33. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Gordion’un Çobanları” VEKAM Özel Ödülü’nün Sahibi Oldu!

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nin “Ankara Hikâyesini Bekliyor” çağrısıyla düzenlediği belgesel ve kısa film yarışmasında “Gordion’un Çobanları” adlı film VEKAM Özel Ödülü’ne layık görüldü.

33. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında her yıl VEKAM iş birliğiyle gerçekleştirilen Ankara temalı belgesel ve kısa film yarışması sonuçlandı. “Ankara Hikâyesini Bekliyor” çağrısıyla düzenen belgesel ve kısa film yarışmasında bu yıl “Gordion’un Çobanları” adlı film VEKAM Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, 11 Kasım’da CerModern’de gerçekleştirilen 33. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kapanış töreninde VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu tarafından filmin yönetmeni Kadir Uluç’a takdim edildi.

“Gordion’un Çobanları” belgeseli, tarihi 1200’lü yıllara uzanan antik kent Gordion’da, çobanlar ve sürülerinin hikâyesinden yola çıkarak, Friglerden günümüze bugün de devam eden tarım ve hayvancılığın geçmişle olan benzerliğinin izlerini sürüyor. Belgesel, Gordion’un müdavimleri çobanlar ve sürülerinin hikâyesini, Penn Museum Direktörü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Brian Rose ve Pensilvanya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Salzmann’ın anlatımlarıyla gözler önüne seriyor.

Ankara ve çevresi ile ilgili görsel işitsel belleğin zenginleştirilerek kent araştırmalarına katkıda bulunulmasına destek olmak amacıyla düzenlenen yarışmanın seçici kurulunda Prof. Dr. Billur Tekkök, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel yer aldı.

10 bin TL değerinde VEKAM Özel Ödülü’nün sahibi olan film ayrıca, VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’nde kaynak olarak akademik araştırmalara açılacak.

“Gordion’un Çobanları” belgeseli için: https://www.youtube.com/watch?v=sacHeHnOXGM 


VEKAM 
Koç Üniversitesi bünyesinde akademik ve kültürel bir merkez olarak faaliyet gösteren Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Ankara ve çevresi üzerine yeni veriler ortaya koyan araştırmaları desteklemekte ve geliştirmektedir. \www.vekam.ku.edu.tr

Bu kapsamda ayrıca disiplin ve alan kısıtlaması olmaksızın Ankara ve çevresi ile ilgili bilimsel araştırmalara her yıl çağrı açarak ödül vermektedir. Zengin bilgi kaynaklarını barındıran kütüphanesi ve arşivi ile Ankara’nın kent belleği işlevini üstlenen VEKAM, nadir kitaplar, haritalar, zengin fotoğraf ve kartpostal koleksiyonu da dahil olmak üzere dijitalleştirilmiş koleksiyonlarıyla Ankara ile ilgili her türlü yayını dermesine katarak birincil başvuru merkezi olmayı başarmıştır. 1994 yılında kapılarını bilim dünyasına açan VEKAM kuruluşundan bu yana akademik çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla sempozyum panel, konferans, sergi ve seminerler düzenlemekte, sempozyum kitapları yanı sıra Ankara Araştırmaları adıyla yılda iki kez hakemli bir dergi yayımlamaktadır. \www.ankaradergisi.org