[Proje]: Ataköy Evi

Proje Adı: ATAKÖY EVİ
MUĞLA, 2019
Mimari: PIN ARCHITECTS | SALİH KÜÇÜKTUNA, FİKRET SUNGAY, EBRU ULU, MERT SEZER, ÇAĞLAR BİBER, TUĞÇE SEDA MUT
İç Mimari: PIN ARCHITECTS
Peyzaj Mimarisi: FEM GÜÇLÜTÜRK, PIN ARCHITECTS
İşveren: SELİN SOHTORİK
Fotoğrafçı: İBRAHİM ÖZBUNAR

Muğla, Ataköy’de konumlanan Ataköy Evi’nin mimari ve iç mimari projesi PIN Architects tarafından yürütüldü. Proje ayrıca, 2022 Aga Khan Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. 2019 yılında tamamlanan konut projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor: 

Ataköy Evi, Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki Muğla/Akyaka’da, doğa içerisinde basit bir hayat için olabildiğince basit bir yapı inşa etme hedefi ile tasarlanmıştır. En az ihtiyaç olan yapısal elemanları kullanırken en başta deprem olmak üzere kafa yormak zorunda olunan pek çok parametre sonucu tüm elemanlarla mimariyi en doğru şekilde entegre etmeyi hedefleyen bir tasarım stratejisi izlenmiştir. Brüt beton bir evde olabilecek en doğru ışığı maksimum şekilde içeriye alabilecek imkânları zorlarken yapının toprakla olan ilişkisi de en aza indirilmeye çalışılmıştır. Beton gibi plastik bir malzemeyi görünür ve karakteristik bir şekilde kullanarak hem istenen formlar elde edilmiş hem de yapım ekonomisi sağlanmıştır.

Yapının bulunduğu arazi, güney-doğu-batı yönüne konumlanan ve kuzeyi arkasına alan eğimli ve yay şeklinde çok dik bir topoğrafyaya sahiptir. Yapıya karakteristik özelliklerini kazandıran plandaki ve kütledeki kırılmalar yapının oturduğu eğimli araziden, gün ışığından ve manzaradan en fazla faydalanacak şekilde kurgulanmıştır. Yapının özellikle zemin katı topoğrafyaya uygun yerleştirilerek kuzey tarafı tamamen toprağa gömülü olarak tasarlanmıştır. Bu yerleşim, üst katta bir kuzey terası ve bahçesi imkânı tanımıştır. Alt kat eğime göre konumlanırken üst katın doğrusal bir şekilde konumlanmasından kaynaklı konsolun altını teras yapmak, üst kattaki kuzey terasını kullanabilmek, manzaranın tamamına panoramik bir şekilde hâkim olmak ve master yatak odasını daha özel bir alan olarak kurgulamak gibi mimari, geometrik ve mekânsal bazı avantajları da mimari çözümler olarak kullanılmıştır. Yüz seksen metre kare alana sahip olan evin giriş katı yapının oturduğu eğimli araziden dolayı yüksek bir girişe sahiptir ve giriş holünde vestiyer, WC ve küçük bir teknik oda bulunmaktadır. Giriş holü aynı zamanda üst kata çıkan ve yaşama alanına inen merdivenin de sahanlığı gibi çalışmaktadır. Zemin kattan üst kata çıkan merdiveni kuzey cephesinde eğik bir camdan giren gün ışığı aydınlatmaktadır. Yaşama alanındaki mutfak açık olsa da yapıdaki açıdan dolayı kendine özel bir alanı ile bir terası bulunmaktadır. Zemin kat üst kata göre 45 derece açı ile güneybatı yönüne doğru kırılırken, plandaki bu kırılma üst katta yapılmamıştır. Bu sayede üst kat yaşam alanının ön terasına doğru 6 metrelik bir konsol yaparak aynı zamanda zemin kattaki yaşama alanının terasında saçak vazifesi görürken üst katta master yatak odasına da bir kuzey terası imkânı sağlamaktadır. Üst katta ayrıca güney yönünde ortak banyosu olan 2 oda bulunmaktadır.”

Proje İş Birlikleri

Müteahhit Firma: EVV Yapı Üretim Ltd. Şti.
Makine Mühendisi: Tamer Hafızoğlu
İnşaat Mühendisi: Ümit Özkan
Peyzaj Danışmanlığı: Labofem


Kaba Yapı

 • Datça Beton
 • Mapei Yapı Kimyasalları

Cephe

 • LINEA ROSSA [Doğramalar]
 • Datça Beton
 • Evv Yapı Üretim [Kalıp]
 • Mapei Yapı Kimyasalları

Aydınlatma

 • VIKO (Anahtar, Prizler)

Bitirme İşleri

 • Jotun Boya (İç Mekân Duvar Boyası)

Islak Hacim

 • VitrA [Armatürler, Seramik]
 • Schock [Eviye]
 • Weber [Su Yalıtım]
 • VIKO