(Pera Müzesi)’nden Yeni Sergi: “Zamane İstanbulları”

Ci Demi, "Her Şeyin Kötü Gittiğine Dair Emareler" Serisinden, 2016 - 2022

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının kentin güncel görsel anlatılarını bir araya getirdiği “Zamane İstanbulları” adlı sergiye, 22 Aralık 2022 – 17 Eylül 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.


“Zamane İstanbulları”
Sergi

Sanatçılar: Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol, Cansu Yıldıran
Küratörler:
Refik Akyüz, Serdar Darendeliler
Tarih:
22 Aralık 2022 – 17 Eylül 2023
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu / İstanbul


“Zamane İstanbulları” fotoğraf sergisi, İstanbul’da yaşayan ve birbirinden farklı tarzlarda üreten 11 fotoğraf sanatçısının yakın tarihli çalışmalarını bir araya getiriyor. Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, değişik temalar altında izleyiciye megakentten çarpıcı kesitler sunuyor. Bu temalar arasında kentin boşluk, yalnızlık, tekinsizlik ve eğretiliklerle bezeli topoğrafyası, sosyal ve politik hareketlilikleri, son yıllarda iyice belirginleşen göç meselesi, toplumsal hiyerarşi skalasında “öteki” olarak etiketlenmeden yaşayabilmek için İstanbul’a sığınan bireyler, mega projelerden biri olan Kanal İstanbul da var. Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol ve Cansu Yıldıran’ın işlerinden oluşan fotoğraf sergisi, sanatçıların kenti kişisel bir etkileşim alanı olarak yorumlama pratiklerini ve İstanbul sokaklarında karşılaşılan olağan tuhaflıkları gündeme getiriyor.

Sergi kataloğu ise, sergiyi oluşturan işlerden ilhamla, aynı konular hakkında çalışan, araştıran, düşünen veya kurmacalar yaratan Yaşar Adnan Adanalı, Fırat Genç, Şebnem İşigüzel, Melisa Kesmez, Biray Kolluoğlu, Gamze Toksoy ve Sibel Yardımcı’nın kaleme aldığı metinlerle zenginleşiyor.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.