(Depo İstanbul)’da Yeni Sergi: “Gene aynı senaryo”

Nira Pereg, "Gene aynı senaryo" sanal gerçeklik işinden bir görüntü, 2022

Depo İstanbul, 15 Eylül – 28 Ekim 2022 tarihleri arasında Nira Pereg’in “Gene aynı senaryo” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, çalışmalarında belgesel pratiğinden hareketle, baskın, ancak çoğu zaman örtülü ideolojilerin hükmüne meydan okumak için geleneksel mekân ve zaman algılarını bozmaya çalışıyor. 


“Gene aynı senaryo”
Sergi

Küratör: Vasıf Kortun
Sanatçı:
Nira Pereg
Tarih:
15 Eylül – 28 Ekim 2022
Yer: Depo İstanbul, Tophane / İstanbul


Nira Pereg, 2019’da Depo’da “Paylaşılan Kutsal Mekânlar” sergisinde yer almıştı. Korona krizi ve ardından çeşitli güvenlik uyarıları sebebiyle birkaç kez ertelenen Pereg‘in Depo‘daki kişisel sergisi, sanatçının bölgesel kısıtlama mekanizmaları üzerine araştırmasının bir ürünü olarak ortaya çıktı.

Gene aynı senaryo sergisi, Depo‘nun zemin kat galerisinin tam ölçülerine göre uyarlanmış bir algoritma etrafında dönüyor. Sanatçının araştırması, basit polis barikatlarının şehirlerimizin yeni süsleri olduğunu öne sürüyor. İster siyasi gösterilerde, maratonlarda ya da geçit törenlerinde katılımcıları toparlamak üzere kullanılsın, isterse sosyal mesafeyi zorunlu kılmak için yapılandırılmış olsun, barikatlar fiziksel bir dil, toplumun hareketi için bir sözdizimi, daha doğrusu hareketinin kısıtlanmasının aracı oluyor.

Sanal gerçeklik genellikle gerçeğin steril, “daha temiz” bir resmini sunma konusunda güçlü ve cezbedici bir potansiyele sahip bir kaçış aracı olarak kullanılırken, Pereg tarafından politik bir mecra olarak ele alınıyor. Gene aynı senaryo izleyici ve galerinin kendisini karanlık, Beckettvari bir set içinde kıstırılmış pasif katılımcılar haline getiriyor. Dışarıda olasılıklar ya da içeride alternatifler var olmadığında geriye kalan tek şey, kişinin bu karanlık sette kendini hapsedilmiş ya da güvende hissedip hissetmediğini düşünmektir.

Depo İstanbul, pazar ve pazartesi hariç her gün, saat 11.00 – 19.00 arası ziyaret edilebilir. Sergi hakkında gelişmeler için Depo İstanbul‘un web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook, Twitter, YouTube) takip edilebilir.