(Şehir Dedektifi İnisiyatifi)’nden “Suyun Peşinde İstanbul” Projesi!

Poster ve görsel kimlik tasarımı: Informal Project

Avrupa Birliği projesi CultureCivic Kültür Sanat Destek Programı‘nın finanse ettiği ve Şehir Dedektifi İnisiyatifi tarafından düzenlenen “Suyun Peşinde İstanbul”, 5 yaş ve üzeri çocukları ve ilgilenen herkesi kentsel miras kavramını “su” odağında düşünmeye davet ediyor.


“Suyun Peşinde İstanbul”

Proje: Şehir Dedektifi İnisiyatifi
Tarih:
Ekim 2022 – Nisan 2023


Etkinliğin Tanıtım Metninden:

“İstanbul denizlerle bütünleşik bir liman kenti. Boğaz kentin imgesini belirleyen coğrafi unsurların başında geliyor. Yüzyıllarca dünyanın en önemli limanlarından biri olan Haliç, çok katmanlı bir hafıza taşıyor. Peki İstanbul’un su ekosistemini ne kadar tanıyoruz? Suyun Peşinde İstanbul projesi, İstanbul su kültürünün farklı bileşenlerini kamusal söyleşiler, atölye çalışmaları ve yayın aracılığıyla çocuklarla buluşturmayı amaçlıyor.  

Görsel: Haliç ve çevresinin haritası, Mustafa Vasfi Paşa, SALT Araştırma

Kentsel çevreye ilişkin bilgiler üzerine üretilmiş çokça kaynak olsa da kent hakkı ve çevre adaleti bağlamı çocukların dünyasına uzakta kalıyor; özellikle kentsel projelerin çevre adaletiyle birleştiği noktalar, tehdit altındaki türler, yerler oldukça teknik bir dille kamuoyunda yer bulabiliyor. Suyun Peşinde İstanbul projesi, çocuklarla ‘doğa’nın kentten uzakta bir yerde olmadığını yaratıcı ifade biçimleriyle paylaşmak, su kültürünü kentsel yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak görmelerini sağlamak, ekosistemi paylaştığımız canlıları ve İstanbul su yaşamını daha yakından tanıtmak için düzenleniyor. Proje kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmaları, eğitim ve kentsel ekoloji paydaşlarıyla İstanbul’un su kültürüne dair söyleşiler düzenlenecek. Proje sonunda ise İstanbul su kültürünü çocuklara aktaran bir çocuk yayını üretilecek.”

Atölyeler, söyleşiler ve proje boyunca devam edecek etkinliklerden haberdar olmak için Şehir Dedektifi sosyal medya hesapları takip edilebilir.