(Ka x Assembly)’de 9 Aralık’ta “Sinemayı Okumak” Etkinliği Gerçekleşecek!

Ka x Assembly‘nin Ankara Expat topluluğu ile birlikte düzenlediği “Sinemayı Okumak” (Reading The Cinema) etkinliği, Wen Chi Ölçel’in katılımıyla 9 Aralık Cuma günü Ka x Assembly One Tower’da gerçekleşecek.


“Sinemayı Okumak”
Tokyo Story ve Ozu’nun Sinema Dünyası 

Konuşmacı: Wen Chi Ölçel
Katılım:
Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Dil: İngilizce
Tarih: 9 Aralık 2022 Cuma | saat:
19.00 – 21.00
Yer: Ka x Assembly One Tower, Oran, Kudüs Cd., Çankaya/Ankara


Japonya’da savaş sonrası  gündelik hayatın değişimini sade ve minimal bir üslupla beyaz perdeye aktaran Ozu, Kenji Mizoguchi ve Akira Kurosawa ile Japon sinemasının altın çağının auteur yönetmenlerinin başında yer alıyor.  Wen Chi Ölçel’in gerçekleştireceği Ozu Okuması, tüm zamanların en iyi beş film listesinde yer alan “Tokyo Story” filmi ile başlayacak. Ozu’nun minimalist film yapımcılığının “mükemmel” bir örneğini oluşturan Tokyo Story, köklerini  Zen’in dinginliği ve sadeliğinden alan Ozu’nun sanatsal üslubunun da önemli bir örneğidir.

Uzun bir aradan sonra gerçekleşecek olan Sinemayı Okumak etkinliğinde Ölçel, Ozu ve ekibinin film yapımcılığına yaklaşımı konusunda katılımcılara rehberlik edecek ve Ozu’nun benzersiz görsel dilini oluşturmak için kamerayı, merceği ve kadrajı nasıl kullandıklarını okuyacak.

Etkinliğe katılmadan önce Tokyo Story‘yi altyazılı olarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=CFkKo4W38s8

Ka x Assembly One Tower’da gerçekleşecek etkinlik için yerinizi buradan ayırtabilirsiniz. Etkinlik dilinin İngilizce olduğu Sinemayı Okumak biletleri ücretsiz, katılım ise 50 kişi ile sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi için: www.kaatolye.shop/


Wen Chi Ölçel (蔡文琪)
2015 yılından bu yana öğretim üyesi olduğu ODTÜ’de Asya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nda çağdaş Asya edebiyatı ve sineması dersleri vermektedir. Tayvan’da Çince yayınlanan GO TURKEY’in yazarı ve fotoğrafçısıdır. Ayrıca Shutterstock, Stock Adobe ve Alamy için kameraman ve fotoğrafçıdır.