(Nilüfer Belediyesi)’nden “Tekinsiz” Sergisi…

Dünya üzerinde yaşamın tekin olmadığını fotoğraflarla anlatan “Tekinsiz” adlı sergi, 30 Aralık tarihine kadar Nilüfer Belediyesi Meteor Balat Kültürevi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergide 9 sanatçının fotoğraf çalışmaları ve video görselleri yer alıyor.


“Tekinsiz”
Sergi

Sanatçılar: Ateş Alpar, Silva Bingaz, Sinem Dişli, Umut Erbaş, Metehan Özcan, Erkan Özgen, Cengiz Tekin, Serkan Taycan
Son Ziyaret Tarihi: 30 Aralık 2022
Yer: Nilüfer Belediyesi Meteor Balat Kültürevi, Nilüfer / Bursa


“Tekinsiz” isimli sergi, artık dünya üzerinde yaşamın tekin olmadığını, Ateş Alpar, Silva Bingaz, Sinem Dişli, Umut Erbaş, Metehan Özcan, Erkan Özgen, Cengiz Tekin ve Serkan Taycan’ın fotoğraf kareleriyle gözler önüne seriyor. Fotoğraf sanatçısı Silva Bingaz, “Doğu’nun Kıyısı” ismini verdiği çalışmasını insan ruhunun doğayla birlikte yansıması olarak yorumlarken, “İnsan ruhunun doğayla buluşmasını, var oluşun bir başka yansıması olarak görüyorum” diye aktarıyor.

Metehan Özcan’ın “Resimli Bilgi” isimli çalışmalarında kamusal alanda çekilmiş buluntu fotoğraflarla mimarlık ve tasarım yayınlarındaki iç mekân fotoğraflarının kolajları yer alırken, neolotik dönem üzerine çalışmaları bulunan Sinem Dişli’nin de binlerce yıllık geçmişe sahip Bazda Mağarası’nda ve taş ocaklarında çektiği fotoğraflar sergide yer alıyor. “Geçmiş ve Şimdinin Birlikteliği” adlı projesinin bir bölümünü, “Tekinsiz” sergisinde Bursalı sanatseverlerle buluşturan Ateş Alpar da, Hasankeyf’te sular altında kalan evlerin içinden çıkarak su yüzeyine vuran nesneleri, çektiği fotoğraflarla günümüze taşıyor.

“Yaşadığımız şeyler bir süre sonra bize rüya gibi geliyor. Onlar da zamanla bir rüya gibi solup gidiyor” diyen Umut Erbaş da anıların, zaman içindeki değişimini anlatan “Gündüz Düşleri” adlı eserleriyle sergide yer alırken, Erkan Özgen de Helsinki’de 100 yıl önce yaşanan bir savaştan kalma top ve tanklarla anı fotoğrafları çektiren insanlardan etkilenerek o anları ölümsüzleştirdiği fotoğrafları, sergide sanatseverlerle buluşuyor.