[Kitap]: “Architecture & Micropolitics”

Farshid Moussavi’nin kaleme aldığı “Architecture & Micropolitics”, Park Books’tan çıktı. Kitap; çizim, fotoğraf, diyagram ve grafikleri içeren 1500’ü aşkın siyah-beyaz ve renkli görsel eşliğinde Farshid Moussavi Architecture’ın yapıları üzerinden toplum ve mimarlık arasındaki etkileşime bakıyor.


“Architecture & Micropolitics”
Four Buildings 2010–2022

Yazar: Farshid Moussavi
Yayınevi: Park Books
Çıkış Tarihi:
2022
Sayfa Sayısı: 
588
Boyut:
22 x 33 cm


Kitabın Tanıtım Metninden:

“Bu güncel kitap, yaygın olarak kabul edilen iki yanlış kanıyı ortadan kaldırmayı amaçlıyor: Birincisi, mimarların artık binaların yapımında merkezi rol oynamadığı ve ikincisi, tasarımın tamamen biçimlendirilmiş bir mimari vizyonla başlayan doğrusal bir süreç olduğu. Mimar Farshid Moussavi, mimarinin zamansallığının, gündelik pratiğe değişim yaratma potansiyeli sağladığını savunuyor. Binaları gündelik hayatın mikro politikasına dayandırmak için determinizmi terk etmemizi, tesadüfi olayları ve pratiği etkileyen öznel faktörleri benimsememizi öneriyor.

Architecture & Micropolitics, Moussavi‘nin Londra merkezli pratiği FMA tarafından tasarlanan dört bina üzerinden, yaratıcılığı arttırmak ve ancak işlevsel bir bina inşa etmeye yarayan kuralları esnetmek için kendi tasarım süreçlerinin rizomatik doğasını, özenli araştırma ve şans unsurlarına açıklıkla nasıl birleştirdiklerini gösteriyor.

Farshid Moussavi‘nin kapsamlı makalesini ve filozof Jacques Rancière‘in kaleme aldığı sonsöz ile, Cleveland’daki Museum of Contemporary Art üzerine ayrıntılı analizlerin izlediği kitapta; Paris’in La Défense semtinde otuz yıl sonra inşa edilecek ilk yeni konut bloğu Lot 19; Montpellier’deki Folie Divine apartmanı ve ABD’deki Ismaili Center Houston yapısı inceleniyor. Kitap ayrıca Iñaki Ábalos, Hans Ulrich Obrist ve Irénée Scalbert‘in katkılarına da yer veriyor.”

Ayrıntılı bilgi için: www.park-books.com/


Farshid Moussavi
Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü’nde Mimarlık Uygulamaları alanında Profesör ve Foreign Office Architects’in (FOA) eski kurucu ortağıdır. Harvard ile birlikte bir dizi kitap yayınlamıştır: The Function of Ornament (2006), The Function of Form (2009) ve The Function of Style (2014).