(BASE) 28 Eylül – 2 Ekim Tarihleri Arasında (Akaretler Sıraevler)de!

Nadide Gürcüoğlu, Oluşum

Bu yıl altıncısı düzenlenecek BASE 2022, 28 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında Akaretler Sıraevler, No: 15 – 17’de gerçekleşecek. Derya Yücel küratörlüğünde, “İz ve İletişim” teması etrafında biçimlenen sergi, 16 şehirdeki 27 üniversiteden yeni mezun 73 sanatçı adayının farklı disiplinlerde 83 eserini ziyaretçilerle buluşturacak.


BASE 2022: “İz ve İletişim”
Sergi

Küratör: Derya Yücel
Tarih:
28 Eylül 2022 – 2 Ekim 2022 | Saat: 11.00 – 19.00
Yer: Akaretler Sıraevler, No: 15 – 17
Katılım:
Ücretsiz


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle, Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde, Bilgili Sanat ve Akaretler Sıraevler iş birliğinde, Jumbo ana sponsorluğunda, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM) ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşen BASE, 6 yıldır genç sanatçıların yaratıcılığını ve üretme motivasyonunu desteklemek, yeni mezun sanatçılarla sanat alanında faaliyet gösteren farklı aktörler, uzmanlar ve kurumlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek, iletişim, diyaloğu ve ortak çalışma pratiğini teşvik ederek özgün bireysellik ile toplumsal karşılaşma için ortak bir alan yaratıyor.

BASE, yeni mezun sanatçı adaylarının dünyaya ve sanata yönelik geliştirdikleri bakış açılarını, yaratıcılık kanallarının zenginliği ya da sınırlarını, sanat üretiminde ele alınan güncel kavram ve içerikleri, kullandıkları form, mecra ve araçların olanaklarını, ne tür sorunlarla uğraştıkları ya da uğraşmadıkları ve Türkiye’deki akademik eğitimin niteliğini de gözler önüne seriyor.

Bu yıl mezun olan genç sanatçı adaylarının, olguları, ilişkileri, yaşam biçimleri ve bireysel deneyimleri nasıl aktardıklarını ve üretim araçlarının çeşitliliğini izleyicilere sunacak olan BASE, 79 üniversiteden 1200 başvuru aldı. “İz ve İletişim” teması altında düzenlenecek sergide, 73 sanatçının 83 eseri yer alacak.

BASE’in bu yılki seçici kurulunda; Ayça Telgeren, Ayda Elgiz Güreli, Baha Toygar, Berat Işık, Derya Yücel, Erdal Duman, Erinç Seymen, Farah Aksoy, Fulya Çetin, Haldun Dostoğlu, Işıl Eğrikavuk, Melis Terzioğlu ve Sinem Yörük yer aldı.

BASE’in küratörü Derya Yücel, serginin bu yılki teması olan “İz ve İletişim”i şöyle açıkladı:

“Sanat, kültürel angajmanlar içerisinde etkin bir iletişim diline sahiptir. Sanat, fiziksel, düşünsel, duygusal, zihinsel ve sosyal mesafeleri birbirine yakınlaştırabilir. Sanat, yeni duyumlar yaratan ve yeni öznellikler ortaya çıkaran deneyim biçimleri olarak dünyaya dair izler bırakır. Sanat üretmek ise bireyin kendine özgürlüğü, düşünsel ve yaşamsal perspektifinden izleri nasıl aktardığı, kavramsal seçimleri ile onu algılama, anlamlandırma yöntemlerinin, üretim diline yönelik teknik donanımı ve becerilerinin bütünsel bir sonucudur. Dolayısıyla sanat üretmek, bireyin kendi zamanını kaydetme biçiminin yön verdiği yaratıcı bir iletişimin somut formudur. Sanatçılar, değişen dünya karşısında etkiler ve duygulanımlar üretirken aynı zamanda dünyayı görme ve dünyada eylemde bulunma biçimlerimizi dönüştürme potansiyeli olan bir iz ve iletişim dili yaratırlar…”