Tomokazu Matsuyama’nın Kamusal Projeleri Sanatseverlerle Buluşuyor!

Fotoğraf: Flufoto

Dirimart, Kahve Dünyası Yanköşe Sanat Platformu ve Galataport İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği Tomokazu Matsuyama’nın “United We Stand Divided” ve “Nirvana Tropicana” başlıklı kamusal projelerini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının bu iki büyük ölçekli heykeli, 17. İstanbul Bienali’ne paralel etkinlikler kapsamında sergileniyor.

Tomokazu Matsuyama “He Sits She Reads” (2021) başlıklı heykelini Yanköşe için büyük bir yerleştirme olarak yeniden hayal ediyor. Sanatçı bu işiyle, her gün birçok kültürden sayısız insanın gelip geçtiği İstanbul’a dair algısını, yeni nesillerin kimliklerinin çoğaldığı bir anla kesişen toplumsal cinsiyet ve kültür göstergelerine bakarak ifade ediyor.

17 metre uzunluğundaki “United We Stand Divided”, Doğu ile Batı’yı sembolize eden, eski çiçek motifleriyle süslü, sarmaş dolaş iki figürü betimliyor. İstanbul: birçok kültürün ortak tarihine sahip şehir. Ve bu iki insanın birbirine karışan portresi, bünyesinde çeşitli kimliklerin biçimini değiştiriyor, şehir manzarasında, çağdaş kültürün nasıl çokkatmanlı olduğunu hatırlatmak istercesine asılı duruyor.

Matsuyama, Galataport Saat Kulesi Meydanı’na, arka arkaya gelen Covid-19 ve New York şehrini vuran kasırga döneminde yarattığı “Nirvana Tropicana” (2020) heykelini yerleştiriyor. Kapanma günlerinde, hiç uyumayan şehir terk edilmiş bir hal almış, medeniyet ve kültür hayatı durmuş, doğa adeta çöküşe geçmişti. Bu gerçeklerle karşı karşıya kalan Matsuyama, bazı şeyleri sil baştan inşa etme zorunluluğunun ağırlığını hissedince bu içsel dürtüyü nebati unsurlar ve örüntülerle iç içe örülü beden fragmanlarıyla ifade etmeye karar veriyor.