[Proje]: Osman Çengel Klinik

Proje Adı: OSMAN ÇENGEL KLİNİK
İSTANBUL, 2022
İç Mimari: PAYE DESIGN | HİLAL KIR, EYÜP KIR
İşveren: OSMAN ÇENGEL
Fotoğraf: HACER BOZKURT

İç mimari tasarımını Paye Design’ın üstlendiği Osman Çengel Diş Kliniği, İstanbul Beylikdüzü’nde konumlanıyor. 2022 yılında tamamlanan projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan Osman Çengel Diş Kliniği, yeni tamamlanmış bir alışveriş merkezinin ofis bloğunda yer alıyor. Yüksek tavanı ve mekân boyunca devam eden geniş cam cephesi son derece aydınlık ve ferah ortam yaratmaktadır. Tasarımdaki temel amacımız bu ferah ve aydınlık ortamdan optimum oranda faydalanırken kliniğin tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir mekân oluşturmaktır.

Orta akstan girişi bulunan mekânda kullanıcıyı öncelikle mekâna hakim olan banko karşılamaktadır. Girişten itibaren bankodan cepheye doğru uzanan bu aksın sonunda kullanıcılara kendini rahat hissettirecek bir bekleme alanı planlanmıştır. Mekânı ikiye ayıran koridorun bir tarafında klinik odaları, çalışma odası ve mutfak cephe aksına yerleştirilirken, diğer tarafına kliniğin servis alanları konumlandırılmıştır. Servis alanları kapalı bölücülerle hastaların dikkatinden uzak tutulmuş, klinik odaları ve diğer birincil alanlar ise daha göz önünde ve doğal ışık ile havalandırmadan maksimum yararlanacak şekilde konumlandırılmıştır. Cephe boyunca devam eden mekânlar oval cephe hattına dik olarak konumlandırılmış ve bu aksın akışını takip eden alanlar oluşturulmuştur. Cephe aksında bulunan mahallerde şeffaf bölücüler kullanılarak koridor boyunca doğal ışıktan faydalanılırken bölücü üzerine uygulanan cam filmi ile hastaların mahremiyeti sağlanmıştır. Mahaller ve bekleme alanı arasındaki bölücülerin oval köşeleri sirkülasyon alanlarını rahatlatırken cephe yerleşiminden kaynaklanan ve birbirini karşılamayan duvar akslarının rahatsız edici algısını ortadan kaldırmıştır.

Genel olarak sade çizgilere sahip mekânda kullanılan malzemelerde de bu sadelik devam ettirilmiştir. Mekanın sahip olduğu ferahlığın verdiği avantaj bize sağlık yapılarındaki alışılagelmiş açık renk tonların dışına çıkma özgürlüğü sağlamıştır. Tavan ve duvarlarda koyu renkler kullanılırken zemin kaplamalarındaki ve mobilyalardaki ahşap tonları ile daha sıcak bir mekân oluşturmak amaçlanmıştır. Genel aydınlatmada sıva altı spotlar kullanılmış, bekleme alanı ve diş üniteleri üzerindeki sarkıt aydınlatmalar ile daha dikkat çekici ve görsel bir etki oluşturulmuştur.”


Aydınlatma

  • Goya Aydınlatma
  • Voxlamp Lighting

Mobilya Aksesuar

  • Döşemehane [Özel Üretim]
  • Casella

Bitirme İşleri

  • VitrA
  • Marshall

Islak Hacim

  • VitrA
  • Çanakkale Seramik
  • E.C.A.