(bi_özet)’ten İstanbul Kültür – Sanat Rehberi: “Ekim 2022”

Çizim: Begüm Duygu İncirci

Yeni sezona hızlı bir giriş yapan sanat dünyası, ekim ayında da farklı disiplinlerden sanatçıların çalışmalarını sunmaya devam ediyor. “Ekim ayında İstanbul’da hangi kültür ve sanat etkinlikleri var?” diyenler için kaçırılmaması gereken sergi ve festivalleri sizler için hazırladık.

Sanat dünyası, eylül ayı içerisinde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri ile dolu bir döneme başlangıç yaptı. Ardı ardına açılan sergiler, performanslar, bienal ve çok daha fazlası İstanbullu sanatseverlerle buluştu. Şehrin dört bir yanına yayılan kültür ve sanat etkinlikleri bu ay da yine hareketli günler yaşatmaya devam edecek. Ekim ayını sanatla iç içe geçirmek isteyenler için devam eden ve yeni açılacak olan bazı kültür ve sanat etkinliklerini* sizler için derledik.


17. İstanbul Bienali212 Photography IstanbulAbdülmecid Efendi KöşküADASAkaretler SıraevlerAkbank SanatAlexandre Vallaury BinasıAnna LaudelArterArtHan GaleriBorusan ContemporaryBozlu Art ProjectBrieflyart | BüroSarıgedikIDisplayCollect GalleryDecollage Art Space |Depo İstanbul |Dirimart – PeraDirimart | Ekavart GalleryEvliyagil DolapdereFerda Art PlatformFilmekimiGaleri 77Galeri BosforGaleri Nev İstanbulInstitut françaisKAIROS Gallery | Kalyon KültürKurtuluş Rum İlkokuluLabirent SanatMeşher | MixerNef Bebeköy | PİLEVNELİ – DolapderePİLOT GaleriSakıp Sabancı MüzesiSakıp Sabancı MüzesiSALTSANATORIUMSiyah BeyazVersus Art ProjectYapı Kredi Kültür Sanat |

Ferda Art Platform | Hüseyin Aksoy | ‘‘Kuşların Uğrak Yerleri’’

Tarih: 19 Ekim – 23 Kasım 2022
Yer: Ferda Art Platform, Şişli / İstanbul

Hüseyin Aksoy’un ‘‘Kuşların Uğrak Yerleri’’ adlı sergisi 19 Ekim – 23 Kasım 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşuyor. Sanatçı, sergisinde farklı disiplinlerde ürettiği eserleri ile kültürel tahribat kavramını, bu kavramın temsiliyetine dayalı tarihsel anlatıları ve sömürgecilik söyleminin anlatı inşasını inceliyor.

Detaylı bilgi için:

(Ferda Art Platform)’da Yeni Sergi: ‘‘Kuşların Uğrak Yerleri’’

 


Anna Laudel | Mehmet Sinan Kuran | “Hiçbir Yer”

Tarih: 8 Eylül –  4 Aralık 2022
Yer: Anna Laudel, Beyoğlu / İstanbul

Anna Laudel, sanatçı Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiçbir Yer” isimli sergisine 8 Eylül – 4 Aralık 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 2020 yılında Anna Laudel’de gerçekleştirdiği “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına gelen “Posthumous” sergisinin devamı niteliğinde olan “Hiçbir Yer”, ziyaretçilerini hayattaki ihtimalleri sorgulatan bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Detaylı bilgi için: 

(Anna Laudel – İstanbul)’da Yeni Sergi: “Hiçbir Yer”

 


Galeri 77 | Karma Sergi | “İçerisi ve Dışarısı”

Tarih: 8 Eylül 2022 – 23 Ekim 2022
Yer: Galeri 77, Beyoğlu / İstanbul

Galeri 77, Gayane Avetissian, Roman Kakoyan, Harut Mnatsakanyan ve Arthur Tonakanyan’ın işlerinden oluşan “İçerisi ve Dışarısı” isimli seçkiye 23 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor. Sergide, özellikle pandemi sürecinde önem kazanan “güvenli alan” arayışı, çoğu zaman bir diğerine dönüşen “içerisi” ve “dışarısı” kavramları üzerinden dört genç sanatçının sunduğu bakış açısıyla ele alınıyor.

Detaylı bilgi için:

(Galeri 77)’de Yeni Sergi: “İçerisi ve Dışarısı”

 


SANATORIUM | Karma Sergi | “BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK”

Tarih: 9 Eylül 2022 – 12 Kasım 2022
Yer: SANATORIUM, Beyoğlu / İstanbul

SANATORIUM, 12 Kasım’a kadar Kerem Ozan Bayraktar, Akhmat Biikanov, Evgeny Dedov, Mehmet Dere, Şafak Şule Kemancı, Çağla Köseoğulları, Kateryna Lysovenko, Yağız Özgen, Sam Samiee, Sergen Şehitoğlu, Osman Sadi Temizel, Viron Erol Vert, Agnes Waruguru ve Slavs and Tatars’ın araştırma ve üretimlerine yer veren “BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK” başlıklı sergi ile sanatseverleri ağırlıyor. Sergi kapsamında hem bir yayın projesi hem de bir misafirperverlik programı düzenleniyor.

Detaylı bilgi için:

(SANATORIUM)’da Yeni Sergi: “BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK”

 


Mixer | Ahu Akgün | “Boşluklar”


Tarih: 9 Eylül 2022 – 15 Ekim 2022
Yer: Mixer, Karaköy / İstanbul

Mixer, Ahu Akgün’ün “Boşluklar” isimli ikinci kişisel sergisini, 15 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide, Akgün’ün yaşadığı kayıpların ardında oluşan duygu durumlarının yarattığı, elle tutulamayan boşluklara odaklanılıyor.

Detaylı bilgi için:

(Mixer)’de Yeni Sergi: “Boşluklar”

 


Galeri Nev İstanbul | Karma Sergi | “Taşlaşmış Rüyalar”

Küratör: Nilüfer Şaşmazer
Tarih:
9 Eylül – 29 Ekim 2022
Yer: Galeri Nev İstanbul, Beyoğlu / İstanbul

Küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer’in üstlendiği “Taşlaşmış Rüyalar” isimli sergi, 9 Eylül – 29 Ekim 2022 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da gerçekleşecek. Sergide Murat Akagündüz, Sevinç Altan, Eda Aslan, Levent Aygül, Ege Berensel, Hera Büyüktaşcıyan ve Ali Kazma’nın eserleri yer alacak.

Detaylı bilgi için:

(Galeri Nev İstanbul)’da “Taşlaşmış Rüyalar” Sergisi…

 


Alexandre Vallaury Binası | Karma Sergi | “Bedenin Mücadele Alanındır”

Küratör: Halit Altındere
Tarih: 9 Eylül 2022 – 30 Kasım 2022
Yer: Alexandre Vallaury Binası, Beyoğlu / İstanbul

Agah Uğur Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan “Bedenin Mücadele Alanındır” isimli sergi, Halit Altındere küratörlüğünde, 30 Kasım’a kadar Alexandre Vallaury binasında izleyici ile buluşuyor.

Detaylı bilgi için: 

Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki: “Bedenin Mücadele Alanındır”

 


Akaretler Sıraevler | Christina Dimitriadis | “Island Hoping”

Küratör: Begüm Güney
Tarih: 9 Eylül 2022 – 16 Ekim 2022
Yer: Akaretler No: 55, Beşiktaş / İstanbul

Çağdaş fotoğraf sanatının önemli temsilcilerinden biri olan Christina Dimitriadis’in fotoğraf sergisi “Island Hoping”, Begüm Güney’in küratörlüğünde 16 Ekim’e kadar Akaretler No: 55 binasında sanatseverlerle buluşuyor.

Detaylı bilgi için: 

Christina Dimitriadis’in “Island Hoping” Sergisi (Akaretler Sıraevler)’de!

 


Dirimart – Pera | Canan Tolon | “Tunnel Vision”

Tarih: 9 Eylül 2022 – 16 Ekim 2022
Yer: Dirimart Pera, Beyoğlu / İstanbul

Dirimart, Pera’daki yeni mekânında Canan Tolon’un “Tunnel Vision” başlıklı kişisel sergisine 16 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor. Canan Tolon’un galerideki ilk kişisel sergisi olan “Tunnel Vision”, iki yıllık bir emeğin, Covid – 19 salgınının neden olduğu kesintinin ve sonrasında devam eden toplumsal rahatsızlığın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Detaylı bilgi için:

Canan Tolon’un “Tunnel Vision” Sergisi (Dirimart – Pera)’da!

 


Galeri Bosfor | Mithat Şen | “Nefes”

Tarih: 9 Eylül – 28 Ekim 2022
Yer: Galeri Bosfor, Beyoğlu / İstanbul

Galeri Bosfor, Mithat Şen’in “Nefes” isimli kişisel sergisine 28 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor. Nefes ve ritim üzerine odaklanan tek bir işin gösterildiği sergi, sanatçının ilk kişisel sergisinden 40 yıl sonra gerçekleşiyor. Sergide yapılan bütün işlerin vardığı bir sonuç olarak çokluk, birlikle sunuluyor.

Detaylı bilgi için:

(Galeri Bosfor)’da Yeni Sergi: “Nefes”

 


ArtHan Galeri | “Deka+2 / Türkiye’de Tasarımın 12 Yılı”

Küratör: Özlem Yalım
Tarih: 10 Eylül 2022 – 6 Kasım 2022
Yer: ArtHan Galeri, Rüstem Paşa Hanı (Kurşunlu Hanı), Beyoğlu / İstanbul

ArtHan Galeri, Özlem Yalım’ın küratörlüğünde otuzun üzerinde ismi “Deka+2 / Türkiye’de Tasarımın 12 Yılı” isimli sergide bir araya getiriyor.

Detaylı bilgi için:

(ArtHan Galeri)’de “Deka+2 / Türkiye’de Tasarımın 12 Yılı” Sergisi…

 


PİLOT Galeri | Ali Miharbi | “Serbestlik Dereceleri”

Tarih: 10 Eylül 2022 – 22 Ekim 2022
Yer: PİLOT Galeri, Sıraselviler, Beyoğlu / İstanbul

PİLOT Galeri, 22 Ekim’e kadar Ali Miharbi’nin “Serbestlik Dereceleri” isimli galerideki üçüncü solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, insanın içinde var olduğu çevrenin fiziksel ve düşünsel hareket olanaklarını çeşitli yollardan sınayarak izleyicisine bu olanakların inceliklerini çeşitli araçlar ve mekâna özgü yerleştirmeler ile gözlemleme ve deneyimleme fırsatı sunuyor.

Detaylı bilgi için: 

(PİLOT Galeri)’de Yeni Sergi: “Serbestlik Dereceleri”

 


Akbank Sanat | Karma Sergi | “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı” 

Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Tarih: 10 Eylül – 19 Kasım 2022
Yer: Akbank Sanat, Beyoğlu / İstanbul

Akbank Sanat, 19 Kasım’a kadar sergi konsepti ve sergileme tasarımını Bülent Erkmen’in, küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’nın üstlendiği “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Detaylı bilgi için:

(Akbank Sanat)’ta Yeni Sergi: “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı”

 


PİLEVNELİ – Dolapdere | Nevin Aladağ | “Jamming”

Küratör: Adam Szymyczyk
Tarih: 13 Eylül 2022 – 15 Ekim 2022
Yer: PİLEVNELİ Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul

PİLEVNELİ – Dolapdere, küratörlüğünü Adam Szymyczyk’in üstlendiği Nevin Aladağ’ın “Jamming” başlıklı ilk kişisel sergisini, 13 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Detaylı bilgi için: 

(PİLEVNELİ – Dolapdere)’de Yeni Sergi: “Jamming”

 


Arter |Bill Fontana | “Sessiz Yankılar: Notre – Dame”

Küratör: Melih Fereli
Tarih: 13 Eylül 2022 – 4 Aralık 2022
Yer: Arter, Sevgi Gönül Oditoryumu, Beyoğlu / İstanbul

Bill Fontana’nın, ilk gösterimini Centre Pompidou’da gerçekleştirdiği “Sessiz Yankılar: Notre – Dame” isimli 10 kanallı ses yerleştirmesi, 4 Aralık’a kadar Arter’de ziyaretçileriyle buluşacak. Sanatçı bu projesi ile Paris’teki ünlü Notre – Dame Katedrali’nde çıkan yangın sonrası bir süredir sessiz kalan dev boyutlardaki on adet çanın sesini, yaptığı kayıtlar aracılığıyla yeniden duyulur kılıyor.

Detaylı bilgi için: 

“Sessiz Yankılar: Notre – Dame” 13 Eylül’den İtibaren (Arter)’de!

 


Sakıp Sabancı Müzesi | Agnes Denes | “Yaşayan Piramit”

Tarih: 13 Eylül 2022 – 29 Ocak 2023
Yer: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan / İstanbul

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), ekofeminist sanatçı Agnes Denes’in “Yaşayan Piramit” isimli mekâna özgü eserine 29 Ocak 2023’e kadar ev sahipliği yapıyor.

Detaylı bilgi için:

Agnes Denes’in “Yaşayan Piramit” Eseri (Sakıp Sabancı Müzesi)’nde!

 


Meşher | Karma Sergi | “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?”

Küratör: Selen Ansen
Tarih: 14 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023
Yer: Meşher, Beyoğlu / İstanbul

Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Meşher, 12 Şubat’a kadar “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?” isimli karma sergi ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği sergi, yurt içi ve yurt dışından toplam 44 sanatçının 120’ye yakın eserine ev sahipliği yapıyor.

Detaylı bilgi için: 

“Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?” Sergisi 14 Eylül’de (Meşher)’de!

 


KAIROS Gallery | Karma Sergi | “Reimage: Morning After Dark”

Tarih: 14 Eylül 2022 – 16 Ekim 2022
Yer: KAIROS Gallery, Beyoğlu / İstanbul

KAIROS Gallery, “Reimage: Morning After Dark” isimli sergi ile kapılarını ilk defa ziyaretçilerine açtı. 16 Ekim’e kadar ziyarete açık olan sergide Can Akgümüş, Can İncekara, Ecem Yüksel, Erdal Duman, Gurur Birsin, Gülnihal Yıldız, Irmak Canevi, Metehan Törer, Murat Balcı, Murat Kahya, Murat Önen, Kazım Şimşek, Robert Mapplethorpe, Sezer Arıcı, Sebahattin Yüce, ŞANT, Uğur Ulusoy ve Ümmühan Yörük’ün yapıtları yer alıyor.

Detaylı bilgi için:

(KAIROS Gallery) “Reimage: Morning After Dark” Sergisi ile Kapılarını Açıyor!

 


Collect Gallery | Richard Bartle | “Atlama Taşları”

Tarih: 14 Eylül – 10 Ekim 2022
Yer: Collect Gallery, Tophane – Juma, Beyoğlu / İstanbul

Collect Gallery, İngiltereli sanatçı Richard Bartle’ın “Atlama Taşları” (Stepping Stones) isimli kişisel sergisini, 10 Ekim’e kadar Tophane ve Juma’daki mekânlarında sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, sanatçının son dönem çalışmalarından oluşan üç seriyi bir araya getiriyor.

Detaylı bilgi için: 

(Collect Gallery)’de Richard Bartle’ın “Atlama Taşları” Sergisi…

 


Decollage Art Space | Oya Akman | “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl

Küratör: Mine Çağlar
Tarih: 14 Eylül 2022 – 9 Ekim 2022
Yer: Decollage Art Space, Kadıköy / İstanbul

Decollage Art Space, Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklandığı “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” isimli sergiyi, 9 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Tasarımcının üretimine kapsamlı bir bakış sunan eserlerin yanı sıra sergi için üretilen pek çok çalışma da seçkide yer alacak.

Detaylı bilgi için:

(Decollage Art Space)’de Yeni Sergi: “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl”

 


BüroSarıgedikIDisplay | Karma Sergi

Tarih: 14 Eylül 2022 – 20 Kasım 2022
Yer: BüroSarıgedikIDisplay, Bilsar Arka Bina, Beyoğlu / İstanbul

BüroSarıgedik’in Şişhane’de açılan yeni mekânı BüroSarıgedikIDisplay’in dört ayrı katına yerleşen; Gülsün Karamustafa, Vahap Avşar, Meriç Algün ve Erdem Taşdelen’in bağımsız sergileri 20 Kasım’a kadar ziyaret edilebilir.

Detaylı bilgi için:

(BüroSarıgedik)’ten Yeni Bir Proje: “Display”

 


Yapı Kredi Kültür Sanat | Karma Sergi | “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet”

Küratörler: Didem Yazıcı, Peter Sit
Tarih: 15 Eylül 2022 – 2 Ocak 2023
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın farklı coğrafyalarda yaşanan adaletsizliklere aşk, umut ve direnişle bakmayı önerdiği “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” isimli sergisi, 2 Ocak’a kadar sanatseverlerle buluşuyor. Forensic Architecture, Larissa Araz, Adalet Atlası, Sevgi Aka, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Marianne Fahmy, Dana Kavelina, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Şafak Şule Kemancı, Rojda Tuğrul, Hale Tenger, Aslı Uludağ, Viron Erol Vert, Cansu Yıldıran ve István Zsíros’ın eserleriyle katkıda bulunduğu serginin küratörlüğünü Didem Yazıcı ve Peter Sit üstleniyor.

Detaylı bilgi için:

(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” Sergisi…

 


SALT | Karma Sergi | “Sahnede 90’lar”

Tarih: 15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023
Yer: SALT Beyoğlu | SALT Galata

SALT’ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen yeni sergisi “Sahnede 90’lar”, 12 Şubat’a kadar sanatseverlerle buluşuyor.

Detaylı bilgi için: 

(SALT Galata) ve (SALT Beyoğlu)’nda Yeni Sergi: “Sahnede 90’lar”

 


Versus Art Project | Cem A. | “Pleased to announce…”

Tarih: 15 Eylül 2022 – 23 Ekim 2022
Yer: Versus Art Project, Hanif Han, Beyoğlu / İstanbul

Sanat meme’leri yayınladığı @freeze_magazine adlı Instagram hesabıyla tanınan Cem A.’nın Türkiye’de gerçekleşecek olan ilk sergisi “Pleased to announce…” 23 Ekim’e kadar Versus Art Project’te ziyaret edilebilir.

Detaylı bilgi için:

Cem A. “Pleased to announce…” İsimli Sergisi ile (Versus Art Project)’te!

 


Evliyagil Dolapdere | Karma Sergi | “Ten ve Ruh”

Küratör: Beral Madra
Tarih:
15 Eylül 2022 – 31 Aralık 2022
Yer: Evliyagil Dolapere, Beyoğlu / İstanbul

Evliyagil Dolapere, 15 Eylül – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Ten ve Ruh” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide Alpin Arda Bağcık, Bahar Oganer, Burak Dak, Deniz Aktaş, Eda Gecikmez, Gözde İlkin, Gülşah Bayraktar, Mustafa Karasu & Şerif Karasu, Sadık Arı, Tarık Töre, Ümmühan Yörük, Yaşam Şaşmazer ve Yuşa Yalçıntaş’ın eserleri bir araya geliyor.

Detaylı bilgi için:

(Evliyagil Dolapdere)’de Yeni Sergi: “Ten ve Ruh”

 


Depo İstanbul | Nira Pereg | “Gene aynı senaryo”

Küratör: Vasıf Kortun
Tarih: 15 Eylül – 28 Ekim 2022
Yer: Depo İstanbul, Tophane / İstanbul

Depo İstanbul, 15 Eylül – 28 Ekim 2022 tarihleri arasında Nira Pereg’in “Gene aynı senaryo” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, çalışmalarında belgesel pratiğinden hareketle, baskın, ancak çoğu zaman örtülü ideolojilerin hükmüne meydan okumak için geleneksel mekân ve zaman algılarını bozmaya çalışıyor.

Detaylı bilgi için:

(Depo İstanbul)’da Yeni Sergi: “Gene aynı senaryo”

 


Depo İstanbul | Karma Sergi | “Mis(s)placed Women?”

Küratörler: Arzu Yayıntaş, Tanja Ostojić
Tarih: 15 Eylül – 30 Ekim 2022
Kamusal Program: 20 – 22 Eylül 2022
Komünite Buluşması: 15 – 22 Eylül 2022

Depo İstanbul, Tanja Ostojić’in 2009’dan bu yana sürdürdüğü “Mis(s)placed Women?” isimli katılımcı sanat projesinin sergisine 30 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor. Performanslar, atölyeler ve çevrim içi bir platformdan oluşan Mis(s)placed Women? altı farklı kıtadan, farklı kökenlere sahip ve büyük çoğunluğu kadın olan 170’ten fazla kişinin katkılarını içeriyor.

Detaylı bilgi için:

(Depo İstanbul)’da Yeni Sergi: “Mis(s)placed Women?”

 


Kurtuluş Rum İlkokulu | Karma Sergi | “Senin de Yaran, Rosa”

Küratör: Pelin Uran
Tarih: 15 Eylül 2022 Perşembe – 24 Ekim 2022 Pazartesi
Yer: Kurtuluş Rum İlkokulu, Şişli/İstanbul

Kurtuluş Rum İlkokulu’nda 17. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Senin de Yaran, Rosa” sergisi, 24 Ekim 2022 Perşembe gününe kadar ziyarete açık olacak.

Detaylı bilgi için:

“Senin de Yaran, Rosa” Sergisi 24 Ekim’e Kadar Kurtuluş Rum İlkokulu’nda Ziyaret Edilebilir!

 


Sakıp Sabancı Müzesi | Hüseyin Çağlayan | “Souffleur”

Tarih: 16 Eylül 2022 – 8 Ocak 2023
Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Pilevneli iş birliğiyle Hüseyin Çağlayan’ın “Souffleur” başlıklı sergisine 8 Ocak 2023 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Yeni medya aracılığıyla beden ve modern antropolojiye odaklanan sergide; üç eser serisi ve bir video enstalasyonu yer alıyor.

Detaylı bilgi için:

Hüseyin Çağlayan “Souffleur” Sergisiyle (Sakıp Sabancı Müzesi)’nde!


17. İstanbul Bienali

Direktör: Bige Örer
Küratörler: Ute Meta Bauer, Amar Kanwar, David Teh
Tarih: 17 Eylül 2022 – 20 Kasım 2022
Yer: Beyoğlu – Kadıköy – Fatih – Zeytinburnu / İstanbul

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007 – 2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenecek 17. İstanbul Bienali 17 Eylül’de açılıyor. Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği bienal, 20 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Detaylı bilgi için: 

İstanbul Bienali 17 Eylül’de AÇILIYOR!

 


Nef Bebeköy | Jonah Freeman, Justin Lowe | “Rastlantısal Orman

Küratör: Boo – Hooray
Tarih: 17 Eylül 2022 – 20 Kasım 2022
Yer: Nef Bebeköy, Beşiktaş / İstanbul

ISTANBUL’74’ün, Amerikalı sanatçı ikilisi Jonah Freeman ve Justin Lowe’un mekâna özgü tasarlanan “Rastlantısal Orman” (Bir Okuma Odası) sergisi, 17. İstanbul Bienali’ne paralel olarak açıldı. Boo – Hooray küratörlüğünde düzenlenen sergi, Kasım ayına kadar Nef Bebeköy’de ziyaret edilebilecek.

Detaylı bilgi için:

(ISTANBUL’74)’ün “Rastlantısal Orman” Sergisi Ziyarete Açıldı!

 


Kalyon Kültür | Karma Sergi | “İnsan Eli Değmiş”

Küratörler: Ceren Arkman, Irmak Arkman
Tarih: 17 Eylül 2022 – 17 Aralık 2022
Yer: Kalyon Kültür, Nişantaşı Taş Konak, Şişli / İstanbul

Kalyon Kültür’ün, doğa ve sanat ilişkisine odaklandığı sergi serisinin ikinci ayağı “İnsan Eli Değmiş”, 17 Aralık’a kadar Nişantaşı Taş Konak’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Detaylı bilgi için:

(Kalyon Kültür)’de Yeni Sergi: “İnsan Eli Değmiş”

 


Borusan Contemporary  | “UVA: Kaosun Eşiği” , “Hibrit Mekanlar”

Tarih: 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023
Yer: Borusan Contemporary, Perili Köşk

Britanyalı sanatçı kolektifi United Visual Artists (UVA)’in Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan “UVA: Kaosun Eşiği” ile Necmi Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi “Hibrit Mekanlar”, 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023 tarihleri arasında Perili Köşk’te ziyaret edilebilecek.

Detaylı bilgi için:

(Borusan Contemporary) Sezonu İki Yeni Sergiyle Karşılıyor!

 


Institut français | Bilal İmren | “Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası”

Tarih: 17 Eylül 2022 – 23 Ekim 2022
Yer: Institut français, Beyoğlu / İstanbul

Institut français, Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenen “Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası” isimli fotoğraf sergisini, 23 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide Bilal İmren’in objektifinden, Levanten mimar Alexandre Vallaury’nin İstanbul’a bıraktığı yapıların fotoğrafları yer alıyor.

Detaylı bilgi için:

“Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası” Sergisi (Institut français İstanbul)’da!

 


Abdülmecid Efendi Köşkü | Karma Sergi | “İsmi Lâzım Değil”

Küratörler: Brigitte Pitarakis, Selen Ansen
Tarih: 20 Eylül 2022 – 11 Aralık 2022
Yer: Abdülmecid Efendi Köşkü, Üsküdar / İstanbul

Küratörlüğünü Brigitte Pitarakis ve Selen Ansen’in üstlendiği “İsmi Lâzım Değil” sergisi, 11 Aralık’a kadar Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sanatseverlerle buluşuyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un teşvîki ve Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen sergi, Bizans döneminin doğaüstü ve bilinmez olana ilişkin sembolik dünyasından hareketle, güncel sanatta bilinmez olanın temsilini sorguluyor.

Detaylı bilgi için:

“İsmi Lâzım Değil” Sergisi (Abdülmecid Efendi Köşkü)’nde!

 


Siyah Beyaz | Ekin Bernay | “Kalp”

Küratör: Simge Burhanoğlu
Tarih: 21 Eylül 2022 – 22 Kasım 2022
Yer: Siyah Beyaz, Maslak / İstanbul

Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli sergisi, 21 Eylül 2022 – 22 Kasım 2022 tarihleri arasında, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde Siyah Beyaz Maslak’ta izleyiciyle buluşuyor. Performistanbul ve Siyah Beyaz iş birliğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının performanslarından geriye kalanlara, kalpten geriye kalanlar olarak bakmaya davet ediyor.

Detaylı bilgi için:

Ekin Bernay’ın Performansları Üzerine Bir Sergi: “Kalp”

 


Bozlu Art Project | Ercan Akın | “Umutsuz Bekleyiş”

Tarih: 27 Eylül 2022 – 19 Kasım 2022
Yer: Bozlu Art Project, Mongeri Binası, Şişli / İstanbul

Bozlu Art Project, 27 Eylül – 19 Kasım 2022 tarihleri arasında Ercan Akın’ın “Umutsuz Bekleyiş” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 2015 ve 2022 yılları arasında Japonya ve Türkiye’de yaşadığı yolculuk deneyimlerinin duygusal izlerini taşıyan sergi, insani olarak yaşamına tanıklık eden hayali mekânlar ve bu mekânlardaki yalnızlık olgusunun ortaya koyduğu gerilime odaklanıyor.

Detaylı bilgi için:

(Bozlu Art Project)’te Yeni Sergi: “Umutsuz Bekleyiş”

 


Labirent Sanat | Serhat Akavcı | “Loop”

Tarih: 13 Ekim 2022 – 19 Kasım 2022
Yer: Labirent Sanat, Beyoğlu / İstanbul

Labirent Sanat, 13 Ekim – 19 Kasım 2022 tarihleri arasında Serhat Akavcı’nın son dönem işlerinin yer aldığı “Loop” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Detaylı bilgi için:

(Labirent Sanat)’ta Yeni Sergi: “Loop”

 


Collect Gallery | Gönül Nuhoğlu | “Beetopia Chapter II”

Tarih: 15 Ekim 2022 – 5 Kasım 2022
Yer: Collect Gallery, Beyoğlu / İstanbul

Gönül Nuhoğlu’nun “Beetopia Chapter II” adlı projesi, 15 Ekim – 5 Kasım 2022 tarihleri arasında Collect Gallery’de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, sergide yer alan enstalasyon, heykel, fotoğraf ve video çalışmalarıyla baskıcı iktidar yapılarına yeni panzehirler bulmanın ve doğayı kendi simbiyozuyla iç içe kavrama ihtiyacının altını çiziyor.

Detaylı bilgi için:

“Beetopia Chapter II” Projesi (Collect Gallery)’de!

 


Dirimart | Christopher Page | “Müzenin Sönümlenen Işığı”

Tarih: 1 Ekim 2022 – 30 Ekim 2022
Yer:
Dirimart, Dolapdere / İstanbul

Dirimart, Christopher Page’in “Müzenin Sönümlenen Işığı” başlıklı sergisini, 30 Ekim’e kadar Dolapdere’deki mekânında sanatseverlerle buluşturuyor. Işıkla veya yokluğuyla oynanan resimlerden oluşan sergide, sanatçının en yakın tarihli gölgelerinin yanı sıra üç ayrı serisinden eserler bir araya geliyor.

Detaylı bilgi için:

(Dirimart – Dolapdere)’de Yeni Sergi: “Müzenin Sönümlenen Işığı”

 


Brieflyart | Tunç “Turbo” Dindaş | “İstanbul”

Küratör: Nilgün Yüksel
Tarih: 4 Ekim – 12 Kasım 2022
Yer: Brieflyart, Tuzla / İstanbul

Brieflyart, 12 Kasım 2022 tarihine kadar küratörlüğünü Nilgün Yüksel’in yaptığı, Tunç “Turbo” Dindaş’ın “İstanbul” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Detaylı bilgi için:

Turbo “İstanbul” Sergisiyle (Brieflyart)’ta!

 


212 Photography Istanbul

Tarih: 6 Ekim 2022 – 16 Ekim 2022
Yer: İstanbul

212 Photography Istanbul, festival takipçilerini fotoğraf odağında kurgulanan farklı disiplinlerin de dâhil olduğu içerikler ve İstanbul’u kapsayan etkinliklerle 16 Ekim’e kadar ağırlıyor.

Detaylı bilgi için:

212 Photography Istanbul Beşinci Yıl Programıyla Şehre Yayılıyor!

 


Filmekimi

Tarih: 7 – 16 Ekim 2022
Yer: Atlas 1948 Sineması, City’s Nişantaşı, Kadıköy Sineması, Sinematek/Sinemaevi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen Filmekimi,  7 – 16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sinemaseverlerle buluşuyor.

Detaylı bilgi için:

21. Filmekimi 7 Ekim’de Başlıyor!

 


ADAS | Utku Dervent | “Yol-cu-luk”

Tarih: 9 Ekim 2022 – 5 Kasım 2022
Yer: ADAS, Seyrantepe / İstanbul

Sanat yapıtını, “Araçları, üslubu ne olursa olsun, sanatçının, düşünceleri, tasarımları,  kararları ve eylemleri aracılığıyla kendiyle karşılaştığı, yüzleştiği bir ayna” olarak tanımlayan Utku Dervent’in son dönem yapıtlarının yer aldığı “Yol-cu-luk” adlı sergisi, 5 Kasım’a kadar ADAS’ta izleyicilerle buluşuyor.

Detaylı bilgi için:

(ADAS)’ta Utku Dervent’in Sergisi: “Yol-cu-luk”

 


Ekavart Gallery | Bilge Alkor | “Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose”

Küratör: Duygu Barlas
Tarih: 15 Ekim – 12 Kasım 2022
Yer: Ekavart Gallery, Gümüşsuyu / İstanbul

Bilge Alkor, “Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose” isimli sergisi ile Almanyalı yazar E.T.A. Hoffmann’ın 200. ölüm yıl dönümü anısına beş masalını bir araya getiriyor ve onlara imgelerle yanıt veriyor. Duygu Barlas küratörlüğünde bir kitap projesiyle başlayan sergi, 15 Ekim’den itibaren Ekavart Gallery’de ilk defa sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Detaylı bilgi için:

“Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose” Sergisi (Ekavart Gallery)’de!

 


Pelin Çağlar | “Kim Unutacak Bizi?”

Küratör: Melis Bektaş
Tarih: 15 Ekim 2022 – 15 Kasım 2022
Yer: Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Cad., No:18, Beyoğlu / İstanbul

Pelin Çağlar’ın 13 yağlı boya resmini bir araya getirdiği “Kim Unutacak Bizi?” isimli ilk kişisel sergisi, 15 Ekim’den itibaren Beyoğlu’nda bir depoda ziyaretçilerle buluşuyor. Melis Bektaş küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, muğlaklık ve belirsizlik üzerinden jest ve hareketi portrede inceliyor.

Detaylı bilgi için:

Pelin Çağlar’ın “Kim Unutacak Bizi?” Sergisi 15 Ekim’de Açılıyor!


*Sergi ve festivaller açılış tarihlerine göre sıralanmaktadır.