10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali BAŞLIYOR!

Canlandıranlar Derneği tarafından organize edilen 10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali, 17 – 23 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor.


10. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali

Tarih: 17 – 23 Ekim 2022
Yer: Institut Français – Akbank Sanat – Salt Galata – Müze Gazhane
Katılım: Ücretli – Ücretsiz, Bilet Gerekli


Programda öne çıkan etkinlikler arasında Festival’in Onur Konuğu Aardman Animations’ın eş – kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni Peter Lord’un Master Class’ı, tüm dünyadan gelen 150’ye yakın kısa film ve 3 uzun metrajın gösterimleri bulunuyor. Bu sene Festival’in gerçekleşeceği 4 ana mekân Fransız Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Salt Galata ve Kadıköy Müze Gazhane. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ile yarışma çerçevesinde iş birliği yapan Festival’de bu yıl ilk kez SİYAD özel ödülü verilecek.

Pasajero

Festival’in Onur Konuğu Peter Lord
Dünyaca ünlü stop-motion stüdyosu Aardman Animations‘ın kurucu ortağı ve Yaratıcı Yönetmeni Peter Lord Festival’in Onur Konuğu olarak İstanbul’a geliyor. Lord, 19 Ekim Çarşamba günü, saat 18.00’de, Salt Galata Oditoryum’da Aardman’ın hikâyesini anlatacak. 22 Ekim Cumartesi günü saat 16:00’da ise Lord, Aardman Stüdyosu’nun diğer yönetmenlerinin elinden çıkan ve ilham verici bulduğu filmlerden oluşan bir film seçkisi sunacak. Konferanslar ve gösterimler İngilizce’den Türkçe’ye tercüme edilecek.

Uzun Metraj Animasyon Film Gösterimleri
CUFF’da bu sene Le Petit Nicolas” (Pıtırcık), Nayola” ve My Love Affair with Marriage” (Evlilik Hayatım) isimli üç uzun metraj filmin gösterimi olacak. Annecy’de Haziran ayında gösterilen bu filmler İstanbul’da izleyici ile buluşacak.

Yarışma seçkileri
Başvuruda bulunan 1000’den fazla eser arasından, 32 ülkeden, 51 yarışma,  80 yarışma dışı film seçildi. Tüm kısa filmler Festival süresince 12 ayrı program ile Fransız Kültür MerkeziAkbank Sanat ve Müze Gazhane’de gösterilecek. Yarışma filmlerine ayrılan 8 seansa ek olarak, yarışma dışında 3 Türkiye seçkisi ve bir belgesel seçkisi izleyicilere sunulacak.

Beware of Trains

Çevrim içi Söyleşiler: Aneta Ozorek ve Ayce Kartal Söyleşileri
Her ikisi de bu yıl Canlandıranlar Yarışması’nda jüri üyeliği yapan Aneta Ozorek ve Ayce Kartal ile Festival kapsamında ayrı ayrı çevrim içi söyleşiler yapılacak. Animasyon alanında dünya çapında tanınan, uluslararası festivallerden çok sayıda ödül kazanan ve tüm filmlerinin senaryosunu kendi yazan animasyon yönetmeni Ayce Kartal ile animasyon film senaryosu yazmak üzerine konuşulacak. Konuşma 17 Ekim Pazartesi günü, saat 17.00’de Zoom üzerinden gerçekleşecek.  

Shall We Talk

Festival küratörü ve organizatörü olan, Avrupa’da eğitim atölyeleri, sergiler ve film etkinlikleri düzenleyen, Kaboom Animasyon Festivali’nin Sanat Yönetmeni Aneta Ozorek ile “Kısa Animasyonların Festival Yolculuğu ve Endüstrideki Rolü” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Türkiye’deki animasyon yönetmenleri için yol gösterici olmayı amaçlayan söyleşi ,canlı olarak Fransız Kültür Merkezi Taksim salonunda 18 Ekim Salı günü, saat 18.00’de gerçekleşecek ve Festival’in YouTube kanalı üzerinde takip edilebilecek.

Illüstrasyon sergisi
Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali 10. yılını bir illüstrasyon sergisi ile kutluyor. Sergide illüstratörlerin elinden çıkan “Yaşasın Animasyon” temalı afişler yer alıyor. Eserler festival süresince Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenecek. Sergide yer alacak bazı eserler AR ile animasyonlu olarak da izlenebilecek.

LOOP

Sergi kapsamında illüstrasyon ve animasyon sanatçılarını bir araya getiren ve temsil eden fam°ın kurucularından Ege Akdemir moderatörlüğünde illüstrasyon ile animasyon ilişkisi ve illüstratörlerin güncel pratikleri konuşulacak. Buluşma 21 Ekim Cuma günü, saat 18.00’de Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Ayrıca Festival kapsamında “Karakter Tasarımı Atölyesi”, “Gif Atölyesi”  ve “Stop Motion” olmak üzere toplam 3 farklı atölye çalışması düzenlenecek.

Festival programı hakkında ayrıntılı bilgi ve biletler için web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook, Twitter) incelenebilir.