Turbo “İstanbul” Sergisiyle (Brieflyart)ta!

Ada Vapuru

Brieflyart, 4 Ekim – 12 Kasım 2022 tarihleri arasında küratörlüğünü Nilgün Yüksel’in yaptığı, Tunç “Turbo” Dindaş’ın “İstanbul” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.


“İstanbul”
Sergi

Küratör: Nilgün Yüksel
Sanatçı: Tunç “Turbo” Dindaş
Tarih:
4 Ekim – 12 Kasım 2022
Yer: Brieflyart, Tuzla / İstanbul


Türkiye’de grafitinin ilk temsilcisi olan Turbo, bu sergisinde İstanbul’u sadece toprağın üstündekilerle değil suyun altındakilerle de dillendiriyor. Tunç “Turbo” Dindaş, İstanbul’un ikonografisini yarattığı ikonik karakterle yeniden açıklıyor. Kentin içinden ve dışından belirgin imgelerle ironiyi birleştirdiği yapıtlarında heteroptik bir dil kuruyor. Ayrıntılarla ilerleyen sonsuz figür dünyasında, alışılan görüntüleri kullanırken aniden aykırı olanla onları yerlerinden söküyor.

Tunç “Turbo” Dindaş’ın kentten, İstanbul’dan, Hip Hop’tan, geçmişin imgelerinden, zamanın ruhundan beslenen yapıtları, duvarlardan inip bu kez kâğıtlarda, ve farklı malzemelerde değişik baskı teknikleriyle yeniden hayat buluyor.

17. İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikleri kapsamında da yer alan sergi, 4 Ekim Salı günü, saat 12.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacak sanatçı performansıyla da izleyiciyi sokak sanatına bu kez içeriden bakmaya davet ediyor.