(SAHA)’dan Tate Müzesi İş Birliğinde Sergi: “Minor Vibrations on Earth”

SAHA’nın İngiltere’deki Tate Müzesi ile iş birliğinde düzenlenen “Minor Vibrations on Earth” isimli sergisi, 15 Kasım 2023’e kadar devam ediyor.


“Minor Vibrations on Earth”
Sergi

Sanatçı: Burçak Bingöl
Tarih:
15 Ekim 2022 – 15 Kasım 2023
Yer: Tate St Ives, İngiltere


SAHA, Tate St Ives ile 2020 yılından beri yürüttüğü iş birliği kapsamında Türkiye’den iki sanatçının misafir sanatçı programına katılımını destekliyor. İş birliği kapsamında Tate St. Ives‘in direktörü Anne Barlow‘un Türkiye’de gerçekleştirdiği stüdyo ziyaretleri ile araştırma, eser üretimi ve işlerinin Tate St Ives Gallery 10‘da sergilenmesi için Burçak Bingöl ve Hera Büyüktaşçıyan davet edildi.

Bingöl, “Minor Vibrations on Earth” başlıklı sergisinin ön araştırma sürecini Ocak 2022’de St Ives’de yaptıktan sonra sergiyi 1 Mart – 1 Nisan 2022 tarihlerinde Porthmeor Stüdyoları’nda katıldığı program sonucunda hazırladı. Tate St Ives’in davet ettiği diğer sanatçı Hera Büyüktaşçıyan’ın kişisel sergisinin ise 2023 yazında açılması planlanıyor.

Burçak Bingöl

Bingöl‘ün işleri, üretim sürecinde oluşan hata ve rastlantıları benimsiyor. Bu rastlantısallıktan yola çıkarak yeniden inşa etme eylemi, kültürel geleneklerin ve mirasın süregelen ayrışması ve birleşimi için bir metafor haline geliyor. Bu dönüşüm hissini anımsatan sanatçının Tate St Ives‘deki yerleştirmesi, fırınlama aşamasında kırılan, eriyen veya eksik görünen kil nesnelerle dolu bir fırını andırıyor. Sanatçı bu anı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1946’da yazdığı “Beş Şehir” adlı şiirsel metnini Türkiye’deki kentsel dönüşümle ilgili sözleriyle, “yarıyolda kesintiye uğradı” olarak tanımlıyor. Bingöl, Tanpınar’ın şiirini yeniden ele alarak galerinin duvarlarına yaptığı müdahaleyle Ankara ve İstanbul şehirleri ile İngiltere’nin Cornwall bölgesi arasında bağlantı kuruyor.

“Minor Vibrations on Earth”, hem Türkiye’nin zengin seramik tarihinden hem de St Ives‘in sanatsal mirasından yararlanıyor. Bingöl, geleneksel ve çağdaş biçimleri ve imgeleri bir araya getirirken, modernleşmenin bir yerin kimliğini nasıl yönlendirdiğini ve aidiyet ya da yerinden edilme deneyimlerini nasıl yarattığını düşünmeye davet ediyor.

Sergi, Hepworth‘un 50’den fazla ikonik heykelinin yer aldığı, Tate St Ives‘de bir dönüm noktası olan “Barbara Hepworth Retrospektifi: Sanat ve Hayat” ile örtüşüyor. 26 Kasım 2022 – 1 Mayıs 2023 tarihlerinde sergilenecek olan retrospektif, St Ives‘in çalışmaları üzerindeki önemini kutluyor.


SAHA 
2011 yılında kurulan SAHA, 11 yılda 450 sanatçı, küratör, yazar ve sanat inisiyatifinin projesine, 43 ülke ve Türkiye’nin farklı kentlerinde kâr amacı gütmeyen müze, bienal ve sanat merkezi gibi 200 farklı sanat kurumunda destek oldu. Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan SAHA, üyeleri, kurumsal destekçileri, proje ortakları ve danışmanlarıyla katılımcı bir yönetişim ve kaynak geliştirme anlayışı benimseyerek sanata karşılıksız destek veriyor.