Cem A. “Pleased to announce…” İsimli Sergisi ile (Versus Art Project)te!

Versus Art Project, sanat meme’leri yayınladığı @freeze_magazine adlı Instagram hesabıyla tanınan Cem A.’nın “Pleased to announce…” isimli Türkiye’de gerçekleşecek olan ilk sergisini, 15 Eylül’den itibaren sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.


“Pleased to announce…”
Sergi

Sanatçı: Cem A.
Tarih: 15 Eylül 2022 – 23 Ekim 2022
Yer: Versus Art Project, Hanif Han, Beyoğlu / İstanbul


Cem A., “Pleased to announce…” sergisinde, günümüzün tek tipleşen sergi metinlerini konu ediniyor. Metinlerin benzerliğinden yakınan sanatçı, acaba her sergiye ve sanat eserine uyacak bir jenerik sergi metni yazılabilir mi sorusundan yola çıkıyor. Dünyanın farklı köşelerinden topladığı metinleri ve meme’lerini bir araya getirdiği sergide; farklı coğrafyalardan küratör, eleştirmen ve iletişim danışmanı arkadaşlarını serginin parçası olmaya davet ediyor.

“Pleased to announce…” sergisi çerçevesinde jenerik sergi metinleri ve basın bildirilerine odaklanan sanatçı, bu metinlerin benzerliği ve tekrara düşmeleri, sanat jargonunun anlaşılmazlığı üzerine eleştirel bir bakış sunuyor. Sanatçı gerçek ve kurgu sergi metinleri ve konu ile alakalı meme’leri bir araya getirerek galeriyi bir okuma odasına dönüştürüyor. Sergi metinlerini adeta replikaları üzerinden sorgulamaya açıyor. Bahsi geçen metinlerin kasten veya kazara anlaşılması zor bir şekilde yazılması anlamına gelen “International Art English” ve “artspeak” terimleri serginin ilham noktasını oluşturuyor.

“Pleased to announce…”  isimli sergi, 23 Ekim’e kadar Versus Art Project‘te görülebilir. Sergi hakkında gelişmeler için Versus Art Project web sitesi ve sosyal medya hesapları (Instagram, Twitter, Facebook) takip edilebilir.


Cem A.
@freeze_magazine adlı Instagram hesabı ile tanınan Cem A., eserlerinde sanat dünyasında hayatta kalma ve yabancılaşma gibi konulara odaklanıyor. Bu platformu, 2019’dan beri diğer sanatçılar, araştırmacılar ve kuruluşlar arasında yaratıcı iş birlikleri için paylaşıyor.

Çalışmaları The New York Times, The Art Newspaper ve ARTnews’de yer alan sanatçının seçilmiş sergileri arasında Documenta 15 (2022), Barbican Centre’da gerçekleşen “Hope You See Me as a Friend” (2022) adlı solo sergisi, Berlin’de Weserhalle’de gerçekleşen “The Party” (2021) adlı solo sergisi yer alıyor.