(British Council)’den Kültür ve Sanat Alanında Yaratıcı İş Birlikleri için Hibe Çağrısı!

British Council’ın, Türkiye ve Birleşik Krallık’taki kültür – sanat kuruluşlarının yaratıcı iş birlikleri geliştirmelerine destek olmak ve yenilikçi ve sanatsal iş birliklerini teşvik etmek üzere hayata geçirdiği hibe programı, Türkiye’den tüm kültür – sanat kurumlarının başvurularını bekliyor. Kurum başına 150.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlayacak programın son başvuru tarihi 18 Eylül 2022.


Yaratıcı İş Birlikleri için Hibe Çağrısı

Açık Çağrı: 22 Ağustos 2022
Son Başvuru:
18 Eylül 2022 | Saat: 23.59
Başvuru Yeri: Hibe Formu
Seçilen Projelerin Duyurusu: 26 Eylül 2022
Projelerin Gerçekleştirilme Tarihi: 15 Ekim 2022 – 31 Mart 2023


British Council, Birleşik Krallık’taki yaratıcı oluşumlar ile Türkiye’deki kültür ve sanat kuruluşları arasında yaratıcı iş birliği projelerini geliştirmek üzere bir hibe çağrısı başlatıyor. Türkiye ve Birleşik Krallık’taki sanatçı ve kültür – sanat kuruluşlarının, yaratıcı iş birlikleri geliştirmesi ve yenilikçi ve sanatsal üretimlerin teşvik edilmesi için tasarlanan hibe programı ile kurum başına 150.000 TL’ye kadar destek sağlanacak.

Tüm Türkiye’den başvurulara açık olacak hibe çağrısında, iklim değişikliğinden küresel sorunlara kadar çağdaş temaları ele alan özgün ve yaratıcı proje iş birlikleri desteklenecek. Film, yaratıcı teknolojiler, edebiyat, sanat, görsel sanatlar, tiyatro ve dans, müzik, mimarlık, tasarım ve moda alanlarındaki yenilikçi başvuruların dikkate alınacağı programda, Türkiye’deki sanat kuruluşlarının Birleşik Krallık’taki sanatçı ve kurumlarla iş birliği içinde yaratıcı projeler geliştirmeleri amaçlanıyor.

Çevrim içi veya yüz yüze sergilenecek çeşitli, kapsayıcı ve yenilikçi programlarla, Birleşik Krallık ve Türkiye’deki kültür ve sanat anlayışını paylaşmayı ve yaygınlaştırmayı hedefleyen hibe programı, seçilen her projeye 150.000 TL’ye kadar destek sunacak. Sunulan projelerde belli bir tema şartı istenmemekle birlikte, özellikle cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, kapsayıcılık, yaş ve diğer çeşitlilik alanlarına odaklanan iş birlikleri teşvik edilecek. Başvurulan projenin, 15 Ekim 2022 – 31 Mart 2023 tarihleri arasında hayata geçmesi gerekmektedir.

Hibe programı kapsamında seçilen projeler, 26 Eylül tarihinde British Council web sitesi üzerinden açıklanacak. Daha detaylı bilgi ve başvuru için \www.britishcouncil.org.tr hibe çağrı sayfası ziyaret edilebilir.


British Council
British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. Birleşik Krallık’taki insanlar ile dünya çapındaki ülkeler arasında bağlantılar, anlayış ve güven kurarak barışı ve refahı desteklemektedir. 200’den fazla ülke ve bölgeyle, kültür-sanat, İngilizce ve eğitim alanlarında çalışmaktadır. Gerçekleştirdiği aktivite ve projelerle, 2021-22 yılında 650 milyon kişiye ulaşmıştır.