“Koç Okulu Yeni Lise Binası” Açıldı!

Vehbi Koç Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Koç Okulu, Yeni Lise Binası’nı 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk günü, 12 Eylül 2022’de gerçekleştirilen törenle hizmete açtı.

Türkiye’nin ilk özel vakfı olarak 17 Ocak 1969’da kurulan Vehbi Koç Vakfı, eğitim, kültür ve sağlık alanlarındaki yatırımlarına devam ediyor. Kurucusu Vehbi Koç’tan aldığı ilhamla “Üstümüze Vazife” diyerek çalışmalarını sürdüren vakıf, 466 gün önce temeli atılan Koç Okulu Yeni Lise Binası’nın açılışını 12 Eylül 2022’de gerçekleştirdi.

Yaklaşık 14 bin metrekare alana kurulan yeni lise binasında, büyüklükleri 54 ila 79 metrekare arasında değişen 43 geniş öğrenme stüdyosu bulunuyor. Projenin mimari tasarımını DB Mimarlık, konsept tasarımını 180 Studio/Trung Le, iç mimari uygulamalarını ise PAB Mimarlık üstlenirken, tüm inşaat süreçleri Ark İnşaat tarafından yürütüldü.

Kolektif mimarisi ile öne çıkan bina, iç mekânları ve yapısı ile ekolojik ve sosyal yaşam döngüsünde doğayla bütünleşik bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Binadaki yaşam alanları, stüdyolar, ofisler ve sosyal ortak alanlar, farklı kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillenmiş. İdeal ısı, gün ışığı etkisi, atriumlar, homojen yapay aydınlatma, taze hava sirkülasyonu, iklimlendirme, nem dengesi, ses izolasyonu, hacim akustiği, yangın güvenliği gibi birçok fiziksel deneyim kriteri hesaplanarak tasarlanan binada, tuğla, cam ve ahşap ağırlıklı malzemeler kullanılmış; iç mekânlarda ise pastel tonlarda renklere ağırlık verilmiş.

Binada fiziksel mekânların kullanım olanakları artırılırken, sınıflar da “stüdyo” olarak adlandırılarak, çok yönlü bir üretim vurgulanıyor. Stüdyolardaki mobilyalar, kolay hareket ederek oturma düzeni kolayca değiştirilebiliyor. Projede öğrenci ve öğretmen arasındaki hiyerarşinin yanı sıra sınıfın “önü ve arkası” ayrımının kalktığı, öğrenciye kendi masa-sandalyesi dışında da esnek oturma alanları tanıyan çok yönlü stüdyolar tasarlanmış. Stüdyoların yeniden yorumlanan “öğretmen masası”, ön-arka hiyerarşisini de ortadan kaldırmayı hedefliyor. Binada öne çıkan özel alanlar şöyle sıralanıyor: Ortak Çalışma Atölyesi, Yazma Merkezi, Merak Atölyesi ve Biyomimikri Laboratuvarı.


Koç Okulu
Farklı kültürlerden gelen akademik kadrosu ve çift-dilli eğitim programının kazandırdığı küresel bakış açısıyla Koç Okulu, akademik ve etik standartlar açısından üst düzeydeki eğitim programı ile ana sınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerinin entelektüel ve insani niteliklerini geliştirerek, kendilerine güvenen, ahlaklı, lider nitelikli ve sorumluluk sahibi birer dünya vatandaşı olmalarını hedefliyor. Koç Okulu, küresel bakış açısını benimseyen, bağımsız ve öncü bir Türk okulu olarak uluslararası tanınırlığa sahip olup, Uluslararası Bakalorya Dünya Okullarından biri ve Avrupa Uluslararası Okullar Birliği (ECIS) ve Üniversiteye Kabul Danışmanları Ulusal Birliği (NACAC) üyesidir. 2000’den fazla öğrencisi ve 500’e yakın çalışanıyla 34. kuruluş yılını kutlayacak olan okul, ayrıca Uluslararası Bakalorya Diploma Programını Türkiye’de uygulayan ilk eğitim kurumu olarak biliniyor. Koç Okulu mezunları, eğitimlerine etkileyici burs ve imkanlarla hem yurt içinde hem de yurt dışında prestijli eğitim kurumlarında devam ederken; kariyerleri, gerçekleştirdikleri sosyal hizmet projeleri, araştırma tezleri gibi çalışmalarla Koç Okulu’nu dünyada başarıyla temsil ediyor.