“Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2022” 22 Kasım’da Başlıyor!

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2022 (SYFF2022), 15. yılında İstanbul’da 22 – 26 Kasım’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ve 27 – 30 Kasım’da Hope Alkazar’da, ardından 1 – 6 Aralık tarihlerinde surdurulebiliryasam.net’te çevrim içi gerçekleşerek 15 gün boyunca devam edecek.


“Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2022”

Tarih: 22 Kasım 2022 Salı – 6 Aralık 2022 Salı
Yer: Pera Müzesi Oditoryumu – Hope Alkazar, Çevrim içi


SYFF, dünya için kritik olan sosyo-kültürel değişim sürecini desteklemeyi amaçlayan etki odaklı bir film festivali. Katılımcılarını değişimin öncüleri olarak gören festival; onları güçlendirmeyi, ilham vererek ve empati uyandırarak harekete geçirmeyi hedefleyerek seçkilerini hazırlıyor. 

Festival 2008’den bugüne her sene ışık tuttuğu hikayelerle insanların parçası olduğu ekolojik, sosyal ve ekonomik sistemlerin ve etkileşimde olduğu tüm dinamiklerin idrak edilmesini sağlamaya çalışıyor. Bunun da ötesinde ivmelenerek artan küresel problemlere karşın kendinden büyük bir amaca sahip olanların, her yerde her koşulda fark yaratabildiklerini gösteriyor.

Tüm canlılara karşı şefkat ve adalet duygusu taşıyanları buluşturan SYFF, 15. senesinde de değişimin öncüsü olmak isteyenler için hazırlanıyor. Seçkisinde yer alan uzun ve kısa metrajlı belgeseller ile SYFF, izleyicilerini geleceği yaratan gençlere, tüm canlılar için iyi ve adil olanı gözetenlere, her konuda yeşermekte olan onarıcı ve iyileştirici bir kültürün aktörlerine, gıda sisteminin dönüşümüne dair ipuçlarına ve daha fazlasına tanıklık etmeye davet ediyor. Festival katılımcıları toplumun her kesiminden, her yaştan, her türlü zorlu koşullar içerisinden çıkan insanların kendilerine dert edindikleri konulardaki enerjileri, yaratıcılıkları ve azimlerini izleyecek; kadınları, çiftçileri, balıkçıları, gençleri, çocukları, yaşadığı bölgede denizi, kıyıları, ormanları, dağları, yaban hayatı, böcekleri, çiçekleri gözetenlerin çalışmalarından ilham alacak.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalin, 2022 seçkisinde şu sorulara odaklanılacak: “Mevcut dünya algısı ve değer setleriyle şekillendirdiğimiz ekonomik, sosyal ve ekolojik sistemlerin çökmekte olduğunu söylemenin ötesine nasıl geçeceğiz? Ve herkes için adil bir geçiş süreci mümkün mü?”


Uzun Filmler 

 • 10 Milyar Boğaz (10 Billion Mouths), Yönetmen: Mona Birch Torbensen, Danimarka, 2022, 62 dk.

“Küresel gıda sistemimiz dönüşüm geçiriyor. Onlarca yıldır, yüzlerce hayvan ve bitki türünü ortadan kaldırarak, gigatonlarca karbon salımına yol açarak ve birçok insanın yaşamlarına mal olarak dünyayı tüketti. Gıdayı üretme, dağıtma ve tüketme şeklimiz, gezegenin bağımlı olduğumuz koşullarını yok etmeden 9-10 milyar insanı beslemeye uygun değil. Bu filmde, ihtiyacımız olan gıdayı sağlamanın yeni ve daha iyi bir yolunu gösteren girişimciler, politika belirleyiciler, çiftçiler, biliminsanları ve vatandaşlarla tanışıyoruz. Yüz milyonlarca küçük ölçekli çiftçi sürdürülebilir bir şekilde gıda üretebilir. Bitkisel üretim süreçleri veri odaklı hale gelebilir. Daha önce israf edilen gıdalar sosyal eşitliği iyileştirmek için kullanılabilir. Ve sürdürülebilir beslenme şekilleri bugün birçok insanın tercih ettiğinden daha sağlıklı ve besleyici olabilir. Mevcut gıda sistemimizle ilgili zorluklar ortada.  Şimdi çözümlere bakma zamanı: Bu şekilde 10 milyar insanı doyurucu bir şekilde besleyebiliriz.”  

 • Aktivizmin Gücü (The Power of Activism), Yönetmen: Steve Pasvolsky, Avustralya, 2021, 53 dk.

“Aktivizmin Gücü, duygusal bir yolculuk ile devletlerin ve büyük şirketlerin gelecekteki düşüncelerini değiştirmek için her şeyi riske atan bir grup genç kadın aktiviste ışık tutuyor. Gerçek bir ‘David Goliath’a karşı’ tarzında bu ilham verici biliminsanları ve çevre korumacılar, iklim değişikliğine katkıda bulunan ve zamanın koşullarına uymayan uygulamalara meydan okuyor. Bu kadınların çalışmalarına yeni bir boyut kazandıran şey, Avustralya’nın en iyi sigorta hesap uzmanlarından birinin, her bir projenin mali değerini hesaplamak için eylemlerini araştırması; ve sonuçlar şaşırtıcı. Byron Körfezi’ndeki kutsal topraklardan Antarktika’ya, Endonezya’dan Pakistan’a, bu kadınlar enerjilerini köpekbalıklarının korunması, endüstriyel hayvancılık ve antibiyotik direnci, yerli halk gelenek ve uygulamaları, kirlilikle mücadele ve bu sorunların çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerine veriyorlar. Aktivizmin Gücü, dünyanın iklim değişikliği konusundaki eylemsizliğini eleştirmenin ötesine geçiyor, bu cesur gelecek savunucuları grubunun oluşturduğu örneği değerlendiriyor ve yaptıkları işe gerçek bir maddi değer biçiyor.”

 • Bir Dünya Tasarla (A World to Shape), Yönetmen: Ton van Zantvoort, Hollanda, 2022, 52 dk.

“Nienke Hoogvliet ve Dave Hakkens yeni nesil çağdaş Hollandalı tasarımcıları temsil ediyorlar. Bu kuşak, hammaddelerin tükenmekte olduğunun, enerjinin kıt olduğunun ve küreselleşmenin yeni küçük ölçekli üretim biçimlerine yol açtığının son derece farkındalar. Birer ‘maker’ olarak sanat, tasarım ve bilim arasındaki mevcut sınırları umursamıyorlar. Nienke’nin misyonu, tekstil ürünlerine renk vermek için zehirli kimyasallara sürdürülebilir bir alternatif olarak deniz yosunu üzerine yaptığı araştırmalarla dünyanın en kirletici ikinci endüstrisi olan giyim endüstrisini daha sürdürülebilir hale getirmek. Dave’in tutkusu da aynı derecede iddialı. Son projesi, asgari karbon ayak izi kullanan bir yaşam ve çalışma topluluğu kurmaya çalışıyor. Filmde yönetmen Ton van Zantvoort izleyiciyi Nienke ve Dave’in yaratıcılıklarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Farklı düşüncelere sahip olarak, dünyayı kendi benzersiz yöntemleriyle iyileştirmeye kararlılar. Birçok insanın sorunları görebileceği yerde, onlar çözümler öngörüyor. Ama hedefleri ne kadar gerçekçi? Bunu öğrenmek için Dave ve Nienke’ye cüretli arayışlarında eşlik ediyoruz.”

 • Dipten Gelen Değişim (Hell or Clean Water), Yönetmen: Cody Westman, Kanada, 2021, 88 dk.

“Sadece 10 yıl önce çöpünü hiç düşünmeden kamyonunun camından dışarıya atan eski bir balıkçı olan Shawn Bath, memleketi Newfoundland’ın limanlarında dalış yapmaya başladığında bir aydınlanma yaşar. Okyanus tabanının kamyon lastikleri, tekne parçaları, balıkçılık ekipmanları, hayalet ağlar, ev çöpleri ve her türden ‘tek kullanımlık’ plastik gibi çöplerle kaplı olduğunu görür. Shawn kendini çürüyen pisliği temizlemeye adadığında, bu farkındalık hızla saplantıya dönüşür. Tek başına binlerce kilo lastiği ve sayısız torba dolusu çöpü, deniz yaşamını öldüren ve besin zinciri yoluyla insan nüfusuna bulaşan bu zehirli karışımı çıkarmaya başlar. Devletten hiçbir yardım alamadan ve sadece yetersiz çevrim içi bağışlarla, kısa süre içinde kendini banka hesabında 10 dolardan az parayla, her gün arayan alacaklılarla ve destekleyici ama çok endişeli sevgilisiyle stresli bir ilişki içinde bulur. Ancak tüm bunlar karşısında Shawn Bath’ın asla kaybetmediği tek şey umuttur. Ve bu, tek bir kişinin dünyayı değiştirebilecek bir şey başlatmasını mümkün kılan şeydir.”

 • Hayvan (Animal), Yönetmen: Cyril Dion, Fransa, 2020, 105 dk.

“Hayvan türlerinin 6. kitlesel yok oluşu, son 50 yılda dünyadaki vahşi yaşamın %50’sini yok eden bir krizdir. Yaşam tarzımız sadece iklim değişikliğine neden olmakla kalmadı, aynı zamanda hayatta kalmamız için ciddi önem taşıyan milyonlarca hayvan türünü ve dünyanın birçok doğal kaynağını da yok etti. Hayvan, gelecek için endişelerini haykıran bir neslin simgesi olan iki gencin, Bella ve Vipulan’ın hikâyesi. Mücadeleleri ekoloji için. Dik başlı eylemlerinin sınırlarıyla yüzleşince, vahşi hayvanların kitlesel yok oluşu ve gezegenimizin sürdürülebilirliği üzerinde nasıl olumlu bir etkiye sahip olabileceklerini anlamak için dünya çapında bir keşif yolculuğuna çıktılar. Yaşadıkları deneyimler ve karşılaştıkları olaylar sayesinde, sorunun kökenine inilmesi gerektiğini fark ettiler: diğer canlı türleriyle saygılı bir şekilde bir arada var olabilmek için yaşam şeklimizi nasıl değiştirebiliriz?”

 • Kartpostalda Yaşamak (Living in a Postcard), Yönetmen: Christian Nicoletta, İtalya, 2021, 52 dk.

“Yıllardır turizm bize, sürekli artan, ekonomik büyüme yaratan ama aynı zamanda bu kartpostal görüntülerini geri dönülmez bir şekilde bozacak kadar büyük ölçüde dönüştüren idealize edilmiş bir turistik destinasyon imajı sattı. Günümüzde yoğun turizmin yol açtığı sorunlar turizm işletmecileri ve yöneticileri için çok açık hale gelmiştir.  Her ne kadar bir çözüm arasalar da bunun için araçlardan ve ortak bir vizyondan yoksunlar. Kartpostalda Yaşamak bizi Cinque Terre, Londra, Venedik, Barselona ve Norveç fiyortları arasında bir yolculuğa çıkarıyor ve bu sorunların temel nedenlerini ve pandemiden sonra da var olup olmayacaklarını sorguluyor. ‘Sorumlu Turizm’, bölge sakinlerini ve onların ihtiyaçlarını önemseyen bir turizm modelinin mümkün olduğunu öne sürüyor. Bazen halk, yönetimden turizmi şehrin tek kaynağı olarak görmemesini isteyen sivil gruplar halinde örgütleniyor ya da yönetimler aşırı turizmle mücadele etmeye çalışıyor. Çevrim içi turizm platformları her destinasyonda aynı turizm modelini öneriyor. Bir diğer küresel turizm ekonomisi ise kruvaziyer turizmi.  COVID-19 Mart 2020’de geldiğinde turizm durdu, turizmle ilgili sorunlar ortadan kalktı.  Ama gerçekten ortadan kalktılar mı?”

 • Kendimizden Büyük (Bigger Than Us), Yönetmen: Flore Vasseur, Fransa, 2021, 96 dk.

“Malavi, Lübnan, Brezilya, Yunanistan, Endonezya, Uganda ve ABD’de çekilen Kendimizden Büyük, insan hakları, ifade özgürlüğü, eğitime ve gıdaya erişim, sosyal adalet ve yaşanabilir bir iklim için mücadele eden genç bir nesle ışık tutuyor. 18 ila 25 yaşlarındaki bu gençler bize nasıl mücadele etmemiz gerektiğini ve karmaşa dolu bir dünyada hayatta olmanın ne anlama geldiğini anlatıyor. Melati, Endonezya’da ülkesini kasıp kavuran plastik kirliliğiyle mücadele çabalarına öncülük ediyor. Mohamad, Lübnan’daki geçici kamplarda yaşayan Suriyeli mülteci çocuklara eğitim vermek için henüz ergenlik çağındayken bir okul inşa eden Suriyeli bir mülteci. Winnie genç bir kızken örgütlenmeye başladı ve Malavi’de yasal evlilik yaşını 15’ten 18’e çıkarmayı başardı. Memory, Uganda’daki öğretmenlerine yemek taşıyarak eğitimine devam edebildi ve şimdi ülkesindeki mülteci çiftçilerin kimyasal böcek ilaçları ve aşırı kullanım nedeniyle tahrip olmuş toprakları rehabilite etmeleri için permakültür öğrenmelerine yardımcı oluyor. Her biri, insan onurunu ve doğal çevreyi koruma ve “kendimizden daha büyük” bir şeye tutkuyla bağlanma arayışlarında takdire şayan ve ilham verici bir örnek oluşturuyor.”

 • Kuzey Akıntısı (The North Drift), Yönetmen: Steffen Krones, Almanya, 2022, 94 dk.

“Kuzey Buz Denizi’ndeki Lofoten Adaları’nda bir adada karaya vurmuş olan Alman bira şişesinin yolu nasıl buraya düşmüş olabilir? Adada bulduğu bira şişesinin ardından bu sorunun cevabını merak eden Dresden merkezli film yönetmeni Steffen Krones’u, plastik atıkların Alman ve uluslararası sulardaki yollarını izlemek için arkadaşı ve komşusu, endüstriyel tasarımcı Paul Weiß ile birlikte, Kuzey Denizi’ne seyahat edebilen GPS şamandıraları inşa ederken ve nehire bırakıp yolculuklarını belgelerken izliyoruz. Proje sırasında bilim insanları ile tanışan Steffen; Dr. Lars Gutow ve Dr. Melanie Bergmann gibi ünlü deniz biyologları ve bilim insanlarının desteğiyle, plastik atıkların önce Elbe’deki ve son olarak Kuzey Denizi’ndeki seyrini belgeleyerek kutup denizindeki kirlilikle olan bağlantıları inceliyor. Filmde ayrıca, Kuzey Buz Denizi’nde turistleri doğanın güzelliğine yaklaştırırken aynı zamanda orada biriken plastik kirliliği de göstermek isteyen Steffen’in Eskimo arkadaşı Kris ile tanışıyoruz. Her ikisi de plastik atıkların doğaya saçılmasına son verme arzusunu paylaşıyor. Hikayeleri, çözüm bulma mücadelesindeki iniş çıkışları iç içe geçiyor ve hepimizin döngünün bir parçası olduğunu ve her bireyin bir fark yaratma gücüne sahip olduğunu gösteriyor.”

 • Onarıcı Sınırlar (La Frontiére), Yönetmen: Cyril Verrier, İsviçre, 2021, 55 dk.

“Onarıcı Sınırlar’da sahada, halihazırda mevcut olan faaliyetlerle en uyumlu olan doğallaştırma çözümlerinin uygulanmasından sorumlu bir biyoloğa eşlik ediyoruz. Koruların sürekliliğini sağlamak için dikilen bir dizi ağaç çiti, ekili alanları ve yabani arazileri içeren bir ekosistemde yer alan küçük memeliler için yiyecek ve barınak sağlamanın tipik bir yolu. Çiftlik makinelerinin geçişine izin vermek için bazı tavizler veriliyor. İzleyici, kaybolan kelebeklerin geri dönüşü gibi küçük olgulara dikkat edildiğinde biyolojik çeşitlilikte önemli değişiklikler gözlemlemenin mümkün olduğunu keşfediyor. İlgili çiftçilerin tanıklıkları aracılığıyla, hayvanlar, bitkiler ve çiftlikler arasındaki sinerjinin, tarımın halâ büyük ölçüde bağımlı olduğu üretimci yaklaşıma uzun süredir eşlik eden kimyasal ikameler olmadan da tarım yapmayı giderek daha mümkün kıldığını öğreniyoruz. Film, kışın ortasında yapılan keşiflerden, sıcak hava dalgasının ortasında katılımcıların gayri resmi toplantılarına kadar, özellikle kârlılık ve biyoçeşitlilik gibi birbirinden uzak konuların nasıl uzlaştırılacağı gibi ikilemleri de olan aktif bir farkındalık deneyimini içeriden gösteriyor.”

 • Özen Yükümlülüğü – İklim Davaları (Duty of Care – The Climate Trials), Yönetmen: Nic Balthazar, Belçika, 2022, 57 dk.

“Mahkemeler, iklim değişikliği ve dünyayı kurtarabilecek tanınmamış avukat(lar) hakkında gerçek bir suç belgeseli. Özen Yükümlülüğü, felaketlere neden olan iklim değişikliğinin yasadışı hale getirilebileceğini ortaya koyan dönüm noktası niteliğindeki davalarda bir hükümet ve bir petrol devini başarıyla dava eden ilk ve tek avukat olan Roger Cox’un özel hikayesinin iç yüzünü anlatıyor. Roger’ın Hollanda hükümetine ve petrol devi Shell’e karşı açtığı çığır açan davalar, iktidardakilerin felaket boyutundaki iklim değişikliğini önlemek için vatandaşlara karşı özen yükümlülüğü olduğunu ortaya koyarak hukuk uzmanlarını şaşkına çevirdi, dünyanın dört bir yanındaki parlamentolarda ve şirket yönetim kurullarında şok dalgaları yarattı ve uluslararası bir iklim davaları dalgasına yol açtı. Bu film, yaratıcı avukatlardan, aktivistlerden ve sıradan vatandaşlardan oluşan bir kadronun, yüzyılın hukuki hesaplaşması olarak gördükleri davanın peşinde koşarken yaşadıkları inişli çıkışlı süreçlere karakter odaklı bir yolculuk. Hikayeleri, insanlığın karşılaştığı en büyük zorluğa uygulanabilecek adalet ilkeleri konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarıyla yapılan röportajlar eşliğinde anlatılıyor.”

 • Ped Adam (Menstrual Man), Yönetmen: Amit Virmani, Hindistan, Singapur, 2013, 63 dk.

“Bu imkansız görünen başarı öyküsünde, yoksul ve eğitimsiz bir Hint, kırsal kesimdeki kadınların hijyenik pedlere erişmesi için yardım ediyor! Muruganantham, karısının regl döneminde kullandığı yöntemleri keşfettikten sonra, kırsal kesimdeki Hintli kadınlara düşük maliyetli hijyenik ped sağlama arayışına girdi ve yurtdışından ithal edilen pahalı pedler yerine üretimi kolay ped geliştirmeye yıllarını adadı. Film, Hindistan’ın yoksul nüfusu arasında regl hijyeni ideal olmaktan uzak olduğu için yaygın enfeksiyonlara neden olan, batıl inanç ve korku eşliğinde bir konu olduğu ve Muruganantham’ın kendisi şüpheli ve sapık olarak görüldüğü için konunun karanlık boyutlarına da ışık tutan, keyifli ve tempolu bir hikaye. Hijyenik pedler kadar basit bir şey binlerce kadının hayatını iyileştirebileceği inancıyla Muruganantham bu süreçte Hindistan’ın bir ucundan diğer ucuna fabrikalar kurarak kendisini bir sosyal girişimciye dönüştürüyor. Esprili, ilham verici vizyonu ve “kadından kadına” iş modelini konferanslarda iş dünyasına ve uzak köylerde kadınlara anlatırken onu takip ediyoruz, kadınların kurulan ped fabrikası sayesinde yoksulluktan çıkışına tanıklık ediyoruz: Zihniyetim değişti. Kendime yeni bir hayat kurdum.”

 • Son Turist (The Last Tourist), Yönetmen: Tyson Sadler, Kanada, 2022, 100 dk.

“Turizm kritik bir eşikte… Son Turist, Karayip sahillerinden Kenya’nın ücra köylerine kadar turizmin gölgesinde çalışanların duyulmayan sesleri aracılığıyla dünyanın en büyük endüstrilerinden birinin gerçek koşullarını ve sonuçlarını ortaya koyuyor. Turistler istemeden bizzat görmeye geldikleri şeyleri yok ediyor! 16’dan fazla ülkede çekilmiş olan film, aşırı turizmin dünya çapında ekosistem, yaban hayatı ve savunmasız topluluklar üzerindeki etkisinin katlanarak artmakta olduğunu gözler önüne seriyor. Film; seyahat uzmanları, tur operatörleri, akademisyenler, gezginler ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için turizmden yararlanan ev sahibi topluluklardaki hizmet çalışanlarıyla yapılan görüşmeler eşliğinde turizmin geri dönüşü olmayan yıkıcı etki potansiyelini ve modern turistin rolünü yargılıyor. Ve dünyanın önde gelen turizm ve doğa koruma vizyonerlerinin rehberliğinde bizi seyahat etme şeklimizi yeniden düşünmeye davet ediyor! Gezginler olarak bizler, seyahat etmenin yeni biçimlerini ve farklı yollarını yaratan itici güç olma fırsatına sahibiz. Gittiğimiz yerleri koruyan, ev sahibi topluluklar için olumlu bir gelecek sağlayan daha düşünceli bir yol…”

 • Tandem Yerel (Tandem Local), Yönetmen: François Legrand, Marc-Antoine Boyer, Ludovic Bollette, Belçika, 2021, 86 dk.


“Tandem Local ekibi, Belçika kırsalında bisikletle seyahat ederek, ülkenin dört bir köşesinde her gün daha adil ve daha kapsayıcı yeni gıda modelleri icat eden vatandaşların sesini duyuruyor. Ortak noktaları ise yerel eylem. Bu destansı yolculukta ekip, sürdürülebilir yerel gıda aktörleriyle buluşuyor ve bize uygun ölçekte, yerel halka, doğaya ve kültüre saygılı, çok merkezli bir gıda sisteminin mümkün olduğunu gösteriyor. Küçük ölçekli çiftçilerden oluşan bu aktörler, çok uluslu şirketler tarafından yönlendirilen küresel pazarın risklerinden bağımsız olarak yerel gıda üretebilirler.  Tandem Yerel’in gönüllü ekibi bu yolculukta Belçika’da yaşamaya ve  gıda üretimine dair yeni bir perspektif kazanıyor ve yerel gıdanın sürdürülebilir bir gelecek için anahtar olduğunu düşünüyor.”

 • Vandana Shiva’nın Tohumları (The Seeds of Vandana Shiva), Yönetmen: Camilla ve James Becket, ABD, Avustralya, 2021, 81 dk.

“Himalayalı bir orman bekçisinin inatçı kızı nasıl Monsanto’nun en büyük kabusu oldu? Vandana Shiva’nın Tohumları, Gandici eko-aktivist Dr. Vandana Shiva’nın olağanüstü yaşam öyküsünü, endüstriyel tarımın dev şirketlerine nasıl karşı koyduğunu, organik gıda hareketinde nasıl öne çıktığını ve değişim için uluslararası bir mücadeleye nasıl ilham verdiğini anlatıyor. Vandana Shiva çağdaş bir devrimci ve kırk yıldır insanlık adına ve bizi destekleyen, ekolojik açıdan kuşatılmış doğal sistemler adına kahramanca bir savaş vermekte. Ancak ona, ekosistemde bozulmaya neden olan ancak kârlı tarım uygulamalarını sürdürmeye yatırım yapan güçlü çokuluslu şirketler karşı çıkıyor. Modern zamanların en büyük aktivistlerinden birinin profilini çıkaran film, dünyanın gıda sistemlerini kimin kontrol ettiğine dair destansı mücadeleye bakıyor ve şu soruyu soruyor: Kim galip gelecek?”

 • Yarınlar İçin (For Tomorrow), Yönetmen: An Tran, Kanada, 2022, 72 dk.

“And Dağları’ndan Sierra Leone’ye dünyanın dört bir yanından yerel ekiplerle çekilen Yarınlar İçin (Daisy Ridley tarafından anlatılan), günümüzün en acil sürdürülebilirlik sorunlarından bazılarıyla mücadele etmeye kendini adamış tabandan yenilikçilerin hikayesi. Gündelik fark yaratanlar, büyük ve küçük eylemler aracılığıyla yerel sorunlarla mücadele ediyor ve topluluklarına yaratıcılık, esneklik ve vizyon ile ilham veriyor. Elektronik atıklardan yapılmış güneş enerjisiyle çalışan bir araba ya da kimya geçmişi olmayan biri tarafından yapılan yiyecek artıklarından yapılan sabun ve deterjanlar olsun, tabandan gelen çözümler gezegeni daha sürdürülebilir bir yola sokuyor. Gerçek bir atılım için hükümetler ve özel sektör, bu beklenmedik yenilikçileri tanımalı ve tıpkı Silikon Vadisi’ndekiler gibi kutlamalıdır.”

Kısa Filmler / Short Documentaries

 • Bir Başka Köy (Different Village), Yönetmen: Sevde Tunç, Türkiye, 2022, 10 dk.

“Bilecik’in Kurşunlu köyünde yaşayan Bedriye Berber Engin, kendisiyle birlikte köyde yaşayan birçok kadının hayatını değiştirdi. Bedriye’nin küçük yaşta başlayan kitap okuma serüveni onu eko-turizmle tanıştırdı. Kitapta başlayan rüya gerçek oldu. Bedriye sadece köyünü dünyaya tanıtmakla kalmamış, şehirden köye ters göçü başlatmış, köyde yaşayan kadınlara gelir yaratmış ve köyün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Artık bu köy her hafta sonu İstanbul, Ankara, Eskişehir gibi birçok şehirden hatta yurt dışından gelen misafirlerini ağırlıyor. Köyde yaşayan kadınlar ürettikleri ürünlerden yemek yapıyor, bahçelerinde atölyeler düzenliyor, yerel lezzetleri yerli ve yabancı turistlere tanıtıyor. Bu filmde Bedriye ve köyde yaşayan diğer 3 kadının hikayesini izliyoruz.”

 • Etki Ağları: Karmaşık Bir Dünyada Değişim Yaratmak (Impact Networks: Creating Change in a Complex World), Yönetmen: Caroline Campbell, ABD, 2022, 19 dk.

“Amaç odaklı ağlar karşılıklı bağımlılığı benimseyerek ve işbirliği yoluyla etki yaratarak nasıl kalıcı değişimler yaratıyor? Bu film, sosyal ve çevresel değişime yol açan öğrenme ve işbirliğini hızlandırmak için etki ağlarının izlediği kalıpları araştırıyor. Arazi yönetiminden göçmen haklarına kadar dünyanın dört bir yanındaki en başarılı büyük ölçekli işbirliği girişimlerinin bazılarının arkasındaki altı başarılı ağ liderinin sözlerini dinliyoruz. Toplum olarak karşılaştığımız sorunların artan karmaşıklığı göz önüne alındığında, ağlar oluşturma, büyütme ve ağlar aracılığıyla çalışma becerimiz hiç bu kadar önemli olmamıştı.”

 • Godney Bataklığı’na Yabanın Dönüşü (Godney Marshes: Rewilding our Future), Yönetmen: Matt Jarvis, Birleşik Krallık, 2021, 15 dk.

“Bu kısa belgesel, İngiltere’nin Somerset Levels bölgesinde bulunan Godney Bataklıkları’ndaki yeniden yabanileştirme çalışmalarını inceliyor. Alasdair Cameron liderliğindeki proje, yeniden yabanileştirmeye yönelik uygulamalı ve toplum temelli bir yaklaşımı araştırıyor. Alasdair ve baş ekolojist Pete, doğaya geri dönmesi için alan verdiğimiz takdirde Levels’ın nasıl görünebileceğini anlatıyor.”

 • Hayaller, Çabalar ve Pandemi (Dreams, Effort and Pandemic), Yönetmen: Jakub Šipoš, Slovakya, 2021, 27 dk.

“Üzüm bağının şövalyesi, gezgin bağcı, pencerenin arkasındaki şef, doğal zanaatkâr ve çiçek öğretmeni. Hayaller, Çaba ve Pandemi, hayallerini yaşayan ve bunu çalışarak gerçekleştiren beş genç girişimcinin portresidir. Onlarla birlikte, yerel olarak nasıl tüketileceğini, sürdürülebilir bir şekilde nasıl düşünüleceğini ve aynı zamanda başkalarına nasıl ilham kaynağı olunacağını göreceğiz.”

 • Haydi Dalışa Tierra Bomba (Dive Tierra Bomba Dive), Yönetmen: Joya Berrow ve Lucy Jane, Birleşik Krallık, 2020, 10 dk.

“19 yaşındaki Yassandra Barrios, Kolombiya’da yaşadığı adanın çevre lideri olarak ortaya çıktı ve adanın hayatta kalması için hayati önem taşıyan resifi kurtarmaya çalışıyor. Dalış yapmayı öğreniyor, Deniz Biyolojisi okuyor, deniz ekosistemlerini korumaya yönelik farkındalık yaratmak için balıkçıları ve gençleri bir araya getiriyor. Evleri olan adanın daha güvenli geleceğine dair vizyonuyla çevresindekilere ilham veriyor.”

Isırgan Otu (Green Nettle), Yönetmen: Freddie Reed ve Nick Lear, Güney Afrika, Kenya, 2021, 3 dk.

“Kenya Dağı’nın yamaçlarındaki çorak araziler, geçimlerini sağlamaları için yoksul çiftçilere verilince, burada yetişen büyük ısırgan otlarından sürdürülebilir kumaş üretmeye başladılar. Bir giyim markasıyla işbirliği yapan Green Nettle, Kenya Dağı Milli Parkı’nın dik yamaçlarında yetişebilen ısırgan otlarından kumaş üretiyor.”

 • Kentler Sil Baştan (The Big Reset – Cities), Yönetmen: Lillian Chan, Kanada, 2020, 3 dk.

“Ünlü tasarımcı Bruce Mau ile COVID-19 sonrası dünyada kentsel yaşamda ne tür değişiklikler umabileceğimiz üzerine yapılan bu kısa söyleşide Mau, günümüz dünyasının birbirine bağlı bir kentsel sistem olduğundan ve gelecekte ‘eski aptal yöntemlerimizi’ yeniden keşfedilmiş temel araçlarla değiştirerek ve odağımızı insanlardan gezegendeki tüm yaşama kaydırarak ne gibi fırsatlara sahip olabileceğimizden bahsediyor.”

 • Kıyameti Hissetmek (Feeling The Apocalypse), Yönetmen: Chen Sing Yap, Kanada, 2021, 7 dk.

“İklim kaygısıyla mücadele eden bir psikoterapist, ölmekte olan bir dünyada yaşamanın ne anlama geldiğini araştırıyor. Psikoterapist Anderson Todd, memleketi Owen Sound’da yok olan vahşi yaşamdan Grönland’ın erimesiyle ilgili haberlere kadar, dünyanın dört bir yanındaki ekosistemlerin parçalanmasının ruhunu ve ilişkilerini nasıl etkilediğini anlatıyor. Bu çöküşün gerçekleri sadece felç edici bir umutsuzluk mu yaratıyor, yoksa bundan olumlu bir şey çıkarabilir miyiz?”

 • Sözler ve Hayaller – Indigenous Terra Madre (Voices & Visions of Indigenous Terra Madre), Yönetmen: Mateo Hinojosa, ABD, 2017, 8 dk.

“Kasım 2015’te 58 ülkeden 148 kabilenin temsilcileri, yerli gıda ve biyokültürel çeşitlilikle ilgili bilgi, strateji ve kaynakları paylaşmak üzere Hindistan’ın Meghalaya kentinde yapılan Indigenous Terra Madre’de bir araya geldi. Indigenous Terra Madre, Yavaş Gıda (Slow Food) hareketinin bir parçasını oluşturan yerli toplulukların ve destekçilerinin bir araya gelmesidir. Bu kısa belgesel, onların seslerinden ve vizyonlarından bazılarını paylaşıyor.”

 • Total Felaket (Total Disaster), Yönetmen: Keil Orion Troisi ve Molly Gore, ABD, 2022, 12 dk.

“Petrol devi Total yöneticilerini taklit eden oyuncu çevre aktivistleri, hayvanları Fransa’daki ‘daha sürdürülebilir’ yaşam alanlarına taşıyarak Doğu Afrika Petrol Boru Hattı’ndan kurtarma planı olan RéHabitat’ı tanıtmak için hicivli bir basın toplantısı düzenliyor. Mizah ve muziplik kullanarak, #StopEACOP’a yardım etmek için, komik bir çabayla ölümcül bir ekolojik ve insani felaketi gözler önüne seriyorlar.”


SYFF2022 Destekçileri

Festival Destekçileri: Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği
Tema Destekçisi: UNDP Türkiye
İş birliği: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu
Festival Dostu: EKOL Lojistik, Hollanda Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu
Hizmet Destekçileri: BlueSky, Iva Natura, Kavlak Avukatlık Bürosu, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, NeoLokal, Roots Post Prodüksiyon
İletişim Destekçileri: Change.org, Karnaval Medya Grup, Yeşilist
Mekân Destekçileri: Hope Alkazar, Pera Müzesi

Detaylı etkinlik takvimine festivalin web sitesi üzerinden ulaşılabilir.


Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 
SYFF, 2008 yılından bu yana, sürdürülebilirlik kavramının ve birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi anlaşılmasını sağlarken dünyanın farklı bölgelerinden topladığı hikayelerle ilham vererek yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına katkı veriyor, etki odaklı seçkisiyle izleyiciyi dönüşüm için harekete davet ediyor. 

SYFF, surdurulebiliryasam.net ile iş birliği yaparak film seçkisinin toplumun geniş kesimlerine ulaşmasını sağlıyor. surdurulebiliryasam.net, festivalin ardından sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarının ve şirketlerin faydalanabileceği şekilde SYFF seçkisiyle etkinliklere içerik sağlıyor.