(Versus Art Project)’te “Pleased to announce…” Sergisi Açıldı!

Sanat meme’leri yayınladığı @freeze_magazine adlı Instagram hesabıyla tanınan Cem A.’nın Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşan “Pleased to announce…” isimli sergisi bugün Versus Art Project’te açıldı. 


“Pleased to announce…”
Sergi

Sanatçı: Cem A.
Tarih: 15 Eylül 2022 – 23 Ekim 2022
Yer: Versus Art Project, Hanif Han, Beyoğlu / İstanbul


Günümüzün tek tipleşen sergi metinlerine dikkat çeken Cem A., “acaba her sergiye ve sanat eserine uyacak bir jenerik sergi metni yazılabilir mi?” sorusunu konu ediniyor. Dünyanın farklı köşelerinden topladığı metinleri ve meme’leri bir araya getiren sanatçı, farklı coğrafyalardan küratör, eleştirmen ve iletişim danışmanı arkadaşlarını serginin bir parçası olmaya davet ediyor.

“Pleased to announce…” sergisi çerçevesinde jenerik sergi metinleri ve basın bildirilerine odaklanan Cem. A., bu metinlerin benzerliği ve tekrara düşmeleri, sanat jargonunun anlaşılmazlığı üzerine eleştirel bir bakış sunuyor. Sanatçı gerçek ve kurgu sergi metinleri ve konu ile alakalı meme’leri bir araya getirerek galeriyi bir okuma odasına dönüştürüyor. Sergi metinlerini adeta replikaları üzerinden sorgulamaya açıyor. Bahsi geçen metinlerin kasten veya kazara anlaşılması zor bir şekilde yazılması anlamına gelen “International Art English” ve “artspeak” terimleri serginin ilham noktasını oluşturuyor.

“Pleased to announce…”  isimli sergi, 23 Ekim’e kadar Versus Art Project‘te görülebilir. Sergi hakkında gelişmeler için Versus Art Project web sitesi ve sosyal medya hesapları (Instagram, Twitter, Facebook) takip edilebilir.