(Karşı Sanat Çalışmaları)(Koli Art Space)’de “ÇARK” Sergisi…

Through The Window (TTW) projesi kapsamında hayata geçirilen “ÇARK” isimli sergi, Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkileri ile eş zamanlı olarak sanatseverlerle buluşacak. Sergi 2 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları’nda, 3 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında ise Koli Art Space’de gerçekleşecek.


“ÇARK”
Sergi

Küratör: Melis Bektaş
Sanatçılar: Ardıl Yalınkılıç, Emir Erkaya, Metehan Törer,
Ünal Bostancı, SPNDEX, Vinita Gatne, Yasemin

Tarih:
2 Eylül – 1 Ekim
Yer: Karşı Sanat Çalışmaları, Beyoğlu / İstanbul


Türkiye, Hollanda ve ötesinden queer sanatçı, aktivist, düşünür ve gece çalışanlarını dijitalde buluşturan Through The Window projesi dayanışma ve iş birliği olanaklarını geliştirmeyi amaçlıyor. “ÇARK” başlıklı sergi, gördüğünüz anda kendinizi görülmüş hissedeceğiniz bir karşılaşma hedefliyor.

Farklı disiplinlerden sanatçılar benzer kapsayıcılıklarla ördükleri ağ içinde ve yakınlık kurmayı hatırlatan çeşitlilikleriyle bir araya gelmeyi kutluyor. Sergide Koli Art Space ve Karşı Sanat Çalışmaları’nda cevapsız sorulara, boşluklara ve çatlaklara yer bırakan samimi bir sorgulama alanı yaratılmaya çalışılıyor.


“ÇARK”
Sergi

Küratör: Elçin Acun, Yasemin
Sanatçılar: 71 cm canavar travesti Kiki ggNash, Andru Suarez Rojas, Anto Lopez Espinoza, Aroth & DRTY, ceytengri, Damla Şahinbaş, Efe Durmaz, Elçin Acun & Mert Çağıl Türkay, el1fkk, Eloy Cruz del Prado, Elyla, Onur Karaoğlu, Prins Chris, Syntia
Tarih:
3 Eylül – 1 Ekim
Yer: Koli Art Space, Kadıköy / İstanbul


Bedenin üretken rolüne ve onun (queer) arzularına hitap eden “ÇARK” , sabit tanımlara meydan okuyan bir tavırla, çeşitli performans araçlarını kullanarak cinsellik ve toplumsal cinsiyetin bir ifadesini, politik bir hareket ve bir duyarlılık olarak queerliği araştırıyor. Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkilerinin yanı sıra atölyeler ve sanatçı konuşmaları ile “ÇARK” Eylül ayına yayılıyor.

Karşı Sanat Çalışmaları‘nda yer alan seçki Melis Bektaş küratörlüğünde gerçekleşiyor. Seçkide Ardıl Yalınkılıç, Emir Erkaya, Metehan Törer, Ünal Bostancı, SPNDEX, Vinita Gatne ve Yasemin‘in işleri yer alıyor. Elçin Acun ve Yasemin‘in küratörlüğünü üstlendiği Koli Art Space seçkisinde ise 71 cm canavar travesti Kiki ggNash, Andru Suarez Rojas, Anto Lopez Espinoza, Aroth & DRTY, ceytengri, Damla Şahinbaş, Efe Durmaz, Elçin Acun & Mert Çağıl Türkay, el1fkk, Eloy Cruz del Prado, Elyla, Onur Karaoğlu, Prins Chris ve Syntia eserleriyle yer alıyor.