“Doğanın Özü” Sergisi (Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi)nde!

Gökçe Sümerkan’ın doğayı anlatma sanatı ve doğanın imgelerine odaklandığı “Doğanın Özü” isimli sergisi, 4 – 23 Ekim 2022 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerle buluşuyor.


“Doğanın Özü”
Sergi

Küratör: Özcan Yüksek
Sanatçı: Gökçe Sümerkan
Tarih: 4 – 23 Ekim 2022
Yer: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Konak / İzmir


“Doğanın Özü” sergisi, Gökçe Sümerkan’ın Doğa Derneği’nin yıllar içerisindeki koruma ve bilgilendirme çalışmaları için özel teknikler kullanarak çizdiği resimlerden oluşuyor. Serginin küratörlüğünü ise Magma Dergisi Yayın Yönetmeni ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Yüksek yapıyor. Sergideki satışlardan elde edilecek gelir, Doğa Derneği’ne bağışlanacak.

 


Gökçe Sümerkan 
Trabzon’da doğdu. Çocukluğu, babasının doktora araştırmaları sebebiyle Doğu Karadeniz dağlarında geçti. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun olduktan sonra, reklam ajanslarında sanat yönetmenliği yaptı. Kendi söylemiyle; büyürken içindeki doğa da onunla büyümeye başladı. Bu süre boyunca doğanın dilini anlamaya ve ifade etmeye çalışarak çizimler yapmaya devam etti. Bu arayış onu İstanbul’dan uzaklaştırarak, Anadolu coğrafyasının eşsiz doğa sanatlarının peşinde bir yolculuğa çıkardı.

Bu yolculukta, Seferihisar Doğa Okulu ile yolları kesişti. Doğanın kültürünü ve sanatını ortaya koyduğu eserlerini üretmeye başladığı bu dönem, sanatçının hayatındaki dönüm noktalarından birisi oldu. Sanatçı, “doğa oluş” olarak adlandırılabilecek bu döneminde, Anadolu medeniyetlerinin sanat eserlerinden beslenerek özgün projeler geliştirdi. Anadolu resim sanatının yaşayan halkalarından biri olan Gökçe Sümerkan, doğanın dilini resme dönüştüren eserler vermeye devam ediyor.