“İstanbul Balıkçıları” Sergisi 3 – 18 Aralık’ta (Bomontiada)da!

Fotoğraf sanatçısı Hasan Cem Araptarlı’nın “İstanbul Balıkçıları” adlı sergisi, 3 – 18 Aralık tarihleri arasında Yapı Kredi Bomontiada’da sanatseverlerle buluşuyor. 


“İstanbul Balıkçıları”
Sergi

Sanatçı: Hasan Cem Araptarlı
Tarih: 3 – 18 Aralık 2022
Yer: Yapı Kredi Bomontiada, Şişli / İstanbul


Uluslararası deniz trafiğinin hareketli sularında ayakta kalmaya çabalayan bir avuç insanın hikâyesinden kesitler sunan “İstanbul Balıkçıları” adlı sergi, İstanbul Boğazı’nın olta balıkçılarının gündelik yaşamını gözler önüne seriyor.

Sergiye 5 yıllık süre zarfında hazırlandığını dile belirten Hasan Cem Araptarlı, sergi hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

“Bu bir avuç balıkçının suyun üzerindeki mücadelesinin fotoğrafları bir yanıyla; acımasız dünya düzeninin çarkları arasında hayatta kalma mücadelesi veren modern insanın hikayesinin sudan yansımaları… Diğer bir yanıyla da; özgürlüğe, hayallere ve biricik İstanbul’un rengarenk güzelliklerine aralanan bir nefes alma penceresi…”

Giderek artan boğaz trafiği, çevresel koşulların etkisi boğazda balık neslinin tükenmesine etki ediyor. Önümüzdeki yıllarda görmeye alıştığımız bu küçük balıkçı teknelerinin azalarak yok olma ihtimali, sanatçının yaptığı çalışmada öne çıkıyor. Küçük ekmek teknelerinin, İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olduğunu belirten sanatçı çalışmasını, bir avuç insanın suyun üzerinde verdiği hayat mücadelesinin görsel anlatımı olarak tanımlıyor.

Sergi, “Muse Photography Awards”da belgesel dalında “Silver Winner”, “European Photography Awards”da “Gold Winner” ödüllerini kazandı. “15. International Color Awards”ta ise “Nominee” oldu.