da ağırlanacak.


Proje hakkında ayrıntılı bilgiye Müze Evliyagil‘in web sitesinden ve sosyal medya kanallarından (Facebook, Instagram) ulaşabilir.