Yoğunluk’un İlk Atmosferik Mekânsal Yerleştirmesi “Arayüz” (Bilsart)ta!

Mekânla ilişki içinde sanat üretimine odaklanan sanat kolektifi Yoğunluk, “Arayüz” adlı enstalasyonunu 28 Ocak’a kadar Bilsart’ta sanatseverlerle buluşturuyor.


“Arayüz”
Sergi

Sanatçı: Yoğunluk
Tarih: 6 Ocak – 28 Ocak 2023
Yer: Bilsart, Beyoğlu / İstanbul


Sergi tanıtım metninde “Arayüz” şöyle ifade ediliyor:

“Yoğunluk’ un üç sene aradan sonra ilk atmosferik mekânsal yerleştirmesi olan ‘Arayüz’, mekanı ziyaretçiye dokunarak deneyimletmeyi vadediyor. Yüzey geçirgenlikleri üzerine senelerdir çalışan grup ışığın etkisiyle ekranlaşan yüzeyler ve hacimler oluşturuyor. Gerilmiş kumaş katmanlarına düşen ışık ve ışığın zaman içinde kademeli olarak değişmesi ziyaretçinin yüzeyle etkileşime girmesini koşullar ve temasa açık, etkileşim olasılıkları barındırır. Işığın arkadan, önden ve üstten çeşitli kombinasyonlarda verildiği durumlarda yüzeye düşen izdüşümlerin nitelikleri değişir. Yüzey, etkileşimli bir arayüze dönüşür.

Sergi, ışık, video ve ses gibi bileşenlerin yüzeylere olan etkisini dokunsallık ile birlikte araştırıyor. Mekânların potansiyellerini açığa çıkarmak üzerine üreten yoğunluk, mekanı yaşayan bütünsel bir atmosfere dönüştürüyor. Ziyaretçilerin yüzeye teması ile ortaya çıkan gölgeler ışığın konumuna ve şiddetine göre an be an dönüşüyor.

Spesifik mekânların potansiyellerini açığa çıkarmak üzerine üreten yoğunluk, mekanı yaşayan bütünsel bir atmosfere dönüştürüyor.”