“Kentte Mimarlığa Merhaba” Buluşması 30 Ekim’de İPA Kampüs Florya’da Düzenlendi!

Fotoğraf: Yasin Madenci, KMM'nin izniyle.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) ev sahipliği ve iş birliğinde Binat Mimarlık Medya Grubu tarafından organize edilen “Kentte Mimarlığa Merhaba” Buluşması, 30 Ekim 2022 Pazar günü İPA Kampüs Florya’da gerçekleşti. 

2017 yılından bu yana üniversitelerin mimarlık ve iç mimarlık bölümlerine yönelik düzenlenen, birinci sınıf öğrencilerini mimarlığın farklı şekilleri ile buluşturarak bir öğrenme platformuna dönüşen Mimarlığa Merhaba, tüm güne yayılan gezi, atölye, söyleşi, imza günü, film gösterimi gibi etkinliklerle bu kez kentlileri mimarlık ve tasarım ile buluşturdu.

Kentte Mimarlığa Merhaba’nın ilk etkinliği İBB Miras tarafından düzenlenen Bukoleon Sarayı ve Mevlanakapı Ziyaretçi Merkezi gezileri ile başladı. Katılımcılar, I. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde bulunan ve UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alan Bukoleon Sarayı’nı rehber Macide Savaş Küten; İBB Miras restorasyon projeleri kapsamında ziyaretçi merkezi olarak yeniden işlevlendirme çalışmaları devam eden Mevlanakapı Karakolu’nu ise rehber Önder Güler eşliğinde gezme fırsatı yakaladı.

Fotoğraf: KMM’nin izniyle.

Mimarlığa Merhaba‘nın kurumsal kimlik tasarımcısı mimar, illüstratör Deniz Yıldırım‘ın yürütücülüğünde düzenlenen “Çanta Tasarımı Atölyesi”, İPA Kampüs Hangar’da gün içinde gerçekleşen iki oturum ile birçok farklı yaş grubundan katılımcıyı ağırladı.

Mimar Ayşegül Kuruç’un yürütücülüğünü üstlendiği “Kentli ile Renkler Üzerine Düşünmek” atölyesinde, toplumsal belleğin yansıması olan renk, atölye katılımcılarının gözünden incelendi. Katılımcılar, kartelalardan seçtikleri renkler ile hissettirdiklerini eşleştirmek üzerine çalıştılar.

Kentli ile Renkler Üzerine Düşünmek Atölyesi | Fotoğraf: Yasin Madenci, KMM’nin izniyle.

The Urbanarts Kolektifi’nden Betül Ozar, Özgür Kavurmacıoğlu ve Fitnat Cimşit Koş tarafından yürütülen “Gündelik Nesnelerle Yüzey Canlandırma Hareketi” başlıklı atölyede ise katılımcılar, üç gruba ayrılarak İPA Kampüs içinde yer alan sergi strüktürleri üzerinde müdahalelerde bulundu.

Gündelik Nesnelerle Yüzey Canlandırma Hareketi | Fotoğraf: Yasin Madenci, KMM’nin izniyle.

Gün boyunca İPA Kampüs Hangar’da yer alan “Perec Kartpostalları” (Postcards for Perec) sergisi, küratörü Linda Parr’ın da katılımıyla izleyiciyle buluştu. Yazar Georges Perec‘in (1936-1982) ilk kez 1978 yılında Fransız Le FOU parle dergisinde yayınlanan ve İtalo Calvino‘ya ithaf ettiği kartpostal metinleri, Parr tarafından yapılan açık çağrı sonucu kartpostal metinleri dünyanın çeşitli yerlerinden katılımcılarla gerçek kartpostal boyutlarında görselleştirdi ve postalandı. Bu 243 kartpostalın dijital baskıları Türkiye’de ilk kez Kente Mimarlığa Merhaba buluşması kapsamında İPA Kampüs’te sergilendi.

“Perec Kartpostalları” Sergisi | Fotoğraf: Yasin Madenci, KMM’nin izniyle.

Atölyelere paralel olarak mimar, akademisyen Banu Özkazanç, mimarlık tarihçisi Uğur Tanyeli ile 2022’de Metis Yayınları’ndan çıkan kitabı “Korku Metropolü İstanbul” hakkında İPA Kampüs Havuz’da bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin ardından, Tanyeli kitabını okurları için İPA Kampüs Kütüphane’de imzaladı.

“Kentte Mimarlığa Merhaba” buluşmasının kapanışı, Ali Vatansever’in yazıp yönettiği “Saf” filminin gösterimi ile İPA Kampüs Havuz’da yapıldı. Filmin ardından şehir plancısı Emrah Altınok, Ali Vatansever ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ali Vatansever ve Emrah Altınok | Fotoğraf: Yasin Madenci, KMM’nin izniyle.

Gün boyunca ziyaretçiler, İPA Kampüs’te kurulan İstanbul Kitapçısı ve Metis Yayınları’na ait standlardan mimarlık yayınlarına ulaşabildiler.

Mimarları, tasarımcıları, kente ve mimarlığa ilgi duyanları bir araya getiren “Kentte Mimarlığa Merhaba” buluşması hakkında ayrıntılı bilgiye www.mimarligamerhaba.com/ adresinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Künyesi

Organizasyon: Binat Mimarlık Medya Grubu
İşbirliği: İPA
Proje Koordinatörleri: Neslihan İmamoğlu, Sibel Senyücel, Neslihan Şık

Kentte Mimarlığa Merhaba Yürütme Ekibi:

İdil Bayar | İPA / Mimar – Koordinasyon Birimi
Banu Binat |Binat Mimarlık Medya Grubu / Y. Mimar –Kurucu Ortak
Burçin Çevik | İPA / Tasarımcı – Koordinatör
Aslı Erdem | Binat Mimarlık Medya Grubu / Y. Mimar – Editör
Meltem İmamoğlu | Binat Mimarlık Medya Grubu / Gazeteci– Yardımcı Editör
Neslihan İmamoğlu | Binat Mimarlık Medya Grubu / Y. Mimar– Kreatif Direktör
Gökçer Okumuş | İPA / Mimar ve Şehir Plancısı – Kamusal Tasarım Ofisi Koordinatörü
Sibel Senyücel | Binat Mimarlık Medya Grubu / Mimar –Süreli Yayın Koordinatörü
Özlem Serdar | İPA / Tasarımcı – Koordinatör
Neslihan Şık | Binat Mimarlık Medya Grubu / Dr. Mimar –Kurucu Ortak
Büşra Topaktaş | İPA / Mimar –  Koordinasyon Birimi

Grafik Tasarım & Uygulama: Gül Dönmez | Binat Mimarlık Medya Grubu / Grafik Tasarım
Sponsorluk İlişkileri: Ayşegül Tuğtepe | Binat Mimarlık Medya Grubu / Müşteri İlişkileri Direktörü
İdari Koordinasyon: Sinem Yılmaz | Binat Mimarlık Medya Grubu /İdari İşler Direktörü

“Mimarlığa Merhaba”yı sosyal medya hesaplarından takip etmek için:

Facebook: www.facebook.com/mimarligamerhaba
Instagram: www.instagram.com/mimarligamerhaba/
Twitter: www.twitter.com/mimarlikmerhaba

#mimarlığamerhaba #kenttemimarlık #mimarlık #kent #kentli #binatmimarlıkmedyagrubu #İPAkampüs #ibb #betonartdergi #arredamentomimarlık #biozet #İstanbul