Pelin Çağlar’ın “Kim Unutacak Bizi?” Sergisi 15 Ekim’de Açılıyor!

Pelin Çağlar’ın 13 yağlı boya resmini bir araya getirdiği “Kim Unutacak Bizi?” isimli ilk kişisel sergisi, 15 Ekim’den itibaren Beyoğlu’nda bir depoda ziyaretçilerle buluşuyor. Melis Bektaş küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, muğlaklık ve belirsizlik üzerinden jest ve hareketi portrede inceliyor.


“Kim Unutacak Bizi?”
Sergi

Küratör: Melis Bektaş
Sanatçı: Pelin Çağlar
Tarih: 15 Ekim 2022 – 15 Kasım 2022
Yer: Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Cad., No:18, Beyoğlu / İstanbul


“Kim Unutacak Bizi?, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Seçkideki çalışmalar tekinsiz, arafta, gizlenmişlikle birleşen muğlaklığı bir insanlık durumu olarak ele alıyor. Anlamda kesinlikten görüntüde keskinlikten uzak bir ifadeyle, yerli yerinde hissettirmeyen zamanın biraz ilerisine gidip ‘Kim Unutucak Bizi?’ diye soruyor. Çünkü muğlaklık ölümü hatırlatıyor, ölüm de unutuşu.

Portrenin sanat tarihindeki anlamları ve tarihselliğini de göz önüne alarak, kendi sanat pratiğinde bir yorumlama sunuyor Pelin Çağlar. Resimlerin üzerinde biriken hareketi görmeye başladığınız farklı anlar oluşturuyor; gözüne bakmaktan çekinilen sert bir bakış, arkasını dönmüş hareketinde özgür bir beden, ifadesinde çığlığı duyduğunuz bir yüz, artık soyut bir manzaraya dönüşmeye başlamış bir çehre…

15 Kasım’a dek ziyaret edilebilecek sergide, sanatçının kontür ve renkleri izlere dönüşen büyük gölgeler yaratırken, resimler hafızada kalmış görüntüler gibi mekâna dağılıyor.”