(Salt) “How Buildings Learn” Belgesel Dizisinin Tüm Bölümlerini Çevrim İçi Erişime Sunuyor!

Houseboat Community in Sausalito

Salt, yapıların insan – çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen “How Buildings Learn” (Binalar Nasıl Öğrenir?) adlı altı bölümlük belgesel dizisinin tamamını, Türkçe alt yazılı olarak 13 Kasım’a kadar çevrim içi erişime sunuyor.


Perşembe Sineması
“How Buildings Learn”

Tarih: 4 Ekim – 13 Kasım 2022
Dil: İngilizce, Türkçe Alt Yazılı
Mecra: Çevrim İçi


Salt’ın 4 Ekim itibarıyla her hafta bir bölümünü yayınladığı çevrim içi gösterim programı kapsamında erişime açılan “How Buildings Learn” (Binalar Nasıl Öğrenir?), aynı adlı kitabın yazarı ve “The Whole Earth Catalog” (Bütün Dünya Kataloğu) yayınının editörü Stewart Brand’in “değişime ve gelişime açık; esnek yapılar” tasarlama fikrini temel alıyor. Modernist mimari yaklaşımlara eleştirel bir bakış sunan belgeselde Brand, bir kişi veya grubun başkalarının kullanımı için bina tasarladığı geleneksel mimarlık anlayışını reddediyor ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda zaman içinde binayı dönüştürebileceği evrimsel bir yaklaşımı benimsiyor.

1994 yılında Amerikalı yazar Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından bir televizyon dizisine uyarlanan belgeselin tüm bölümleri 13 Kasım Pazar gece yarısına kadar saltonline.org üzerinden izlenebilir.