(TEPTA Aydınlatma)’nın “Linea Light Group” Markasından Hastanelere Özel Ürünler…

TEPTA Aydınlatma’nın mimari ve teknik aydınlatmaya odaklanan markalarından Linea Light Group, hastaneler için bakteri miktarını %70 oranında azaltan “Environment Care Lighting” (sağlık sektörü için duyarlı aydınlatma) teknolojisini sunuyor. 

Linea Light Group, insan sağlığını ve iyi yaşam yaklaşımını odağına alarak Strathclyde Üniversitesi ile sağlık sektörü için duyarlı aydınlatma teknolojisini geliştirerek patentini aldı. Marka, bu teknoloji ile sunduğu Woofer_R, Woofer_RX ve Rollip60_DC ürünleri ile enfeksiyonların başlamasını önlüyor. 

HINS Light (yüksek yoğunluklu dar spektrum) kullanılarak geliştirilen sağlık sektörü için duyarlı aydınlatma teknolojisi, 405 nanometrelik ışık dalga boyu sayesinde yüzeyleri dezenfekte ediyor ve bakteri yükünü %70’e kadar azaltıyor. 

HINS Light, hijyenin en önemli unsur olduğu sağlık sektöründe alışılagelmiş ultraviole (mor ışık) teknolojisinden farklı olarak; enerji verimliliğini sağlıyor ve birlikte kullanıldığı 3500K renk sıcaklığındaki LED ler sayesinde görsel konfor sunuyor. Bu sayede mekânı temizlerken aynı zamanda aydınlatıyor. HINS Light, ultraviyole teknolojisinin aksine, sürekli olarak çalışma prensibi ile bakteri miktarını kontrol altında tutuyor ve polimer yüzeylerde bozulmaya neden olmuyor.

15 Watt, 24.5 Watt ve 30 Watt lık LED ışık kaynaklarına sahip 18.2 santimetre çapındaki Woofer_R ve Woofer_RX yuvarlak gömme spotlar, 750 lümenden 3500 lümen aralığında değişen ışık akısı ile ortalama 270 santimetre tavan yüksekliğindeki 6 metrekare ve 9 metrekare alana sahip olan hijyenik olması gereken mekanların aydınlanmasını sağlıyor.

120 santimetre uzunluktaki Rollip60_DC lineer sarkıt ise, 3830 lümen ışık akısı ile yine ortalama 270 santimetre tavan yüksekliğindeki 12 metrekare alana sahip olan mekânları aydınlatıyor. 

Sağlık sektörü için duyarlı aydınlatma teknolojisinde kullanılan, rengin gözle orijinal haline en yakın şekilde gösterme teknolojisine dair CRI değerleri oldukça yüksek (90-92) olan LED ışık kaynakları hastane çalışanlarının ve hastaların görme konforları en yüksek seviyede tutuyor. Böylece sağlık sektörü için gereken hem işlevsel hem de kullanıcıların bedeni ve psikolojisi için gerekli aydınlatma ihtiyacı karşılanıyor.

TEPTA’nın geliştirdiği teknolojiler kapsamında mimari aydınlatma alanına öncülük eden Linea Light Group markası hakkında daha detaylı bilgi için: www.tepta.com


TEPTA Aydınlatma
1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 30 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Neri, Forestier, Diesel Living for Lodes, Martinelli Luce ve Terzani olarak sayılabilir. 100.000’in üzerinde ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin küçük ama çarpıcı bir bölümü sergilenmektedir. TEPTA ayrıca yerel tasarımın da destekçisi olarak mağazasında yerel aydınlatma tasarımcılarının son tasarımlarını sunmaktadır.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor. 2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, iki kez Venedik Bienali, Mimarlık sergilerini aydınlatmasının yanında, İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, dönemsel olarak Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin yanı sıra 17.İstanbul Bienali’nin aydınlatma sponsorluğunu üstlenmektedir.

TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. | www.tepta.com