“140. Yıl Toplantıları: Mimarlık Bölümü’nden Portreler” Dizisinin 6.’sı Utarit İzgi’ye Ayrıldı!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kuruluşunun 140. yılı sebebiyle Mimarlık Bölümü’nün 2022-2023 Öğretim Yılı’nda düzenlediği “140. Yıl Toplantıları: Mimarlık Bölümü’nden Portreler” başlıklı toplantı dizisinin altıncısı Utarit İzgi’ye ayrıldı.  


“140. Yıl Toplantıları: Mimarlık Bölümü’nden Portreler”
Toplantı Dizisi

Konuşmacılar: Ömer Ş. Deniz, Haydar Karabey, Sasnuhi Muşlıyan, Fulin Muslubaş
Moderatör: Ahmet Tercan
Tarih:
21 Ocak 2023 Cumartesi | saat: 15.00
Yer:
MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Konferans Salonu, Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. No:6, Beyoğlu/İstanbul


21 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 15.00’te MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek toplantıda Ömer Ş. Deniz “Akademi’nin İnce Yapı’sı”, Haydar Karabey “Utarit İzgi ve Ben” ve Sasnuhi Muşlıyan ile Fulin Muslubaş ortak sunum olarak “Utarit İzgi Deneyimi 3D: Detay + Disiplin + Dayanışma” başlıklı konuşmalarıyla İzgi’nin mimarlık üretimini ve mimarlık pedagojisindeki etkisini ele alacaklar.

Toplantının moderatörlüğünü MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tercan üstleniyor.

Ayrıntılı bilgi: www.msgsu.edu.tr/


Ömer Ş. Deniz 
1984 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi’nde lisans, 1987 yılında MSÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans, 1999 yılında ise İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde doktora eğitimini tamamlamıştır. 1988 yılında araştırma görevlisi olarak girdiği MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilgisi Anabilim Dalı’nda, 2021 yılından beri doçent olarak çalışmaktadır. Çeşitli kongrelerde ve dergilerde yayımlanmış bildiri ve makaleleri, danışmanlığında tamamlanmış ve yürütülmekte olan lisansüstü tez çalışmaları bulunmaktadır. Yapı Bilgisi Anabilim Dalı’nda; Yapı Sistemleri ve Yapım Teknolojileri, Mimari Detaylandırma, Açık Yapı Sistemleri, Döngüsel Yapı, Değerlendirme ve Karar Verme konularında ders vermekte ve araştırma yapmaktadır.  

Haydar Karabey 
DGSA Mimarlık Bölümü’nden 1973 yılında mezun olan haydar Karabey, 1975-1983 yılları arasında DGSAYMB Şehircilik Bölümü öğretim üyeliği yaptı. Bu dönemde kültür, toplum, iletişim, tasarım, çevre, kent ve mimarlık konularında yayınlanmış 100 kadar yazısı vardır. Karabey akademik dönem sonrasında konuk öğretim üyesi, jüri üyesi, proje yöneticisi, seminer yürütücüsü, konferansçı olarak eğitim süreçlerine katkıda bulunmayı sürdürdü. Mesleki çalışmalarını 1990’dan bugüne LİMİTED Mimarlık gurubu ile sürdüren Karabey 80 kadarı gerçekleşmiş 150 mimari proje ve birçok iç mimari projesi hazırladı. Mimari proje yarışmalarında 10 kadar ödül yanısıra; TMMOB MO 1.Ulusal Sergi Proje Ödülü (1988), 4. Ulusal Sergi Yapı Ödülü (1994) ve TSMD Yapı Ödülü (1998) aldı. 

Sasnuhi Muşlıyan  
İstanbul’da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Mimarlık Bölümü’nden 1976 yılında Y. Mimar olarak mezun oldu. Mesleki çalışmalarına 1974 yılında stajyer olarak İzgi-Demirkan-Muslubaş Mimarlık Bürosu’nda başladı. Mezun olduktan sonra aynı büronun mimari ekip şefliğini yaptı ve tüm projelerde 1982 yılına kadar tasarımcı, uygulamacı mimar olarak çalıştı. 1984 yılında Prof. Ali Muslubaş ile AS IMAR & TIC. LTD. (ASIMAR) şirketini kurdu. Kurucu ve yönetici ortak olarak o yıldan itibaren tüm projelerde stratejik planlama, mimari ve iç mekân tasarımı, proje yönetimi, şantiye uygulama alanlarında yer aldı, 1977 yılından beri de İstanbul Mimarlar Odası üyesidir. 

Fulin Muslubaş 
1967’de İstanbul’da doğdu. 1985’te Kadıköy Anadolu Lisesinden mezun oldu. Mimarlık eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi’nde 1989’da tamamladıktan sonra NY Cornell Üniversitesi’nde Tasarım ve Çevre Analizi Yüksek Lisans derecesini aldı. Bu süre boyunca Tasarıma Giriş ve İç Mimari Tasarım Atölyesinde asistan olarak çalıştı, 1992’de mezun oldu. Mesleki çalışmalarına 1987-1990 yıllarında başladığı As İmar’da yüksek lisans sonrası iç mimari projelerinden sorumlu genç ortak olarak devam etti. Kullanıcı odaklı, esnek çalışma mekanları tasarladı ve uyguladı. Son yıllarda ise müstakil konut tasarımı ve uygulamaları gerçekleştirdi. Aktif mimari faaliyetlere devam ediyor ve mesleki eğitime katkıda bulunmaya çalışıyor.