(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” Sergisi…

Sevgi Aka, Aradığın Seni Arıyor, 2020

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın farklı coğrafyalarda yaşanan adaletsizliklere aşk, umut ve direnişle bakmayı önerdiği “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” isimli sergisi, 15 Eylül’den itibaren sanatseverlerle buluşacak.


“Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet”
Sergi

Sanatçılar: Forensic Architecture, Larissa Araz, Adalet Atlası, Sevgi Aka, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Marianne Fahmy,Dana Kavelina, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Şafak Şule Kemancı, Rojda Tuğrul, Hale Tenger, Aslı Uludağ, Viron Erol Vert, Cansu Yıldıran,István Zsíros
Küratörler:
Didem Yazıcı, Peter Sit 
Tarih:
15 Eylül 2022 – 8 Ocak 2023
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri, Beyoğlu / İstanbul


“Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Dünyanın her yerinde farklı biçimlerde yaşanan sosyal, siyasi, toplumsal cinsiyet ya da ekolojik sebeplerden kaynaklanan adaletsizlikler son yıllarda yaşadığımız küresel salgın ile daha da belirgin hale geldi. Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan güncel sanatçılar, içinde bulunduğumuz bu durumu kimi zaman aşkı ve hayatı kutlayan umut dolu bir yaklaşımla, kimi zamansa düşündürücü ve alternatifler üretmeye teşvik eden bir zeminde ele alıyor.”

“Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet”, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının girişindeki merdivenleri de sergiye dâhil ediyor. Sergi için üretilen yeni işlerin yanı sıra güncel sanatçıların son dönem fotoğraf, yerleştirme, video ve duvar resimlerine de yer verilecek. Dünya çapında devlet şiddeti ve insan hakları ihlallerini araştıran çok disiplinli bir araştırma ve sanatçı grubu olan Forensic Architecture’ın Triple Chaser videosu ilk defa İstanbul’da sergilenecek.

İsmini sanatçı Hale Tenger’in aynı adlı ses yerleştirmesinden alan ve Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Istanbul ve Tarabya Kültür Akademisi’nin desteğiyle hazırlanan sergi, 8 Ocak 2023 tarihine kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

Forensic Architecture, Larissa Araz, Adalet Atlası, Sevgi Aka, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Marianne Fahmy, Dana Kavelina, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Şafak Şule Kemancı, Rojda Tuğrul, Hale Tenger, Aslı Uludağ, Viron Erol Vert, Cansu Yıldıran ve István Zsíros’ın eserleriyle katkıda bulunduğu serginin küratörlüğünü Didem Yazıcı ve Peter Sit üstleniyor. Serginin asistan küratörü Burcu Çimen.

Sergi hakkında gelişmeler için Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya sayfaları takip edilebilir.