(İDEALİST)’in Düzenlediği “aydabir” Söyleşilerinin Aralık Buluşması Gerçekleşti!

Bien ana sponsorluğunda, İDEALİST İç Mimarlık Derneği tarafından organize edilen söyleşi serisi aydabir’in sekizinci çekimi “Kesişmeler” temasıyla tamamlandı.

İDEALİST İç Mimarlık Derneği üyesi ve Zoom TPU Kurucu Ortak Levent Çırpıcı moderatörlüğünde, 19 Aralık Pazartesi günü düzenlenen buluşmada, mimarlık, tasarım, günümüzün dönüşen mekanları ve kültürel yaklaşım üzerine bir sohbet gerçekleştirildi. Söyleşide Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ece Ceylan Baba ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhan Ada yer aldı.

Söyleşide; yaşanan Covid salgınının hayatımızda oluşturduğu değişimler, ardından yaşanan ekonomik kriz, savaşlar ve birçok kesişmenin izdüşümleri üzerine değerlendirmeler yapıldı. Bu değişimlerin kültür, insan ve insanlığın üzerindeki etkileri konuşmacılar tarafından farklı açılarla değerlendirildi. Katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile söyleşi sona erdi.

“aydabir” söyleşilerinin tüm bölümleri İDEALİST YouTube kanalından takip edilebilir.


Ece Ceylan Baba
Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanıdır. Akademik alanda mimari ütopyalar ve distopyalar, yüksek yapılaşma, küreselleşme, kullanıcı katılımı, çevre ve kentli psikolojisi, konut tipolojileri ve loft kavramı konularında çalışmakta; inceleme, araştırma ve yayınlarını bu alanlara yönelik olarak sürdürmektedir. Yazarın; “İdeal Kent Arayışında Mimari Ütopyalar”, “Tasarım Demokrasisi ve İstanbul” ile “Loft: Modernizmden Postmodernizme Geçiş Sürecinde Loft Mimarisi ve İstanbul’daki Yansımaları” adlı üç kitabı bulunmaktadır.

Serhan Ada
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi, Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi Müdürü ve Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü Başkanıdır. ABD’den İtalya’ya, İspanya’dan Lübnan’a çeşitli ülkelerdeki üniversitelerde dersler ve seminerler verdi. Ada, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Komisyonu Başkanlığı (2014- 2018) yaptı ve son olarak UNESCO Venedik Bölge Ofisi Bilim Kurulu üyeliğine atandı. Ada, 2009- 2014 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Danışmanı idi ve 2012 yılından bu yana İzmir Akdeniz Akademisi Kültür ve Sanat Koordinatörlüğü’nü yapmaktadır.

Levent Çırpıcı
1989’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Utarit İzgi ve Hasan Mingü’nün ofislerinde çalıştı. 1994’te Atilla Kuzu ile ZOOM/TPU’yu kurdu. ZOOM/TPU bünyesindeki mimarlık çalışmalarının yanı sıra Çırpıcı, eşzamanlı olarak İstinye Üniversitesi’nde mimari proje stüdyo yürütücülüğünü sürdürmektedir.

Bien
Bien, Türkiye ve dünyada yapı sektörünün önemli oyuncularındandır. Tasarımdaki öncü kimliğiyle de dikkatleri çeken Bien, sergilediği çevreci yaklaşımı ve doğaya saygılı tavrıyla öne çıkan bir markadır. Üretimini Bilecik ve Bozüyük’teki fabrikalarında yapan Bien, yurt içinde 130’u aşkın yetkili satıcısı, 3.500’ü aşkın satış noktasıyla pazardaki yerini almaktadır. Üretiminin yüzde 35’ini yurt dışındaki 70’e yakın ülkeye ihraç eden Bien ödüllü tasarımları ve 100’ü aşkın ürün koleksiyonuyla yılda 50 milyon m²’nin üzerinde üretim kapasitesine sahiptir. 2020 yılında yapılan yeni yatırımlarla 1 milyon adet/yıl seramik sağlık gereçleri üretim kapasitesi, armatür üretim tesisi ve tamamlayıcı ürünler üretim tesislerini faaliyete geçiren Bien’in ürün yelpazesinde ıslak mekanlara yönelik ürünler, seramik sağlık gereçleri, armatürler, gömme rezervuar, banyo mobilyası ve banyo aksesuarları yer almaktadır. 6 kıtada 70’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirirken, tüm üretimini TS EN 14411 ve TSE YILDIZ/ÇİFT YILDIZ belgelendirmesi ile, Türk standartlarına uygun olarak üretmektedir. Entegre Yönetim Sistemini kurarak ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, OHSAS 18001:2008 ve ISO 27001:2013 sertifikalarını alan Bien, aynı zamanda Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması yönetmeliği kapsamında ’Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’’ (Authorised Economic Operator) sertifikasını almaya da hak kazanmıştır