(Zilberman İstanbul)’da Yeni Sergi: “I will die… As will you”

Zilberman, Mısır Apartmanı’ndaki ana galeri mekânında, 17 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında Carlos Aires’in “I will die… As will you” (Ben öleceğim… Sen de) adlı sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Mekâna özgü bir çoklu heykel yerleştirmesinin, fotoğraf baskılardan oluşan kolajların ve banknotlardan yapılmış tipografik bir çalışmanın aralarında bulunduğu sergide, sanatçının yeni çalışmaları yer alıyor.


“I will die… As will you”
Sergi

Sanatçı: Carlos Aires
Açılış: 17 Aralık 2022| Saat: 18.00 – 20.00
Tarih: 17 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023
Yer: Zilberman, Mısır Apartmanı, Beyoğlu / İstanbul


“I will die… As will you”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

Carlos Aires, küresel çapta meydana gelen güncel felaketleri, anonim veya popüler tarihi şahsiyetler üzerinden ön plana çıkararak toplumsal meseleleri çağdaş anlatısıyla işler. Kişisel belleğe, müziğe, sinemaya, maddi kültüre, tüketim alışkanlıklarına, korku ve aşka dair farklı anlayışların ‘kültürel’ kodlarını araştırır. Çağdaş dünyanın en acil toplumsal sorunlarını analiz ederek günümüzün önde gelen hakim güçlerini, temel kurum ve şahsiyetlerini sorgular. Yapıtları, kötücül ama tutkulu, karmaşık fakat eğlenceli bir evrenin ikiliğini içerir.

Carlos Aires, I will die… As will you sergisi ile insanın kendi ölümünü düşünmeden etrafındaki her şeyi yok etmesine işaret ediyor. Aires sergide, insanlığın bugün içinden geçmekte olduğu hassas anlara göz atıyor. Tüm bu apokaliptik imalar manzarasında insanın ölümünü inkâr etmedeki ısrarı dikkat çekici hale geliyor. Bu çerçevede sanatçı ‘Carpe diem’ (Anı yakala) fikrini güncel bir yorumla ortaya koyarak ve yaşamı tüm olumsuzluklarıyla kabul ederek kutlamaya davet ediyor. Sanatçı, sergide üretilen temsiller ve bunların birbirleriyle çelişen yönlerine işaret ettiği insanlık tarihine dair bir dizi vizyonu paylaşıyor. Anlatısını kültür, duygu ve estetik üzerinden kurgulayan çalışmalarıyla, kimi zaman bir müzik parçasıyla, kimi zaman tarihe damga vuran bir siyasi olayla, bazen de tanınmış bir sanat yapıtı yoluyla aktarmanın biçimlerini arıyor. Son dönemde dünyanın deneyimlediği bir dizi savaş, salgın, ekoloji ve enerji krizi gibi güncel ve politik meseleleri ironik diliyle aktarırken insanın ölümle olan ilişkisini haz, eğlence ve mizahla bütünleştiriyor.”

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Zilberman Gallery web sitesi ve InstagramFacebook sayfaları ziyaret edilebilir.