(Millî Reasürans Sanat Galerisi)’nde “Maharetli Şeyler” Sergisi…

Meliha Sözeri, Yük, 2015, Fotoğraf Studio Majo

Millî Reasürans Sanat Galerisi, Sevim Sancaktar’ın küratörlüğünde hazırlanan “Maharetli Şeyler” adlı sergiye 3 Aralık’a kadar ev sahipliği yapıyor. Sergiye Ezgi Bakçay, Emre Gönlügür, Gökhan Mura, Gülşah Mursaloğlu & Metehan Özcan ve Sevim Sancaktar’ın kaleme aldığı metinlerden oluşan bir kitap da eşlik ediyor.


“Maharetli Şeyler”
Sergi

Küratör: Sevim Sancaktar
Tarih: 12 Ekim – 3 Aralık 2022
Yer: Millî Reasürans Sanat Galerisi


“Maharetli Şeyler”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Maharetli Şeyler sergisi, dünyayla aramızdaki görsel ilişkileri, nesneleri kullanarak okumayı deneyen nesne (şey) odaklı bir çalışma. Maharetli Şeyler sergisi, metinleri ve farklı disiplinlerde ürettikleri işleriyle davet edilen Umut Altıntaş, Mehtap Baydu, Ezgi Bakçay, Emre Gönlügür, Gökhan Mura, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan, Sevim Sancaktar, Gülsün Karamustafa, Zeynep Kayan, Damla Sari ve Meliha Sözeri’nin çalışmalarının katkılarıyla oluşuyor.

Sanat yapıtı olarak nesne, gündelik hayatın parçası olarak nesne, gözün görmezden geldiği ‘şey’… Kutu, ayna, sandalye, tekne küreği, diş macunu, metruk bir binada kalmış bir dolap, c vitamini tabletleri, silika jel, yumurta kabukları, ev eşyaları, kumbara, baston, kapıcı dairesi çağrı panosu, tel, kâğıt gibi malzeme ve nesneler nasıl anlam taşıyıcılarına dönüşebilirler? Kimin zamanında var olabilir, bizlere nasıl ulaşırlar? Nesnelerden anlama doğru giden süreci araştırırken sergiye katkı veren sanatçı ve akademisyenlerin kaynağın ve sonucun bazen yerini değiştirmesine olanak veren yaklaşımları, çalışmaların formunun sergileme mekânıyla iç içe geçerek kendi kendini tercüme etme derdinin peşinden gidiyorlar. Belirli bir tarih yazımının parçası olarak ele alınmamış, etrafımızda belki sıkça gördüğümüz ya da gündelik olarak kullandığımız ama üzerine pek düşünmediğimiz, sıradan şeyleri düşünmeye davet ediyorlar.

Maharetli Şeyler sergisine bir de kitap eşlik ediyor. Okumalar bağlamında yer alan sanatçı eserleri ve arşivsel malzemelerin kitaptaki varlıkları sergi mekânında dönüşüyor. Sergi mekânı, metinlerle iç içe geçmiş kavramsal dünyası ile izleyiciye kendi imgelerini bulmaya davet eden bir deneyim alanı sunuyor.”

Sergi hakkında gelişmeler için galerinin web sitesi ve Instagram sayfası takip edilebilir.