Koruma Bilim Alanına Yaptığı Katkılarla Anılan Cevat Erder Hayatını Kaybetti…

Türkiye’de ve dünyada koruma bilim alanına büyük katkı sağlayan Prof. Dr. Cevat Erder, 25 Eylül 2022 Pazar günü vefat etti. Cenazesi, 26 Eylül 2022 Pazartesi (Bugün) 14.00-15.30 saatleri arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Amfisi’nde gerçekleştirilecek törenin ardından İstanbul’a uğurlanacak.


Cevat Erder*
Uluslararası ölçekte koruma ve koruma eğitimi denildiğinde ilk akla gelecek
isimlerden biri olan Cevat Erder, 1931 yılında İstanbul Karagümrük’te doğmuştur. Erder, ilk öğrenimini Karagümrük’te; orta öğrenimini Saint-Benoit Lisesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimini yarıda bırakarak, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne girmiştir.1958 yılında bitirdiği Arkeoloji Bölümü’nün ardından; 1958 -1963 yılları arasında Princeton Üniversitesi, Yakın Doğu Araştırmaları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. “Hellenistik Devir Anadolu Mimarisi’nde Kyma Rekta- Kyma Reversa” konulu doktorasının ardından, 1963’te Türkiye’ye dönmüş ve ODTÜ Restorasyon Bölümü’nün kurulmasına öncülük ederek, Tarihi Anıtların Bakım ve Onarımı Bölümü’nü kurmuştur. Roma Üniversitesi’nin ICCROM ile birlikte yürüttüğü Mimari Koruma Programı’nda konuk öğretim üyesi olarak, 1974-1994 yılları arasında ders vermiştir.

Koruma alanında, ulusal ve uluslararası çok sayıda kuruluşta görev almıştır. ICOMOS Yürütme Komitesi’nde üç dönem komite üyeliği yapmıştır. 1981 yılında ICCROM direktörü olmuş ve 7 yıl süreyle İtalya’da görev yaparak, pek çok ülkede koruma ile ilgili programların oluşup kurumsallaşmasına katkıda bulunmuştur. Görevden ayrılırken kendisine “ICCROM Fahri Başkanı” unvanı verilmiştir.

ICOMOS Türkiye Milli Komitesi, Uluslararası Mimari Fotogrametri Komitesi (CIPA), ICOMOS Uluslararası Eğitim Komitesi, Türk Arkeologlar Derneği, Avrupa Konseyi, Kültür Varlıklarının Korunması için Eğitim Komitesi ve Mimari Mirasın Korunması için Genel Politika Komitesi’nde üyelik ve yöneticilik yapmıştır. ODTÜ Keban Projesi ve Aşağı Fırat Kurtarma Projesi, Mostar Köprüsü Yeniden Yapımı Uluslar arası Uzmanlar Komitesi’nde yer almış; UNESCO’nun “Arap Emirlikleri’ndeki Kültürel Mirasın Korunması için Bağdat Bölge Merkezi Eğitim Programı” ve “Cezayir’deki Kültürel Mirasın Korunması için Genel Politika ve Eğitim Planı” projelerinde danışmanlık yapmıştır.

2003’te ICOMOS “Pietro Gazzola”, 1997’de ICCROM, 1986’da El-Aksa Cami restorasyonu ile Ağa Han Ödülü’nü kazanmıştır. 1990 yılında doğal ve kültürel varlıkların korunmasına katkılarından dolayı kendisine “Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Şeref Ödülü “verilmiştir. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde 1977-1980 yıllarında dekanlık görevini üstlenmiştir.


*Kaynak: Restorasyon ve Konservasyon Çalışmaları Dergisi
Fotoğraf: www.yapi.com.tr