(SALT Beyoğlu)’nda “Bilinmeyene Doğru” Sergisi Kapsamında Program: “Duvarda Bir Çatlak”

Oleksiy Radinsky, The Film of Kyiv. Episode One

Salt’ın Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle düzenlediği “Bilinmeyene Doğru” sergisi kapsamında hazırlanan kamu programı “Duvarda Bir Çatlak”, 11 Ağustos’a kadar devam ediyor. Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek gösterimler ile çevrim içi etkinliklerden oluşan program, 1989 sonrası dünyada sanatın belgesel ve arşivle ilişkisine odaklanıyor.


“Duvarda Bir Çatlak”

Tarih: 28 Temmuz 2022 – 11 Ağustos 2022
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Herkese açık ve ücretsiz program; sanatçı – yazar Oleksiy Radinsky, araştırmacı – sanat yazarı Nesli Gül Durukan, görsel araştırmacı – medya sanatçısı Ege Berensel ve yönetmen – yazar Fırat Yücel’in katılımıyla gerçekleşecek çevrim içi konuşma, söyleşi ve film gösterimleri ile İstanbul Experimental’in iş birliği ve Andreas Treske’nin yürütücülüğünde düzenlenecek deneysel film atölyesinden oluşuyor. Belgesel ve arşivi malzeme edinen sanatın, tarihsel temsil ve anlatıları dönüştürücü potansiyelini irdeleyen etkinlikler, 11 Ağustos’a dek devam edecek.

Oleksiy Radinsky, The Film of Kyiv. Episode One

“Duvarda Bir Çatlak” kapsamındaki ilk etkinlik, sergide yer alan sanatçılardan Oleksiy Radinsky’nin üç kısa filmini içeren “Şehrimiz Kiev” adlı gösterim programı. “Circulation” [Ring Hattı] (2020), “The Film of Kyiv. Episode One” [Kiev Filmi, I. Bölüm] (2017) ve “Landslide” [Erozyon] (2016) kısa filmlerinden oluşan bu program, şehir merkezinden periferiye uzanarak Kiev’in kentsel mirasına, 1989 sonrasında yaşadığı mimari ve toplumsal değişime, iktidar ve mekân ilişkisi ekseninde şehrin ara bölgelerine ve mikro-habitatlarına yakından bir bakış niteliği taşıyor. “Şehrimiz Kiev”, 28 Temmuz Perşembe günü Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek gösterimin ardından, 29 Temmuz Cuma’dan 7 Ağustos Pazar’a çevrim içi olarak da izlenebilecek. Kievli sanatçı ve yazar Oleksiy Radinsky’nin üretimlerinin odağında, Sovyet mimari mirasının yanı sıra Sovyet sonrası dönemdeki yeniden yapılanma süreçlerinin yarattığı toplumsal gerilim ve kültürel çelişkiler yer alıyor.

Oleksiy Radinsky, The Film of Kyiv. Episode One

Program hakkında ayrıntılı bilgi için saltonline.org web sitesi ve SALT’ın sosyal medya hesapları (Instagram, Facebook, Twitter) ziyaret edilebilir.

“Bilinmeyene Doğru” sergisi hakkında bi-özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelemek için:

(SALT Beyoğlu) ve (SALT Galata)’da Yeni Sergi: “Bilinmeyene Doğru”