Bubi’nin “İkonalar” Sergisi (meRQezart)ta!

Bubi, İkonalar

Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinden biri olan Bubi, “İkonalar” başlıklı kişisel sergisi ile Bodrum’da meRQezart Alternatif Sanat Mekânı’nda 28 Temmuz’a kadar sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl 50. yaşını kutlayan Milliyet Sanat dergisinin iş birliğiyle düzenlenen sergi, sanatçının birçok farklı tekniği bir arada kullandığı ve kutsallaştırmayı sorguladığı eserlerinden oluşuyor.


“İkonalar”
Sergi

Sanatçı: Bubi
Tarih: 7 Temmuz 2022 – 28 Temmuz 2022
Yer: Bodrum Marina Yat Kulübü, meRQezart


“İkonalar” sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“(…) ‘İkonalar’, her ne kadar dini bir alanı işaret etse de Bubi’nin eserleri dinî değildir. Sanatçı çalışmalarında, sıradan insanlardan silahlara, hayvanlardan çizgi kahramanlara ve ötekiye kadar dinî olmayan figürlerin ikonalarını yaparak kutsallaştırma mantığını sorgulamaya açmaktadır. Eleştirmen Yalçın Sadak’ın “üslup anarşisti” olarak tanımladığı Bubi’nin, boyanın yanı sıra karton, dikiş, yama, varak, dijital baskı gibi birçok farklı teknik ve malzemeyi yan yana kullandığı ‘İkonalar’, bu açıdan birer üslup retrospektifi olarak da değerlendirilebilir.”

Bubi’nin “İkonalar” başlıklı sergisi hakkında gelişmeleri takip etmek için meRQezart Instagram sayfası ziyaret edilebilir.


meRQezart Alternatif Sanat Mekânı
Bodrum’da alternatif sanat mekânı olarak düşünülüp tasarlanan meRQezart, disiplinlerarası birçok sanatçı ile “sanatı ve günceli” yarımadanın merkezinde toplayarak izleyiciye interaktif deneyimler sunuyor. meRQezart’ın kurucusu Şenkar Öztüzün, yüzyıllardır süregelen Bodrum ve sanat ilişkisini Bodrum Marina Yacht Club bünyesine dahil ederek “mekan içinde mekan” anlayışını benimsiyor. meRQezart sanatı, sanatçı odaklı yaklaşımı ile daha ulaşılabilir kılmak amacıyla “Alternatif Sanat Mekânında” buluşturuyor.